Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Fyzická príprava je pri bežeckých pretekoch len polovicou úspechu

Mirka

Môžete mať talent a najlepší tréningový plán na svete, ale ak nie ste na preteky pripravení aj psychicky, sabotujete si vlastný úspech. 

Fyzická príprava je pri bežeckých pretekoch len polovicou úspechu
17. NOV 2014

Talent v spojení s náročnou fyzickou prípravou nie sú všetko. V rámci tréningu je potrebné popracovať aj na psychologickej stránke, čiže eliminovať negatívne vplyvy a, naopak, pozitívne ovplyvňovať psychické rozpoloženie bežca. Pre športový výkon sú teda dôležité vlastnosti ako trpezlivosť, usilovnosť, koncentrácia, primerané sebavedomie, odolnosť voči stresu. Niektoré z nich má športovec v sebe a na ostatné sa treba zamerať počas tréningov.

Na psychologickej príprave treba pracovať poctivo a pravidelne, jedine vtedy prinesie výsledky. „Úlohou psychologickej prípravy je formou rozličných techník zvyšovať psychickú odolnosť športovca podľa toho, aký šport vykonáva, ako aj udržiavať aktívne rozpoloženie športovca (prehnaná motivácia, nízke sebavedomie). Psychologickú prípravu aplikujeme časovo a to podľa nastavenia športovca, buď krátkodobo v tréningovom dni, resp. týždni, strednodobo na mesačnej báze alebo aj dlhodobo počas ročnej alebo olympijskej prípravy,“ vysvetľuje tréner Marek Vojník.

Typológia osobností sa využíva aj v športe

Dobrý tréner pozná svojho zverenca a na základe toho k nemu pristupuje aj v rámci psychologickej prípravy. Preto sa aj v športe využíva typológia osobností, na základe ktorej sa potom stanovia vhodné prostriedky psychologickej prípravy. Využíva sa Hippokratova typológia, ktorá aj športovcov rozdeľuje na melancholikov, cholerikov, flegmatikov a sangvinikov. Ako sa to prejavuje pri tréningoch a na súťažiach? Melancholik sa často vyznačuje nízkym sebavedomím a často nevie, čo vlastne chce. Plusom je usilovnosť, čiže v porovnaní s ostatnými je ochotný pracovať tvrdšie a viac. Najlepší je pre neho individuálny tréning. Flegmatik je cieľavedomý, ale ťažko mení svoje pôvodné rozhodnutia. V rámci tréningu mu stačí rozpis, ktorý dodržiava. Môže však upadnúť do stagnácie. Cholerikovi vyhovujú intenzívne tréningy, ktoré sa neustále menia. Často je však nesústredený a nedôsledný. Najlepšie sa trénerom pracuje so sangvinikmi, pretože sú samostatní a disciplinovaní. Avšak sú náchylnejší na pretrénovanie.

Odporúčame prečítať: Ako sa vizualizáciou dostať k svojim športovým úspechom a dosiahnuť cieľ

Najdôležitejšiu úlohu v rámci psychologickej prípravy zohráva, samozrejme, tréner. „Veľmi dôležitá je tu spätosť trénera a športovca, vzájomné porozumenie, dôvera, rozhovory nielen na športovú tému. Každý dobrý tréner je aj výborný psychológ. Svojho zverenca musí poznať úplne, empatia je nevyhnutná! Tréner musí vidieť, ako jeho zverenec reaguje na tréningové podnety, ako aj na podnety mimo športu (rodina, práca atď.) pomocou vhodnej terapie. Pomáha športovcovi znížiť prehnanú aktivitu, ak je to potrebné, tak zvýšiť. Pri neúspechoch v pretekoch ho aktivuje, po zdravotných problémoch je jeho úlohou vrátiť ho do prípravy a to nielen fyzicky, poskytnúť mu pomoc pri prežívaní krátkodobých problémov mimo športu, ktoré sa odrážajú v športovom výkone. Psychické problémy je potrebné analyzovať, pretože môžu súvisieť aj so zdravotnými problémami a prejavujú sa takýmto spôsobom. Je dôležitá dokonalá anamnéza a následné vyhodnotenie. Pri dlhodobejšom probléme odporúčam poradiť sa so športovým psychológom, ktorých na Slovensku konečne pribúda,“ hovorí zo skúseností Marek Vojník.

V rámci psychologickej prípravy sa využívajú rozličné techniky, ako napríklad rozhovor v priateľskom duchu, autogénny tréning, motivačné cvičenia, tréning koncentrácie a programovania myšlienkových schém atď.

Vizualizáciou k úspechom na bežeckým pretekoch

Z uvedených techník psychologickej prípravy je snáď najjednoduchšia vizualizácia. Zvládne ju ktorýkoľvek športovec aj bez odbornej pomoci. Dennodenné vizualizovanie konkrétnej situácie dokáže zlepšiť realitu. Ako na to?

Zjednodušene povedané, každý deň, napríklad pred spaním, zatvorte oči a do najmenších detailov si predstavujte, ako úžasne zvládnete bežecké preteky. Venujte pozornosť nielen výkonu, ale aj mimike, gestám, oblečeniu, vlastným pocitom, zvukom atmosfére na pretekoch. Ak to budete robiť so železnou pravidelnosťou, tieto predstavy sa dostanú do vášho podvedomia a prejavia sa v reálnom živote.

Odporúčame prečítať: Zaslúžite si všetko, po čom túžite. Vizualizácia vám v tom pomôže

Pripravené v spolupráci s trénerom Marekom Vojníkom z www.itrener.sk
Zdroj: http://is.muni.cz/elportal/estud/fsps/ps07/teortren/pdf/6.3._Psychologicka_priprava.pdf

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Fyzická príprava je pri bežeckých pretekoch len polovicou úspechu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.