Čo sa deje s mladým telom, keď necvičí?
Pohyb je pre človeka prirodzený. Ak ho telu nedoprajeme, odzrkadlí sa to negatívne na našom zdraví.
Mnohí dnešní mladí ľudia pohyb jednoducho nemusia. Do školy idú autobusom, v škole sedia, na hodinách telesnej výchovy používajú ospravedlnenky od rodičov, aby sa pohybu vyhli a doma zasa holdujú sedavému spôsobu života. V dôsledku toho pribúda počet mladých, ktorí trpia nielen nadváhou a obezitou, ale i ďalšími zdravotnými problémami. „Cvičenie tínedžerov je dôležité najmä z dôvodu stále technickejšieho sveta. Uprednostňuje sa technika, ktorá potláča fyzickú aktivitu ľudí. Mladá generácia je vo väčšine prípadov na technike tak závislá, že fyzickú aktivitu (futbal, telesná výchova, šport všeobecne) považujú za ťažkú prácu, samozrejme, vnímanú negatívne. Preto je najlepšie sa jej zďaleka vyhnúť. Ale ,skrolovať᾿ celý deň tablet je veľmi pohodlné. My, starší, ešte veľakrát riešime mnoho vecí po starom, napríklad balík odnesieme na poštu. Mladšia generácia si podá hárok online a počká, kým po neho príde kuriér,“ hovorí profesionálny osobný tréner PhDr. Ľuboš Gsch.
Niektoré dôsledky nedostatku pohybu u tínedžerov
Nadváha a obezita
Už v roku 1997 vyhlásila Svetová zdravotná organizácia obezitu za celosvetovú epidémiu. Podľa aktuálnych štatistík trpí nadváhou alebo obezitou každé tretie dieťa v Európskej únii. Najhoršie je, že väčšina detí si tento stav prenesie do dospelosti. Za aktuálnu situáciu sú zodpovedné dva faktory: nevhodná strava a nedostatok pohybu.
Tráviace problémy
Nedostatok pohybu je spojený aj so zníženou peristaltikou čriev, ktorá sa prejavuje nafúknutým bruchom i zápchou. Dlhodobá zápcha je nielen nepríjemná, ale môže viesť k vzniku hemoroidov či dokonca rakoviny hrubého čreva.
Bolesť hlavy a chrbtice
Pravidelný pohyb udržuje telo v kondícii. Sedavý spôsob života spôsobuje ochabnutie svalov napríklad v oblasti chrbtice a brucha. Bolesť chrbtice a hlavy je často spojená práve s oslabenými chrbtovými a brušnými svalmi, ktoré možno posilňovať jedine pravidelným cvičením.
Vysoký krvný tlak, hladina cholesterolu v krvi a cukrovka
Uvedené ťažkosti netrápia iba ľudí vo vyššom veku, ale postihujú aj mladších. Neraz do ambulancie lekára zavíta dvadsaťročný človek, ktorému pri preventívnej prehliadke zistia vysoký krvný tlak. V Spojených štátoch amerických uskutočnili štúdiu, v ktorej sledovali viac ako štrnásťtisíc ľudí vo veku 24-32 rokov. Zistili, že až 19 percent z nich má vysoký krvný tlak! Podľa odborníkov sa riziko hypertenzie zvyšuje s pribúdajúcimi kilogramami, pričom nadváha a obezita sú zodpovedné aj za vysokú hladinu cholesterolu v krvi, cukrovku a následne kardiovaskulárne choroby. Vhodnou prevenciou je nielen úprava životosprávy, zníženie množstva sodíka v strave, ale aj pravidelný pohyb (1).
Osteoporóza
Za osteoporózu je zodpovedných viacero faktorov. Môže ísť o nedostatok vápnika, horčíka či vitamínu D v strave. Alebo, naopak, nadmerný prísun sodíka, živočíšnych bielkovín alebo fosforu. Podstatnú úlohu zohráva nedostatok pohybu, pretože práve pravidelné cvičenie robí kosti pevnými.
Spracované v spolupráci s profesionálnym osobným trénerom PhDr. Ľubošom Gschom z www.pohyb.sk
Zdroj foto: flickr.com
Zdroj: (1) https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/magazine/issues/fall11/articles/fall11pg10-11.html
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Cvičenie na rebrinách nie je žiadne retro. Dajte si do tela s naším plánom!
Možností, ako začleniť rebriny do svojich športových aktivít, existuje veľa. Môžete ich využiť pri strečingu, posilňovaní alebo gymnastike.
Tréningový plán pre biceps, triceps a ramená
Zbavte sa ovisnutej kože a ochabnutých svalov na rukách. Postačia vám jednoduché cviky.
Ako vám pomôže vysoko intenzívny intervalový tréning?
Určite v mnohých smeroch. Spevníte si telo. Spálite viac tuku za kratší čas.