Chystáme sa prvýkrát na maratón. Ako sa správne pripraviť?
Možno vám ešte pred nejakým časom pripadala účasť na maratóne ako nesplniteľný sen a teraz sa na toto športové podujatie aktívne pripravujete. Na čo pri tréningoch netreba zabúdať?
Hovorí sa, že šport je ako droga. Kto začne, stane sa závislým. Platí to aj pri behu, ktorý má stále viac a viac fanúšikov. Okrem toho, že je beh veľmi prospešný pre zdravie a psychiku, človeka motivuje k tomu, aby sa zdokonaľoval. Takouto motiváciou môže byť aj účasť na maratóne. Ak patríte medzi začiatočníkov, je obzvlášť dôležité, aby ste sa na svoj prvý maratón kvalitne pripravili a vyvarovali sa niektorých chýb:
Nechcite všetko hneď
Je dôležité, aby ste s prípravou na maratón začali v dostatočnom predstihu. Nevyhnutnosťou je tiež vhodný tréningový plán, postavený na tom, že výkon treba zvyšovať postupne. Aj tu platí: „Pomaly ďalej zájdeš.“ Vhodné je poradiť sa s niekým skúsenejším, kto má za sebou viacero maratónov alebo s kvalifikovaným trénerom.
Kvalita je dôležitejšia ako kvantita
Pre každého bežca je dôležité dodržiavať stanovený tréningový plán. Občas sa však stane, že je to nad jeho sily. Ak nemáte energiu na to, aby ste absolvovali celý tréning podľa rozpisu, skúste tréningový plán dodržať aspoň čiastočne. Je to vždy rozumnejšie, ako „odfláknuť“ celý tréning. Pozor aj na opačnú situáciu. Zbytočné preceňovanie svojich síl vám spôsobí únavu a môže sa stať, že ďalej nebudete schopní ísť podľa plánu alebo si spôsobíte zranenie, ktoré vás vyradí na dlhší čas.
Správna motivácia a duševná príprava
Dlhodobý tréning dokáže úspešne absolvovať iba ten bežec, ktorý má dostatočnú motiváciu. Preto predtým, ako začnete s prípravou, porozmýšľajte nad motiváciou, ktorá vám pomôže v čase krízy. Ak chcete dôjsť do cieľa, teda zvládnuť maratón so cťou, budete musieť nejedenkrát bojovať s vlastnou lenivosťou, únavou, zlým počasím či otravnými rečami okolia. Čo vám pomôže vytrvať? Jedine správna motivácia. Možno chcete sebe i ostatným dokázať, že na to máte. Motiváciou môže byť tiež strata hmotnosti alebo vyformovanie tela, ktoré dodržiavanie tréningového plánu spolu s úpravou jedálnička prinášajú tiež.
Okrem správne zvolenej motivácie je dôležitá aj duševná príprava. Ak idete na maratón po prvýkrát, čaká vás niečo nové, nepoznané. To znamená, že sa budete musieť pripraviť na to, ako zvládnuť počiatočnú nervozitu či stres.
Čo odporúča odborník?
Skúsený tréner Marek Vojník z www.itrener.sk odporúča začiatočníkom, ktorí sa pripravujú na maratón, nasledovné:
- nebehaný objem kilometrov musí byť dostačujúci, aby maratónec – začiatočník fyzicky zvládol vzdialenosť maratónu
- objem nabehaných kilometrov nesmie byť nárazovo veľký, aby sa bežec k vytúženému finálnemu vyladeniu dostal postupným objemom
- na maratóne netreba skúšať nové veci (pitie, jedenie počas behania, oblečenie), čiže toto všetko by mal mať bežec odskúšané dopredu
- bežecké topánky na prvý maratón musia byť odskúšané a bežec musí mať v nich nabehaných aspoň 200-300 kilometrov
- počas maratónskeho behu treba dávať pozor na to, aby bežec neprecenil svoje schopnosti a nasadil tempo, ktoré má natrénované
- na jednotlivých stanovištiach s občerstvením je potrebné pravidelne piť, aj keď človek nie je smädný, pri väčšej strate tekutín môže výkonnosť klesnúť aj o 40 percent
- posledné dni pred maratónom je vhodné, ak v jedálničku prevažujú sacharidové jedlá (nárast zásob glykogénu vo svaloch a v pečeni)