Chren – skvelý na posilnenie imunity i podporu trávenia
Chren je na chladné dni ako stvorený, pretože príjemne zahreje a bojuje proti baktériám a vírusom.
Chren pochádza z južných oblastí Európy a západu Ázie, kde sa využíva tisíce rokov. Dnes je obľúbený po celom svete kvôli schopnosti dokonale ochutiť jedlo a priaznivým účinkom na ľudské zdravie.
Čo sa v chrene nachádza?
Čerstvý chren obsahuje vlákninu, vitamín C, kyselinu listovú, ale aj draslík, horčík, vápnik, zinok či mangán. Okrem toho je zdrojom enzýmov a éterických olejov, ako napríklad sinigrínu, ktorý je zodpovedný za jeho typickú pikantnú chuť. Nechýba ani sulforafán, ktorý je významným antioxidantom.
Pozitívne účinky chrenu
- Chren má priaznivé účinky na imunitný systém, pretože obsahuje mnohé prospešné antioxidanty. Napríklad izotiokyanáty majú schopnosť stimulovať aktivitu bielych krviniek. Zásluhu na posilnení imunity má aj vitamín C.
- Glukozinoláty (hlavne spomínaný sinigrín) majú vedecky potvrdené protirakovinové účinky, takže pravidelná konzumácia chrenu môže ochrániť pred vznikom rakoviny.
- Chren je vhodný aj pre ľudí s nadváhou na dochutenie jedál. Obsahuje minimálne množstvo kalórií a slušné množstvo vlákniny, ktorá zasýti a priaznivo vplýva na tráviaci trakt (je prevenciou zápchy a stimuluje vylučovanie žalúdočných štiav).
- Draslík v chrene znižuje krvný tlak a takisto môže pomôcť aj pri zadržiavaní vody v tele, pretože je „protihráčom“ sodíka.
- V chrene sa nachádza aj kyselina listová, ktorá ovplyvňuje látkovú výmenu bielkovín i tvorbu červených krviniek.
- Chren disponuje antibakteriálnymi účinkami, čiže chráni pred bakteriálnymi infekciami.
- Tento štipľavý koreň je pomocníkom aj pri zahlienení, prechladnutí i chrípke.
Ako si vybrať chren?
Chren u nás kúpite po celý rok. Vyberajte si korene, ktoré sú pevné. Ak sa rozhodnete pre konzervovaný chren, dôsledne si prečítajte etiketu. Ideálne je, ak sa v ňom nenachádza priveľa pridaného cukru a konzervačné látky a zahusťovadlá. Ak sa vám v tomto smere nedarí, pripravte si nakladaný chren doma. Výborný je napríklad s jabĺčkami.
Nakladaný chren s jabĺčkami
Nachystajte si 300 g chrenu, 300 g jabĺk, 1 dcl octu, ½ ČL soli, 2 PL kvalitného trstinového cukru a 2,5 dcl vody. Najprv si chren a jablká očistite a nastrúhajte ich. Potom sa venujte príprave nálevu z vody, cukru, soli a octu. Ten priveďte do varu a pridajte chren. Varte 15 minút za občasného miešania. Potom horúci chren dajte do uzatvárateľných pohárov a uzatvorte. Po otvorení skladujte chren v chladničke.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ako dostať viac zeleniny do našej stravy?
Viete, čo znamená 5+ denne v súvislosti s konzumáciou zeleniny?
9 zdravotných výhod konzumácie zázvoru
Zázvor patrí medzi najzdravšie a najchutnejšie koreniny sveta.
7 výnimočne chutných a zdravých receptov z kapusty
Neviete, čo s hlávkami kapusty, ktoré máte v komore? Inšpirujte sa jednoduchými, ale jedinečnými a lahodnými receptami.