Chcete mať zdravý chrbát? Naučiť sa (aj) správne sedieť!
Viete, čo všetko môže spôsobiť nesprávne držanie tela pri sedení? V prvom rade nepríjemnú bolesť, deformáciu chrbtice, vznik artritídy, problémy s kosťami, kĺbmi a mnoho ďalších problémov. Ak sa chcete týmto ťažkostiam vyhnúť, prestaňte sedieť zhrbení či s prekríženými nohami.
Máte sedavé zamestnanie a väčšinu času trávite v kancelárii? Potom je pre vás správna poloha tela pri sedení kľúčová. V opačnom prípade vás ťažkosti s chrbticou neminú. A s pribúdajúcim vekom sa budú zhoršovať. Preto je načase začať sa riadiť zásadami správneho sedenia. Poznáte ich?
Pravidlá správneho držania tela pri sedení
Pri sedení je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých zásad ako napríklad:
- pri dlhodobom sedení je dôležitá kvalitná stolička s operadlom a opierkami na ruky, ktoré sa dajú individuálne nastaviť
- chrbát musí byť pri sedení vystretý (nepredkláňame sa dopredu ani dozadu), ramená aj dolná časť chrbta sú v kontakte s operadlom stoličky
- chodidlá sú celou plochou na podlahe a kolená tvoria pravý uhol (vyhnite sa prekríženým alebo nohám vystretým v pohodlnej polohe)
- ramená sú rovnobežne s chrbticou
- lakte a predlaktia sú na operadle stoličky a tvoria pravý uhol
- pri práci s počítačom je dôležité klávesnicu umiestniť do prednej časti stola a pohľad smeruje do stredu pracovnej plochy počítača
Čo je ešte dôležité?
Domnievať sa, že správna poloha pri sedení je dostatočnou prevenciou proti bolesti chrbta, je nesprávne. Aj keď rozhodne pomáha udržať si chrbát zdravý. Aké sú ďalšie možnosti, ako pomôcť svojmu chrbtu?
Dôležité je po polhodine sedenia dopriať organizmu prestávku. Najlepší je pravidelný pohyb, pretože práve šport je považovaný za jednu z najúčinnejších foriem prevencie bolesti chrbtice. Obzvlášť vhodné sú body&mind cvičenia (pilates, joga, port de bras, spirals). A zacvičiť si môžete aj v práci, čo poviete na nasledovné jednoduché cviky?