Bojíte sa jesenných viróz? Nakopnite imunitu správnymi živinami
Ak sa chcete vyhnúť prechladnutiu, chrípke a ďalším vírusovým ochoreniam, zamerajte sa na posilnenie imunitného systému.
To zahŕňa množstvo krokov, ako napríklad pravidelný pohyb, dostatočný spánok, kvalitný pitný režim, zvládanie stresu a tiež vhodnú stravu, ktorá je bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky a antioxidanty. Ktoré sú tie správne?
Karotenoidy
Do tejto skupiny patrí známy betakarotén, ktorý je prekurzorom vitamínu A, a takisto luteín, lykopén či zeaxantín. Karotenoidy sú významné antioxidanty, ktoré organizmus chránia pred rozličnými ochoreniami. Karotenoidy je najlepšie čerpať z potravín, ako napríklad čerstvé ovocie a zelenina oranžovej, červenej a žltej farby. Výnimka platí pre lykopén v paradajkách – nachádza sa tesne pod šupkou, čiže tepelnou úpravou sa uvoľní a je lepšie využiteľný ako lykopén v surových rajčinách. Preto nie je občas na škodu, dopriať si chutnú rajčinovú polievku, kvalitnú šťavu či kečup.
Ak sme nútení užívať výživový doplnok, treba sa vyhnúť takým, ktoré obsahujú syntetický betakarotén – má oveľa nižšiu využiteľnosť ako prírodný a čo je horšie, blokuje vstrebávanie ostatných karotenoidov. To je, samozrejme, škoda, pretože pre karotenoidy je typické synergické pôsobenie (spolupôsobenie všetkých karotenoidov prináša lepšie výsledky ako súčet pôsobení jednotlivých karotenoidov).
Vitamíny C a E
Z hľadiska podpory imunitného systému je vitamín C významný v tom, že stimuluje tvorbu bielych krviniek. Leukocyty sú bojovníkmi proti baktériám a vírusom. Okrem toho je céčko schopné regenerovať vitamín E, ktorý je takisto dôležitým antioxidantom. Vitamín C je bohato zastúpený v ovocí a zelenine, ako napríklad kivi, jahody, petržlenová vňať, kapusta, brokolica, paradajky a ďalšie. Éčko nájdeme v orechoch, semienkach, strukovinách či celých zrnách.
Vitamín D
Nedostatok D vitamínu sa dáva do súvislosti hlavne s osteoporózou, ale déčko sa javí aj ako vitamín potrebný pre silnú imunitu. Veľkú časť získavame zo slnečného žiarenia, avšak počas zimných mesiacov sa zdržujeme vonku menej, preto treba obzvlášť dbať na prísun tučných rýb, rybieho tuku, vajíčok či mliečnych výrobkov, v ktorých sa D vitamín nachádza tiež.
Zinok
Tento stopový prvok okrem iného zvyšuje imunitu a chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Nachádza sa vo vajíčkach, mäse, morských plodoch, slnečnicových a tekvicových semiačkach či pšeničných klíčkoch.
Selén
Selén je takisto silným antioxidantom, ktorý je súčasťou glutatiónu. Glutatión predstavuje najdôležitejšiu ochranu buniek proti účinkom voľných radikálov. Okrem selénu sú pre tvorbu glutatiónu dôležité aj vitamíny B2 a B3. Takisto možno jeho produkciu podporiť konzumáciou prekurzorov glutatiónu – aminokyselín glycínu, cysteínu a kyseliny glutamovej. Selén sa nachádza napríklad v hubách, vnútornostiach, celých zrnách či para orechoch.
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Prečo jesť chia semiačka a ako ich používať?
Sú zdravé, ľahko stráviteľné a univerzálne na použitie. Pred konzumáciou ich môžete namočiť, zomlieť či nechať naklíčiť.
Je kokosová voda lepšia ako športové nápoje?
Pozitívom kokosovej vody je to, že sa jedná o prírodný produkt.
7 výnimočne chutných a zdravých receptov z kapusty
Neviete, čo s hlávkami kapusty, ktoré máte v komore? Inšpirujte sa jednoduchými, ale jedinečnými a lahodnými receptami.