Bežci, podceňovať pitný režim v lete sa nevypláca
Nedostatok tekutín znižuje výkon, spôsobuje únavu, bolesť hlavy a ďalšie problémy. Čo a koľko teda piť?
Je beh vašou vášňou? Potom sa určite snažíte vždy vydať zo seba maximum. Môže sa však stať, že napriek úsiliu pociťujete pri behu únavu, ste malátni a podráždení, teda si neviete beh dokonale vychutnať. Ak pátrate po príčine, začnite tým najzákladnejším, teda pitným režim. Tekutiny hrajú pri športovom výkone, a vôbec celkovom zdraví športovca, dôležitú úlohu. V letných mesiacoch počas horúčav ich význam narastá.
Kedy treba piť?
Piť treba priebežne počas celého dňa primerané množstvo tekutín. Zvyčajne je to množstvo 2-3 litre vody denne. Ak pocítite únavu, kŕče, celkovú slabosť, búšenie srdca, máte tmavý a zapáchajúci moč, sú to jasné signály, že vášmu telu tekutiny chýbajú a treba ich čo najrýchlejšie doplniť. Pokiaľ je to možné, snažte sa pravidelným a dostatočným prísunom vody týmto stavom zabrániť. V lete a pri intenzívnom cvičení alebo takom, ktoré trvá viac ako hodinu, pite nielen pred a po tréningu, ale aj počas neho. Takže sa na beh vyzbrojte aj fľašou s vodou a vypite aspoň 0,5 litra. „Objem vypitej čistej vody musí byť o tretinu vyšší oproti dňom s miernejšími klimatickými podmienkami,“ odporúča výživový poradca Libor Javro.
Nie vždy stačí čistá voda
Čistá voda je poklad. Platí to pre bežných ľudí a aj pre športovcov. V lete sa však človek potí intenzívnejšie, preto nemusí byť dostačujúca. Je vhodné zaradiť do pitného režimu aj doplnky stravy s obsahom minerálov a stopových prvkov. „Ideálnym nápojom pred cvičením je v horúčavách čistá pitná voda. Občas je vhodné do nej pridať iontové alebo magnéziové tablety, či tablety obsahujúce multivitamínový komplex,“ radí výživový poradca Ing. Libor Javro.
Po behu doplňte okrem sacharidoch aj tekutiny
Po náročnom behu sa odporúča prijať energiu v podobe sacharidov. „Po športovom výkone je taktiež vhodné zamerať sa na dopĺňanie tekutín ihneď, ako doplníte stratené sacharidy. Tekutiny začnite dopĺňať v podobe čistej vody, minerálnych vôd, vôd doplnených o elektrolyty či mierne množstvo sacharidov,“ odporúča odborník.
Nenechajte nič na náhodu
Ak v lete športujete intenzívne aj počas horúcich dní, radšej sa vždy pred behom odvážte. Ak sa po behu váha znížila, na každý stratený kilogram prijmite zhruba liter vody, pomaly a postupne.
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Zdroj foto: Curtis Mac Newton, unsplash.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
V lete treba dopĺňať vypotené minerály a stopové prvky
Potom strácame sodík, draslík, vápnik, horčík a ďalšie látky.
Nemáte čas na jedlo? Zachránia vás chutné a výživné smoothies
Pripravíte ich bleskovo, je v nich zachované maximum výživných látok a vynikajúco chutia.
Kedy pri športe potrebujeme izotonický nápoj?
Správne množstvo minerálov a cukrov pred a počas tréningu alebo súťaže nám môže pomôcť potlačiť únavu, zvýšiť výdrž a udržať stabilnú hladinu cukru v krvi.