Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Beh je prevenciou osteoporózy

Mirka

Viacero vedeckých štúdií potvrdilo, že skvelou prevenciou proti vzniku osteoporózy je pravidelná pohybová aktivita. 

Beh je prevenciou osteoporózy
19. SEP 2017

Osteoporóza, teda rednutie kostí, je spojená hlavne s vyšším vekom. U žien sa začína prejavovať najmä v období klimaktéria. Okrem posilňovania s vlastnou váhou či so závažiami sú vhodné aj kardio aktivity, medzi ktoré patrí aj beh.

Najlepšou prevenciou je pohyb

Podľa odborníkov z University of Maryland Medical Center je riziko vzniku osteoporózy nižšie u ľudí, ktorí sú aktívni aspoň trikrát týždenne. Zároveň upozorňujú, že kľúčové je i to, koľko kostnej hmoty si človek vybuduje do veku 20-30 rokov (1). Ak získa pevné a silné kosti v mladosti, pomôže mu to vo vyššom veku predchádzať rednutiu kostí a rizikám, ktoré sú s ním spojené (zranenia). Medzi vhodné pohybové aktivity patrí posilňovanie, džoging, aerobik, tenis, beh a ďalšie.

Zaujímavú štúdiu vykonali odborníci z ASBMR, ktorí sledovali hustotu kostí u športovcov a ľudí, ktorí sa športu nevenovali. Zistili, že hustota kostí v oblasti chrbta, ramien a bedier bola u pohybovo aktívnych ľudí o 13 percent vyššia ako u tých, ktorí sa nehýbali. Najlepšie boli na tom tí, ktorí sa venovali posilňovaniu, gymnastike a futbalu (2).

Odporúčame prečítať: Ako využiť fitloptu na precvičenie celého tela

 

Čo robiť, ak vám do zdravotného záznamu pribudla diagnóza osteoporóza? Aj v tomto prípade je vhodné (okrem stanovenej liečby) začať s pohybom. O voľbe vhodnej pohybovej aktivity sa však poraďte so svojím lekárom. Snažte sa zamerať nielen na posilnenie vonkajších, ale aj hlbokých svalov chrbta, brucha a panvy. Na tento účel sú stvorené cvičenia z kategórie body and mind, ako napríklad pilates, joga či spirals.

Z kardio aktivít je nielen na posilnenie kostí, ale aj budovanie celkového zdravia a vitality, výbornou voľbou beh. Ak ste sa behu nikdy nevenovali, začnite s džogingom, poprípade s behom v miernom tempe. Behajte v takej intenzite, aby ste dokázali súvisle rozprávať. Ak s tým máte problém, zvoľnite tempo (pokojne choďte krokom) a o chvíľu pokračujte ďalej. Napokon, pravidelný beh i chôdza sú pre zdravie prínosom (posilňujú imunitu, kardiovaskulárny systém, sú prevenciou cukrovky, depresie atď.).

Odporúčame prečítať: Bolestiam chrbta predídete cvičením

 

Koľko treba behať, aby to kostiam prospievalo?

Je pravda, že všetkého veľa škodí. Platí to aj pri pohybovej aktivite. Podľa odborníkov z United States Sports Academy je zdravé behať 20-30 kilometrov týždenne. U tých, ktorí túto hranicu prekračujú, dochádza ku zvýšenej produkcii stresového hormónu kortizolu, ktorý zdravie kostí ohrozuje. Z ich štúdie ďalej vyplynulo, že tí, ktorí behali viac ako 90 kilometrov týždenne mali hustotu kostí nižšiu ako tí, čo nešportovali (3). To znamená, že ani s behom to netreba preháňať a šport má byť predovšetkým o radosti z pohybu!

(1) umm.edu, (2) http://www.asbmr.org, (3) https://ussa.edu/

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Beh je prevenciou osteoporózy

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.