Beh je prevenciou osteoporózy
Viacero vedeckých štúdií potvrdilo, že skvelou prevenciou proti vzniku osteoporózy je pravidelná pohybová aktivita.
Osteoporóza, teda rednutie kostí, je spojená hlavne s vyšším vekom. U žien sa začína prejavovať najmä v období klimaktéria. Okrem posilňovania s vlastnou váhou či so závažiami sú vhodné aj kardio aktivity, medzi ktoré patrí aj beh.
Najlepšou prevenciou je pohyb
Podľa odborníkov z University of Maryland Medical Center je riziko vzniku osteoporózy nižšie u ľudí, ktorí sú aktívni aspoň trikrát týždenne. Zároveň upozorňujú, že kľúčové je i to, koľko kostnej hmoty si človek vybuduje do veku 20-30 rokov (1). Ak získa pevné a silné kosti v mladosti, pomôže mu to vo vyššom veku predchádzať rednutiu kostí a rizikám, ktoré sú s ním spojené (zranenia). Medzi vhodné pohybové aktivity patrí posilňovanie, džoging, aerobik, tenis, beh a ďalšie.
Zaujímavú štúdiu vykonali odborníci z ASBMR, ktorí sledovali hustotu kostí u športovcov a ľudí, ktorí sa športu nevenovali. Zistili, že hustota kostí v oblasti chrbta, ramien a bedier bola u pohybovo aktívnych ľudí o 13 percent vyššia ako u tých, ktorí sa nehýbali. Najlepšie boli na tom tí, ktorí sa venovali posilňovaniu, gymnastike a futbalu (2).
Odporúčame prečítať: Ako využiť fitloptu na precvičenie celého tela
Čo robiť, ak vám do zdravotného záznamu pribudla diagnóza osteoporóza? Aj v tomto prípade je vhodné (okrem stanovenej liečby) začať s pohybom. O voľbe vhodnej pohybovej aktivity sa však poraďte so svojím lekárom. Snažte sa zamerať nielen na posilnenie vonkajších, ale aj hlbokých svalov chrbta, brucha a panvy. Na tento účel sú stvorené cvičenia z kategórie body and mind, ako napríklad pilates, joga či spirals.
Z kardio aktivít je nielen na posilnenie kostí, ale aj budovanie celkového zdravia a vitality, výbornou voľbou beh. Ak ste sa behu nikdy nevenovali, začnite s džogingom, poprípade s behom v miernom tempe. Behajte v takej intenzite, aby ste dokázali súvisle rozprávať. Ak s tým máte problém, zvoľnite tempo (pokojne choďte krokom) a o chvíľu pokračujte ďalej. Napokon, pravidelný beh i chôdza sú pre zdravie prínosom (posilňujú imunitu, kardiovaskulárny systém, sú prevenciou cukrovky, depresie atď.).
Odporúčame prečítať: Bolestiam chrbta predídete cvičením
Koľko treba behať, aby to kostiam prospievalo?
Je pravda, že všetkého veľa škodí. Platí to aj pri pohybovej aktivite. Podľa odborníkov z United States Sports Academy je zdravé behať 20-30 kilometrov týždenne. U tých, ktorí túto hranicu prekračujú, dochádza ku zvýšenej produkcii stresového hormónu kortizolu, ktorý zdravie kostí ohrozuje. Z ich štúdie ďalej vyplynulo, že tí, ktorí behali viac ako 90 kilometrov týždenne mali hustotu kostí nižšiu ako tí, čo nešportovali (3). To znamená, že ani s behom to netreba preháňať a šport má byť predovšetkým o radosti z pohybu!