Ako začať behať (9. časť): Bežecká abeceda
Tak ako sa prváčik na základnej škole nepohne ďalej bez poznania písmen abecedy, je pre bežca nevyhnutá znalosť bežeckej abecedy. Dnes si predstavíme niekoľko základných cvikov, ktoré by nemali chýbať v rozcvičke žiadneho bežca.
Rozcvičku pred behom a cvičením vôbec často ignorujeme, zabúdame na ňu, nepovažujeme ju za dôležitú, alebo sa jej venujeme nedostatočne. Potom sa čudujeme, že máme problémy so šľachami, väzivami či svalstvom. Ak by sme sa dôkladne rozohriali a rozcvičili pred každým behom, týmto ťažkostiam by sme sa oblúkom vyhli a dokonca mohli čerpať benefity, ktoré dobre a dostatočne vykonaná rozcvička prináša. Viete o tom, že dôkladné rozcvičenie zvyšuje výkonnosť a silu počas samotnej športovej aktivity a dokonca skracuje dobu regenerácie? O znížení vzniku zranenia ani nehovoriac. To predsa za to stojí!
Rozohriatie pred behom
Pred každým behom je dôležité sa rozohriať. Rozcvička by mala trvať aspoň 10 minút. Môže pozostávať z poklusu a cvikov bežeckej abecedy. Bežecká abeceda slúži nielen na dokonalé rozcvičenie, ale je aj spôsob, ako zlepšiť svoju bežeckú techniku, kondičné a koordinačné schopnosti.
SKIPPING
Skiping je vlastne beh, pri ktorom je potrebné vysoko dvíhať kolená aspoň do výšky trupu. Je dôležité došliapavať na špičku, nie na celé chodidlo. Stehno zdvihnutej nohy je rovnobežne so zemou, nedvíhame ho vyššie smerom k trupu. Taktiež chodidlo zdvihnutej nohy je rovnobežne so zemou. Ďalej je dôležité správne držanie tela, čiže chrbát je vystretý a ruky sa do pohybu zapájajú ako pri behu.
ZAKOPÁVANIE
Ďalším cvikom z bežeckej abecedy je zakopávanie. Prvou a azda najčastejšou chybou, ktorú bežci robia, je tá, že stehná nie sú v predĺžení s trupom. Druhá častá chyba spočíva v tom, že kolená smerujú vpred a „predbiehajú“ vystretú nohu. Aj pri zakopávaní treba dávať pozor na to, aby noha došliapavala na špičku, nie na celé chodidlo. Rovnako treba venovať pozornosť správnemu držaniu tela a, samozrejme, noha sa pri pohybe takmer dotýka zadku.
PREDKOPÁVANIE
Pri predkopávaní je dôležité, aby bola noha vystretá v kolene. Pri tomto cviku je obzvlášť dôležité podsadenie panvy a trup sa nesmie prehýbať dozadu, ale byť vystretý. Zároveň treba dbať na rýchly došľap.
VÝSKOKY
Pri výskokoch je dôležité, aby špička zdvihnutej nohy smerovala nadol. Vystretá noha tiež dopadá na špičku. Keď robíme výskok pravou nohou, máme zodvihnutú ľavú ruku a opačne. Dôležitá je práca rúk, pretože ruky vlastne pomáhajú pri výskoku.
PREPLETANIE NOHAMI VPRED A VZAD
Cvičenie bežeckej abecedy môžete ukončiť prepletaním nôh smerom vpred a vzad. Dôležité je do cvičenia zapojiť aj hornú časť tela, teda trup a paže.
Predchádzajúce časti bežeckého seriálu pre začiatočníkov
Praktické rady a tipy pre začiatočníkov
Naučte sa pri behu správne dýchať
Správne držanie tela a poloha rúk pri behu