Ako sa správne obliecť počas športovania v zime
Svetla ubúda, teplota klesá a dni sú kratšie. Neznamená to však, že počas zimných dní by ste sa mali vzdať svojho obľúbeného tréningu. Ak chcete zostať vo forme, dbajte hlavne na výber správneho oblečenia. Schudnúť v zime je totiž jednoduché.
Americkí vedci z bostonskej univerzity priniesli výskum, ktorý dokazuje, že chudnutie v zime je jednoduchšie ako počas teplejších ročných období. Vaše telo počas cvičenia musí vydať viac energie, aby sa zahrialo a tým rýchlejšie spaľuje tuky. Okrem klasických zimných športov môžete v zime behať, bicyklovať alebo sa vybrať na túru.
Základom je kvalitné oblečenie
Povrch odevov by mal byť priedušný, odolný proti vetru a nepremokavý. Okrem vrstveného oblečenia, nezabúdajte ani na rukavice či čiapky. Pri športovaní pri nižšej teplote ako - 15°C môže byť problémom stuhnutosť a strnulosť svalov. Zima obmedzuje rozsah pohybu a zabraňuje vám dýchať nosom. Značka adidas prináša radu oblečenia ClimaWARM+, ktorá bola testovaná v chladnom počasí až do - 35°C. Sortiment oblečenia zahŕňa základné vrstvy - bundy, mikiny, legíny a ďalšie produkty. ClimaWARM+ je vytvorená z dutých vlákien, ktoré zachytávajú vzduch a tvoria izoláciu. Tá dopomáha látke udržať telo v teple a suchu. Navyše duté vlákna znižujú váhu odevu.
Pozor na podchladenie
Ak v zime zanedbáte kvalité oblečenie, alebo vás napr. na túre zastihne nepriaznivé počasie, dávajte si pozor na podchladenie. Podchladenie sa týka celého tela a dá sa ľahko odhaliť meraním teploty. Vyskytuje sa v dvoch formách:
Akcidentálna hypotermia – ide o rýchle podchladenie, napr. pri padnutí do jazera, po prelomení ľadu. V takomto prípade je dĺžka prežitia pri teplote vody okolo +5°C asi jednu hodinu.
Subakútna akcidentálna hypotermia – ide o druh podchladenia, ktorý nastane pri zasypaní človeka lavínou. Teplota tela klesá pomaly, zasypaný človek zaspáva a spánok prechádza do bezvedomia.
Rady ako postupovať pri podchladení:
- zamerajte sa na centrálne zahriatie tela, napr. pomocou vypitia horúceho nápoja
- ohrievajte omrznuté časti tela na vlastnom tele
- dbajte na prísun tepla z cudzieho tela, napr. pomocou objatia
- čím skôr sa snažte dostať do vyhriatej miestnosti