Zamiluj si beh a zlepšuj sa v BEŽECKEJ VÝZVE - začať môžeš kedykoľvek!

PREMIUM

Ako sa pripraviť na zimné športy?

Mirka

Ste fanúšikmi zimných športov? Milujete lyžovanie, korčuľovanie, ľadový hokej alebo beh na lyžiach? Chcete sa zimným športovým aktivitám venovať naplno a čerpať z nich maximum benefitov? Potom je potrebné, aby ste sa dostatočne pripravili. Najmä vtedy, keď sa športovaniu nevenujete pravidelne počas celého roka.

Ako sa pripraviť na zimné športy?
29. NOV 2013

Zimné športy majú svoje čaro. Zasnežené zjazdovky a príjemne hrejúce horské slnko, zimné štadióny s kvalitným ľadom, ktoré sú plné ľudí. Zamrznuté potoky a jazerá. K zime jednoducho patria a ponúkajú jedinečnú príležitosť, ako sa športovo vyžiť. Ako si zimné športy čo najviac vychutnať, eliminovať riziko prípadného zranenia a čerpať z nich maximum pozitív?

Pripravte sa fyzicky v dostatočnom predstihu

Fyzická kondícia je aj pri zimných športoch veľmi dôležitá. Ísť na svah či na klzisko bez prípravy sa nevypláca. Následkom môže byť nepríjemná svalová horúčka, ktorá môže trvať niekoľko dní a aj zvýšené riziko vzniku úrazu.

Fyzická príprava závisí najmä od druhu vykonávanej zimnej pohybovej aktivity. Skôr ako sa pustíte do zostavovania cvičebného plánu, odpovedzte si na niekoľko zásadných otázok. Je zimný šport náročný pre kardiovaskulárny systém? Vyžaduje si silu, pevné svaly stehien či rúk? Alebo je dôraz kladený hlavne na flexibilitu či rovnováhu? Ak poznáte odpovede na tieto otázky, potom si v dostatočnom predstihu (aspoň 2 až 3 mesiace dopredu) zostavte tréningový plán, ktorý vás na konkrétny zimný šport pripraví. Ak si neviete poradiť sami, požiadajte o pomoc fitnes trénera. Napríklad lyžiari by sa mali venovať kardio cvičeniu minimálne 20 minút trikrát do týždňa a posilňovať svaly dolných končatín vhodnými cvikmi (drepy, výpady).

Samozrejme, ideálne je venovať sa kardio i silovým cvičeniam počas celého roka. V tom prípade by mal byť človek dostatočne fyzicky pripravený na vykonávanie zimných športov a ďalšia príprava nie je potrebná.

Nepodceňujte rozohriatie a strečing

Úvodné rozohriatie, spojené so strečingom a záverečný strečing,  sú veľmi dôležité aj pri vykonávaní zimných športov. Stále platí, že pripravia svalstvo na záťaž a znižujú riziko vzniku svalovej horúčky a zranenia. Dôležité je venovať im dostatok času. Na rozohriatie sú vhodné ľahké kardio aktivity (napríklad beh na mieste) v trvaní minimálne 5 až 10 minút. V rámci strečingu treba dôkladne ponaťahovať najviac zaťažované svalové skupiny a dané pohyby vykonávať iba do takej miery, aby neboli bolestivé. Ak napríklad lyžujete, urobte po rozohriatí niekoľko drepov. Korčuľujete? Potom v rámci rozohriatia a strečingu nevynechajte výpady.

Nepodceňujte bezpečnostné vybavenie

Akémukoľvek zimnému športu sa venujete, nepodceňujte význam ochranných zimných pomôcok. Ide o investíciu, ktorá môže v niektorých prípadoch ochrániť zdravie a dokonca zachrániť život. Ochranné lyžiarske prilby, okuliare, chrániče chrbta a kolien majú svoje opodstatnenie.

Tiež je veľmi dôležité všímať si pri vykonávaní zimných športov ostatných ľudí, dianie okolo seba, počúvať svoje vlastné telo a neignorovať jeho signály.

Venujte čas a energiu zvládnutiu správnej techniky

Za mnoho poranení a úrazov môže nesprávna technika vykonávaného zimného športu. Ak ste v danom športe nováčikom, snažte sa popracovať na správnej technike napríklad spolu so skúseným inštruktorom. Budete sa cítiť istejšie, sebavedomejšie i bezpečnejšie. A aj ľudia, ktorí sú okolo vás.

Správna výživa a hydratácia

Chcete si zimný šport čo najviac vychutnať bez prípadných negatívnych následkov? V tom prípade venujte pozornosť i správnej výžive a hydratácii. Pečené klobásky a varené víno sú síce z času na čas fajn, ale ako zanietení športovci by ste mali siahnuť skôr po niečom zdravšom, nehovoriac o tom, že alkohol k športu nepatrí.

Ako dodať telu energiu čo najrýchlejšie? Vhodné je občerstvenie v podobe kvalitnej proteínovej tyčinky, sušeného ovocia či orechov. Zabúdať netreba ani na pitný režim. Hydratácia je dôležitá aj počas zimy, inak sa môžu prejaviť nepríjemné príznaky nedostatku tekutín ako únava, podráždenie a pod.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa pripraviť na zimné športy?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.