TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Ako boxujúca modelka prešla na gravidjogu

Silvia Križanová je modelka, ktorá si aktuálne užíva tehotenstvo. Keďže do kondičky sa dostávala najmä vďaka boxu, CVIČTE.SK zaujímalo, ako si upravila tréning a čo odporúča budúcim mamičkám. Porozprávala tiež o tom, ako sa buduje komunita na Instagrame, vďaka ktorej je už druhý rok ambasádorkou značky adidas.

Ako boxujúca modelka prešla na gravidjogu
Zdroj: Adidas
12. MAR 2018

Kedy ste začali pravidelne cvičiť?

Asi keď som mala 13 rokov. S mojou mamou, keďže tá cvičí od svojej mladosti. Vždy som sa pri nej nejako motala a ako som rástla, tak som sa začala pridávať. Najskôr to boli nejaké aerobickové cvičenia s mamou, potom som začala chodiť cvičiť aj sama. Vždy tam boli prestávky, keď som aj pol roka nič nerobila, ale potom som sa k cvičeniu vždy vrátila. Kým som neotehotnela, zvykla som cvičiť trikrát do týždna a stačilo mi to - práve preto, že cvičím odmalička a telo si to pamätá. Som vďačná za to, že ma mama k tomu viedla.

Museli ste si v tehotenstve upraviť tréning?

Nakoľko som sa venovala boxu, tak áno. :) Začalo sa to tým, že som si v prvom trimestri prerobila box na také kardio. Takže žiadne otrasy, ani boxovanie s ľuďmi. Boxovala som do vzduchu, trochu sa hýbala, objavovala som svoje telo, čo mi v tehotenstve dovolí. Skúmala som, či sa rýchlo zadýcham, či mi bude ťažko. Kondička  bola chvalabohu fajn, sama som bola prekvapená. Môj tréner sa ma po mesiaci spýtal, či som si istá, že som tehotná. :) Takže box sme upravili a potom som plynulo prešla do gravidjogy. Keď bruško viac rastie, treba niečo oddychovejšie, aby sa aj žena viac uvoľnila.

sisa_kr

Vedeli ste si program upraviť sama, alebo ste nový tréning konzultovala s lekárom?

Lekára som sa na začiatku iba spýtala, či môžem ďalej cvičiť. Povedal, že môžem robiť to, čo som robila doteraz, samozrejme s obmenami, aby som nezdvíhala nič ťažké a vynechala niektoré cviky, dajme tomu na brucho. A potom som to konzultovala s trénerom a s Evkou Staroňovou, ktorá mi na joge poradila čo a ako.

Často cestujete, aj nedávno ste boli na Bali. Cvičíte aj na cestách?

Plánovala som to. :) Ale ak mám byť úprimná, skôr išlo o nejaký strečing po dlhom lete, pretože mne sa zvykne vtedy zalievať telo. Ale veľmi som necvičila, iba plávala.

Dávate si pozor na to, čo zjete?

Nakoľko som sa živila dlhé roky modelingom a toto som riešila od svojich pätnástich rokov, tak v aktuálnej tridsiatke poznám svoje telo už dostatočne a viem, čo na neho platí, preto si môžem sem-tam dovoliť zjesť aj niečo nezdravšie. Ale snažím sa stravovať zdravo. Ale je to taký balans. Nemám vyslovene super zdravú stravu. :)

Čo u vás znamená nezdravé jedlo?

Hranolky a sladké. :)

sisa_kr

Viete sa motivovať cvičiť aj bez trénera?

Kedysi mi to išlo lepšie. Teraz si užívam tehotenstvo. :) A skôr študujem, ako sa hýbe bábo v bruchu. Ale snažím sa cvičiť aj doma, ak sa nedostanem niekde na jogu. Ale ide to ťažšie.

Veľa žien, keď ide cvičiť, veľmi dbá na to, aby pri športe aj dobre vyzerali. Nejdú si zabehať alebo zatrénovať len tak v hocičom. Platí to aj o vás?

To samozrejme. :) Povedala by som, že my to máme v rodine, aj otec by to potvrdil. :) Základom každého cvičenia bol u nás dobrý outfit. Ja som to vždy mala tak, že keď som si nakúpila nejaké nové veci, chodila som cvičiť pravidelne. Ak sa opotrebovali, už sa vyskytla stagnácia. :) Ale to asi každá žena chce pri cvičení aj dobre vyzerať.

Takže v starých teplákoch ste si nikdy nebola zabehať?

Keď som bola prvýkrát behať, v pätnástich rokoch. Vtedy som o tom tak veľmi nerozmýšľala a nemala som potuchy ani o behaní. Tak som si obula konversky a... bolo to veľmi bolestivé. Dnes dbám na to, či už robím beh alebo box, aby končatiny, ktoré sa pri tom zapájajú najviac, boli dobre chránené - pri behu kvalitná obuv, pri boxe dobré rukavice.

 

A post shared by SISA_KR (@sisa_kr) on

Dávate si do života ciele?

Môj cieľ bol postaviť tento dom. Ale skôr tak plávam. Žijem prítomným okamihom, ale som rada, keď mám víziu do krátkej budúcnosti. Ale žeby som teraz plánovala niečo na dva, tri roky, to vôbec. Môj najbližší cieľ je porodiť zdravé dieťa a prežiť to. :)

A ako je to so športovými cieľmi? Hýbete sa preto, že vás to baví, alebo si dávate ciele?

Pred tehotenstvom, pri boxe, som mala cieľ naučiť sa správne technicky boxovať. Ľudia sa ma pýtali - na čo ti to je? Ja neviem. Veľa ľudí si myslí, že keď chodia na skupinové ženské tréningy, ktoré len čerpajú z boxu a mávajú tam ručičkami, že to je box. Nie je. Ja som chcela vedieť boxovať správne. Neviem prečo, veľmi ma to priťahovalo, bavilo ma to, perfektne to rysovalo postavu, budovalo kondičku, všetko. Keď vás niečo baví a ešte to tvaruje aj postavuje, je to najlepšia kombinácia. Aktuálne je môj cieľ telo udržať aspoň v akej-takej kondícii, pretože sa zväčšuje a mení. Nechcem byť na konci deviateho mesiaca v stave, že sa neviem ani pohnúť.  

Na Instagrame máte takmer päťdesiat tisíc fanúšikov. Pracujete na tom, alebo to vzniklo tiež prirodzene?

Na začiatku to bolo spontánne. To som ani nevedela, čo z toho bude. Ale napríklad keď sme s priateľom leteli prvý raz na Bali, všimla som si, že mi tam začalo pribúdať viac ľudí. Priateľ si robil srandu, že - si žena, v plavkách, modelka, ľudia budú pribúdať. Potom, keď som presiahla nejakých desať, pätnásťtisíc ľudí, začali postupne prichádzať rôzne ponuky od firiem, značiek alebo aj jednotlivcov a začala som chápať, že by sa dal z toho spraviť nejaký biznis. A teraz to už je taký polovičný biznis. Takže už sa Instagramu venujem aj profesionálnejšie. Už aj moji rodičia chápu, prečo sa stále fotím. :) Že obsah tam musí nielen pribúdať, ale musí byť aj vyvážený, aby tam neboli publikované len samé produkty. To aj nerada robím, že čo fotka, to produkt, ktorý si kúpte. Ale rada predstavím niečo, s čím som aj ja sama spokojná. Niekedy sú také hluché obdobia, keď som doma a nikam nelietam, rozmýšľam, aký obsah tam vytvorím. Ale dá sa to zvládnuť.

Aj vás to baví?

Baví. Ja som od malička exhibicionista. :) Priateľ si na to musel zvyknúť, pretože zo začiatku to bolo - zase ťa mám fotiť? Ale teraz je už s tým zmierený a aj vidí, že si tým dokážem zarobiť peniaze, chodia mi rôzne veci. Má to bonusy aj preňho. :)

Sisa ma na sebe kolekciu adidas, ktorú nájdete na www.adidas.sk.


Autor článku

phlubina@gmail.com

Palo Hlubina

Palo Hlubina je publicista, autor štyroch kníh a zakladateľ obsahovej agentúry Samosa, ktorá sa venuje produkcii videí, textov a obsahových stratégií. Fanúšik zdravého životného štýlu, aktívny športovec so zameraním na bojové umenia.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako boxujúca modelka prešla na gravidjogu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.