Aj soliť sa dá zdravo. Vyskúšajte himalájsku soľ
Himalájska soľ vyrovnáva krvný tlak, pomáha telu zbaviť sa ťažkých kovov, prospieva tráveniu a podporuje metabolizmus.
Žiť zdravo nie je možné zo dňa na deň. Je to neustály proces. Ak patríte medzi tých, ktorí sa stále snažia robiť ďalšie a ďalšie kroky smerom k zdraviu, skúste sa zamyslieť nad tým, čím solíte. Soľ je k životu nevyhnutná a naozaj platí, že je nad zlato. Riešením nie je prestať soliť, ale nájsť soľ, ktorá je zdraviu prospešná a soliť s mierou.
Možností je viacero: bežná, morská či himalájska soľ? Rafinovanej soli sa vyhnite a pozor aj na polotovary, v ktorých je bohato zastúpená. Za zdravšiu alternatívu bežnej soli je často považovaná morská soľ, jej používanie tiež zvážte, nakoľko je veľmi znečistená. Ako je to s himalájskou soľou?
Soľ z Himalájí
Himalájska soľ je čisto prírodná, teda nerafinovaná soľ. Pochádza z oblastí Himalájí, kde je nemožné, aby sa nejakým spôsobom znečistila. Ťaží sa ručne, umýva a suší na slnku. Obsahuje desiatky zdraviu prospešných minerálov a stopových prvkov. Konzumáciou himalájskej soli možno teda do tela prirodzene dodať napríklad vápnik, horčík, železo, zinok a ďalšie. Jej zloženie oceníte aj v horúcich letných dňoch a pri športe, pretože potením sa z tela vyplavujú dôležité elektrolyty. Doplniť ich môžete práve himalájskou soľou.
Nápoj na doplnenie minerálov
- Po intenzívnej fyzickej záťaži, dehydratácii organizmu či úpale zmiešajte čajovú lyžičku himalájskej soli s čistou vodou. Môžete dochutiť citrónovou šťavou.
Medzi ďalšie pozitíva prírodnej kryštalickej soli patrí to, že nespôsobuje zvyšovanie krvného tlaku, ba práve naopak. Podieľa sa na jeho stabilizácii. Okrem toho je výborným detoxikačným prostriedkom, takže pravidelným používaním sa môžete zbaviť napríklad kožných problémov. Dokáže organizmus odbremeniť aj od ťažkých kovov, ako ortuti alebo olova. Ak si z nej pripravíte soľný roztok, podporíte trávenie, činnosť metabolizmu i krvný obeh.
Je vhodná i na vonkajšie použitie
Ak ste sa rozhodli ozdraviť svoj jedálny lístok, v prvom rade sa vyhnite potravinám, kde je v hojnom množstve zastúpená bežná soľ. Doma pripravované pokrmy dochucujte himalájskou soľou. Zoženiete ju v obchodoch so zdravou výživou. Okrem toho ju môžete vo forme roztoku použiť na odstránenie zubného kameňa a zápachu z úst. V podobe kúpeľa je účinnou formou detoxikácie. Jej účinky oceníte aj pri zle hojacich sa ranách, zápaloch kĺbov, pri prechladnutí i chrípke. Navyše pri pravidelnom používaní redukuje vrásky, akné a dokonca aj ekzémy.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Závisí od nej nielen chuť jedla, ale aj vitalita nášho organizmu.
Soľný mýtus. Koľko sodíka denne potrebujeme?
Sodík je jednou z tých vecí, o ktorej väčšina „vie", že je nezdravý. Je to niečo podobné ako pri nasýtených tukoch.
Cícer sa označuje ako bielkovinová bomba a odporúča sa konzumovať aspoň raz do týždňa.