6 zaujímavostí o špenáte, ktoré vás možno prekvapia
Pravidelná konzumácia špenátu vám síce nezaistí silu, ktorou disponoval Pepek námorník v rozprávke, ale aj tak je veľmi prospešný.
Špenát bol v minulosti preceňovaný, čo sa týka obsahu železa. Dnes vieme, že skutočnosť je iná, pretože 100 g špenátu pokryje dennú potrebu železa iba na zhruba 30 percent. No i napriek tomu by špenát nemal v našom jedálničku chýbať. Aké sú jeho plusy?
1. Je prevenciou zlomenín
Vitamín K je potrebný pre správnu krvnú zrážanlivosť a aj zdravie kostí. Tvrdia to odborníci z National Osteoporosis Foundation, ktorí odporúčajú jesť špenát práve kvôli bohatému zastúpeniu vitamínu K a horčíka. K ich názoru sa prikláňajú aj vedci z University of Maryland Medical Center, podľa ktorých tento vitamín znižuje riziko vzniku zlomením a spolu s vitamínom D zvyšuje hustotu kostí. Pričom sto gramov špenátu pokryje dennú dávku vitamínu K na neuveriteľných 400 percent.
2. Zabezpečí krásnu pokožku a vlasy
Za tento pozitívny účinok sú zodpovedné karotenoidy, a to hlavne betakarotén. Tento významný antioxidant má schopnosť spomaľovať starnutie pokožky a podieľať sa na zlepšení kvality vlasov. Navyše vitamín C (100 g špenátu pokryje 47 % dennej potreby) stimuluje tvorbu kolagénu, teda pomáha pleť udržiavať mladistvú a zachovávať pevnú štruktúru vlasov.
3. Zmierňuje príznaky astmy
Izraelskí odborníci z Department of Allergy, Hasharon Hospital, Rabin Medical Center vykonali štúdiu, v rámci ktorej podávali skupine astmatikov 64 mg betakaroténu denne a podrobili ich intenzívnemu cvičeniu. Počas tréningu táto skupina nevykazovala príznaky astmy (1). Bohatým zdrojom betakaroténu i ďalších karotenoidov, ktoré sú známe svojím synergickým pôsobením, je aj špenát.
4. Chráni pred srdcovocievnymi ochoreniami
Za tento pozitívny účinok je zodpovedný najmä draslík. Sto gramov špenátu obsahuje 558 mg, čo predstavuje 12 % odporúčanej dennej dávky. Draslík znižuje krvný tlak, je prevenciou úzkosti a pomocníkom pri zvládaní stresu. Dáva sa do súvislosti aj so znižovaním rizika vzniku osteoporózy.
5. Prospieva očiam
Špenát obsahuje luteín a zeaxantín. Tieto dva karotenoidy sú prevenciou šedého zákalu a makulárnej degenerácie. Podľa štúdie odborníkov z Scripps Research Institute konzumácia špenátu 3-krát týždenne znižuje riziko vzniku makulárnej degenerácie o 43 percent (2).
6. Pomôže vám schudnúť
Za tento fakt je zodpovedných viacero skutočností. Špenát obsahuje minimum kalórií (23 kcal/100 g) a 2,2 g vlákniny. Vláknina zasýti, ovplyvňuje činnosť tráviaceho traktu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Množstvo vitamínov, minerálov a ďalších antioxidantov sa podieľa na zlepšení zdravia, kondície i nálady, čo je pri chudnutí veľmi dôležité.
Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10400482
https://www.scripps.org/news_items/3005-eat-your-spinach-save-your-vision
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Posvietili sme si na reďkovku. Aké využitie má v kuchyni?
Reďkovku všetci dobre poznáme. Ochutnali ste však exotickú bielu alebo čiernu?
Prečo by mali športovci konzumovať zelený jačmeň?
Zelený jačmeň obsahuje dôležité minerály, ktoré sú potrebné aj na zvýšenie výkonu a rýchlejšiu regeneráciu po tréningu.
Biela verzus hnedá ryža. Ktorá je lepšia?
Nadmerná konzumácia bielej ryže zvyšuje riziko diabetu druhého typu. Riziko je vyššie už pri príjme 5 porcií týždenne.