Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

6 tipov, ktoré uľahčia účasť na prvých bežeckých pretekoch

Mirka

Máte cieľ, motiváciu a poctivo trénujete? To sú základné predpoklady toho, že máte šancu uspieť. 

6 tipov, ktoré uľahčia účasť na prvých bežeckých pretekoch
11. NOV 2014

Pravdou však je, že pred súťažou i na samotných pretekoch treba myslieť i na zdanlivo nepodstatné maličkosti, ktoré môžu v konečnom dôsledku rozhodnúť. 

Začiatky nikdy nie sú ľahké a platí to aj v prípade prvých bežeckých pretekov. Z tohto dôvodu je dobré zistiť si informácie od niekoho, kto sa takýchto súťaží zúčastňuje. Budete sa potom cítiť oveľa istejšie, lebo budete vedieť, do čoho idete.

Vyberte si bežecké podujatie v dostatočnom predstihu

Skúsení bežci odporúčajú vybrať si bežeckú súťaž niekoľko týždňov, alebo i mesiacov dopredu. Má to viacero výhod. V prvom rade budete mať skvelú motiváciu a tiež dostatočný čas na tréning. Ideálne je zvoliť si preteky blízko vášho bydliska, pretože si môžete danú trasu prebehnúť dopredu, poprípade na nej trénovať.

Odporúčame prečítať: Na svoj prvý polmaratón sa musíte dobre pripraviť

Stavte na kvalitný tréning

Ak si neviete vhodný tréningový plán zvoliť sami, zverte sa do rúk skúseného trénera. Keď budete mať plán tréningov k dispozícii, riaďte sa podľa neho. Preceňovanie svojich schopností, ale ani vynechávanie tréningov k úspechu nevedie. Potrebné je tiež, aby boli tréningy pestré. Môžu obsahovať behy do kopca či intervalový beh. Na škodu nie sú ani posilňovacie cvičenia so závažiami alebo s vlastnou váhou. Zabúdať netreba ani na dostatočný oddych a regeneráciu.

Kedy treba zmierniť tréningové tempo, aby sme na preteku podali maximálny výkon? „Posledný týždeň pred samotným pretekom netreba naháňať nenabehané kilometre a pod. Naozaj treba ísť na pretek oddýchnutý. Už dva dni pred pretekom by malo byť voľno, deň pred pretekom iba rozbeh, rozcvička, rovinky, kilometrový výklus. V podstate iba krátky polhodinový tréning. Tým, že trénujeme na preteky určitý čas a potom si dáme pred pretekom oddych, telo nabudíme. Beh je taká malá droga, čiže potom telo beh vyžaduje, je oveľa viac nabudené. Potom je také väčšie chcenie. Naozaj to funguje veľmi dobre,“ hovorí zo skúseností tréner Marcel Matanin.

Pred každým tréningom sa venujte rozohriatiu a strečingu

Neodmysliteľnou súčasťou každého behu je dôkladné rozohriatie a strečing. Rozohriatie by malo trvať minimálne 5-10 minút. Potom prichádza na rad strečing. Pred behom sa odporúča venovať dynamickým formám strečingu.

Odporúčame prečítať: Natiahnite svoje svaly pred tréningom. Skúste dynamický strečing

Pozor na stravu a hydratáciu

Dobré výkony môžete podávať iba vtedy, keď sa budete zdravo stravovať a piť dostatok tekutín. Dôležité je prijímať čo najviac prirodzenej stravy, ktorá je bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky. Pre bežcov sú veľmi dôležité sacharidy, pričom v jedálničku by mali prevládať zdroje komplexných sacharidov. Nemenej podstatné sú kvalitné proteíny, ktoré sa podieľajú na obnove a budovaní svalovej hmoty. Zabúdať netreba ani na prospešné nenasýtené mastné kyseliny.

A čo jesť a piť pred pretekom? „Polhodinu pred štartom je vhodné sa napiť, samozrejme, už nič nejesť. Posledné jedlo by malo byť 2-3 hodiny pred štartom. Iba niečo ľahké, pečivo, maslo, med, džem, možno plátok syra, ale nič ťažké. My v podstate v ten deň nečerpáme z toho, čo jeme na raňajky, ale čerpáme z toho, čo sme jedli pár dní predtým,“ upozorňuje Marcel Matanin.

Odporúčame prečítať: V akých množstvách konzumovať ovocie pri behu

Na samotných pretekoch neexperimentujte

Toto odporúčanie sa týka bežeckej obuvi, oblečenia i stravovania. Všetko, čo použijete na pretekoch, by ste mali mať vopred otestované. V opačnom prípade riskujete nepríjemné prekvapenia. Zabudnite teda na nové bežecké topánky, jedlo či nápoje, ktoré ste v rámci tréningov nevyskúšali. „Treba si skontrolovať, či sú tenisky dobre zaviazané a tiež sú dôležité dobré ponožky. Ale to už každý, kto sa chystá na preteky, má odskúšané. Možno je lepšie obuť si staršie ponožky, ale také v ktorých máme už niečo odbehané. Oblečenie závisí od ročného obdobia. Je lepšie obliecť sa menej, aby pri štarte bolo možno trochu chladnejšie, ale počas behu sa telo zahreje a človek má lepší komfort. Ak je človek naobliekaný, zbytočne sa potí a míňa ešte väčšie množstvo energie. V zimnom období treba dávať pozor na končeky prstov a na uši, čiže aj keď ľahšie, ale s rukavicami a s čelenkou či čiapkou,“ odporúča Matanin.

Na preteky choďte v predstihu a na štarte si vyberte vhodné miesto

Na bežecké podujatie sa vyberte radšej skôr. Vyhnete sa dlhým radom, ktoré vo vás vyvolajú pocity nervozity. „Treba prísť s dostatočným časovým predstihom, ak človek nemá číslo, treba prísť aspoň dve hodinky predtým a vybrať si číslo. Potom je dostatok času ísť na toaletu, prezliecť sa, odložiť si veci do úschovne, čiže je väčší komfort. Človek sa nemusí naháňať a nestojí v dlhom rade, pretože mnoho ľudí si to necháva na poslednú chvíľu,“ hovorí Marcel Matanin.

Idete na prvý pretek a premýšľate nad tým, kde sa zaradiť na štartovacej čiare. Ak je to váš prvý pretek, určite nechoďte na začiatok. „Na začiatku štartovacej čiary väčšinou stoja rýchli bežci, treba sa postaviť do stredu a možno až na koniec. Bude to plus pre psychiku, keď vyštartuje zozadu a bude ľudí postupne dobiehať a predbiehať,“ odporúča tréner. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 tipov, ktoré uľahčia účasť na prvých bežeckých pretekoch

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.