Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

6 tipov, ako sa motivovať k behu

adidas

Beh je koordinovaný pohyb využívajúci väčšinu svalov tela. Patrí k pohybovo najjednoduchším aktivitám. Vhodný je pre ľudí rôznej váhovej i vekovej kategórie. Je nenáročný, môžeme ho vykonávať v každom teréne, i keď vo všeobecnosti sa neodporúča betónový povrch. Zaťažuje sa tým chrbtica, keď sa telo zbytočne otriasa.

Ako sa motivovať k behu
17. SEP 2013

Ani počasie nie je problém, či už svieti slnko, alebo je vonku chlad, vy si môžete zabehať. Venovať sa mu môžete kdekoľvek, čo je obrovskou výhodou. Môžete si ho samé koordinovať, nastaviť svojim možnostiam i schopnostiam. Pozitívne účinky sa dostavia pri pravidelnom behaní nielen vo fyzickej rovine, ale aj po stránke psychickej. Zníži sa i nervové napätie. Po behu cítite výrazné zlepšenie nálady spôsobené vyplavením hormónu šťastia – endorfínu.

Každá z nás behá odlišne a štýlom sebe svojským. Rôzne sú aj dôvody, prečo sa začneme venovať tomuto športu. Sú za tým určité ciele, či už schudnúť, dostať sa do formy po tehotenstve, uvoľniť sa po namáhavej sedavej práci, alebo si len tak zabehať. Motivácií pre beh je viacero.

1. Beh a chudnutie

Spálite pri ňom dostatočné množstvo kalórií. Behanie zapája prevažnú časť vášho svalstva. Pre dobré odbúravanie kalórií je vhodný vytrvalejší beh. To znamená aspoň trikrát do týždňa, po tridsať minút. Netreba však zabúdať na kvalitnejšiu obuv ako aj vhodné oblečenie, behať radšej na mäkšom povrchu. Dôležitá je aj správna výživa tela, pretože pri behaní sa môžete dosť vyčerpať. Pokiaľ si po behaní poviete, že už nebudete nič jesť, aby ste si to nepokazili, tak to určite nerobte! Proteíny a ostatné živiny telo potrebuje rovnako ako aj pravidelný pitný režim.

2. Beh a relax

Stres je jeden z hlavných faktorov, kedy si človek povie dosť! A musí sa začať venovať niečomu, čo mu tento stres pomôže lepšie zvládať prípadne ho úplne eliminovať. Únava, podráždenosť, napätie a hnev sa často odzrkadlia vo vážnejších zdravotných problémoch, pretože telo a myseľ sa vzájomne ovplyvňujú. Beh ponúka možnosť sústrediť sa na seba samého a zabudnúť na všetky trampoty života. Desiatky minút behu prinášajú duševné znovuzrodenie a silu, cítite sa voľnejší vonku na čerstvom vzduchu. Všetko sa vám zdá zrazu jednoduché a každodenné problémy riešiteľné.

3. Beh a podpora pevnej vôle

Prekonávanie pohodlnosti, lenivosti a snaha si niečo dokázať – toto všetko pozitívne vplýva na kvalitu ľudského charakteru. Beh si vyžaduje určité prekonávanie sa, sebazaprenie, ktoré nie sú vždy ľahké. V prípade, že to človek dokáže, radosť z výkonu je mnohonásobne väčšia.

4. Beh buduje sebavedomie

Pozitívne vplýva na hodnotenie seba samého. Ak patríte k ženám, ktoré nemajú práve najväčšie sebavedomie, skúste si zaradiť beh medzi vaše priority. A neskôr medzi obľúbené aktivity. Navyše je spojený s chudnutím. Stratené kilogramy sú skvelou vizitkou pre znížené sebavedomie človeka s nadváhou.

5. Beh chráni zdravie človeka

Len veľmi ťažko by sme medzi nami našli ženu, ktorá pravidelne športuje, dbá na zdravú výživu a trpí vysokým krvným tlakom, cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu a pod. Pravidelný beh utužuje zdravie, pôsobí na imunitný systém, posilňuje srdce, eliminuje vznik krvných zrazenín, znižuje riziko infarktu a mŕtvice. Pôsobí tiež proti nespavosti.

6. Beh a oblečenie

K behu bezpochyby patrí aj kvalitné športové oblečenie. Ak sa chcete pri behu cítiť komfortne, vyskúšajte nové tenisky adidas Supernova glide, ktoré vašim nohám skutočne poskytnú maximálny komfort. Vďaka pružnej penovej medzipodrážke EVA, sú vhodné pre bežcov s vonkajším a stredným nášľapom. Komfort a istotu zažijete aj vďaka teniskám adidas Supernova sequence, ktoré sú vhodné pre bežcov s vnútorným nášľapom. Poskytujú optimálne tlmenie a dlhú výdrž. Súčasťou kolekcie je aj oblečenie Supernova. Každej z vás sadne ako šité na mieru a počas behu vám poskytne potrebnú ventiláciu. Súčasťou obelečenia sú aj reflexné prúžky pre vašu bezpečnosť. Skúste si tento deň skutočne užiť, veď aj pri behu sa môžete cítiť žensky.

adidas running

Oblečenie na beh značky adidas nájdete v sieti vybraných predajní adidas na Slovensku a na stránke www.adidas.com.

Zdroj foto: adidas

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 tipov, ako sa motivovať k behu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.