5 fantastických pochúťok, ktoré nakopnú imunitu
Všetci okolo vás kýchajú a kašľú a vy máte strach, že to vaša imunita nezvládne? Nedajte sa a pravidelne konzumujte fermentované potraviny, huby či panenský kokosový olej.
Činnosť imunitného systému môžeme posilniť viacerými spôsobmi – pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu, otužovaním, dostatočným spánkom a takisto správnou stravou. Ktoré potraviny nakopnú obranyschopnosť?
Fermentované potraviny
Fermentované potraviny obsahujú tzv. priateľské baktérie, ktoré sú potrebné pre zdravie čriev, a teda celého imunitného systému. Medzi fermentované potraviny patria, napríklad kefír, jogurty (nie všetky, treba dať pozor na kvalitu a čítať etiketu), miso, tempeh, natto, ale aj kyslá kapusta a uhorky.
Panenský kokosový olej
Panenský kokosový olej je zdrojom kyseliny laurovej, ktorá je prekurzorom monolaurínu. Monolaurín je látka, ktorá posilňuje obranyschopnosť, bojuje s baktériami, vírusmi, kvasinkami i plesňami. Pomôže predchádzať a rýchlejšie sa zotaviť s chrípky, bojuje proti vírusu herpes simplex, stafylokokom a ďalším.
Huby
Huby sú nielen výborným spestrením jedálnička, ale disponujú aj viacerými prospešnými látkami, ako sú bielkoviny, vláknina, vitamíny zo skupiny B, vápnik a známe beta-glukány so schopnosťou aktivovať obranyschopnosť. Beta-glukány sa nachádzajú, napríklad v hlive ustricovej, hubách reishi, shiitake či maitake.
Slepačia polievka
Kvalitný slepačí vývar (ideálne z domáceho či bio kurčaťa a zeleniny od drobných farmárov) je nielen dobrý spôsob, ako dodať organizmu tekutiny, ale aj uvoľniť hlieny z dýchacích ciest. Ak do slepačieho vývaru pridáte čili či kôpor, tieto účinky vývaru iba podporíte. Podľa štúdie odborníkov z Pulmonary and Critical Care Medicine Section, Nebraska Medical Center slepačia polievka obsahuje mnoho prospešných látok. Vyzdvihujú jej mierny protizápalový účinok, ktorým môže zmierniť symptomatické infekcie horných dýchacích ciest (1).
Zelený čaj
Počas chrípkových období sú veľmi dôležité tekutiny. Skvelou voľbou na ich doplnenie je zelený čaj, ktorý je, doslova, nabitý katechínmi. Jedná sa o antioxidanty zo skupiny polyfenolov. Podľa štúdií majú skvelý antioxidačný potenciál, 25 až 100 ráz silnejší ako vitamíny C a E. Avšak je dôležitý vybrať si kvalitný zelený čaj a dodržať spôsob prípravy – na jednu šálku použiť 4 až 5 g zeleného čaju a zaliať ho vodou, ktorá má teplotu okolo 80 stupňov Celzia. Doba lúhovania závisí od konkrétneho druhu čaju, preto vždy treba čítať odporúčania výrobcu.
Referencie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11035691
Zdroj foto: pixabay.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ako dostať viac zeleniny do našej stravy?
Viete, čo znamená 5+ denne v súvislosti s konzumáciou zeleniny?
Behom roka zhodila 30 kíl a zabehla polmaratón. Ako to dokázala?
Počas jedného roka zhodila 30 kíl a odbehla svoj prvý polmaratón. Dnes tvrdí, že toto obdobie zmenilo nielen jej telo, ale i životné priority.
Hitom v sladení je kokosový cukor
Kokosový cukor je zdravší variant klasického bieleho či trstinového cukru.