4 spôsoby, ako relaxovať po tréningu
Sauna po namáhavom cvičení. Voňavá a uvoľňujúca masáž. Bublinkový kúpeľ. No dokonalé. Bohužiaľ, nie všetci máme rovnaké možnosti, ako relaxovať po tréningu. V malých mestách a dedinkách panuje síce nerušený pokoj, ale spôsobov relaxácie po cvičení je menej ako vo veľkých mestách. V každom prípade existujú. Ako teda relaxovať po športe v meste a na dedine?
Aká je vaša predstava ideálneho relaxu po tréningu? A aká je realita? Možno sa sen a skutočnosť značne líšia. Aj kvôli obmedzených možnostiam, ktoré mesto či dedina ponúkajú. Ale s trochou vynaliezavosti si môžete dokonale oddýchnuť aj bez zohľadňovania tejto ne(podstatnej) skutočnosti. Vyberte si tú najdostupnejšiu a najlákavejšiu!
1. Masáž pre uvoľnenie tela i mysle
Čo môže byť lepšie, ako si po tréningu ľahnúť a dopriať svojim svalom presne cielené dotyky, blahodarnú vôňu masážneho oleja a príjemné tóny hudby? Masáž je nielen príjemná, ale aj prínosná. Pre telo aj pre psychiku. Prináša uvoľnenie namáhaným svalom, podporuje činnosť imunitného systému, zmierňuje stres. Jednoducho, má všetky predpoklady na to, aby bola súčasťou relaxu po tréningu.
Nemáte možnosť zveriť sa do rúk profesionálneho maséra? Existujú aj ďalšie alternatívy. Masáž od partnera či priateľa určite poteší. A sú tu aj masážne pomôcky. Masážna podložka na chodidlá, pomôcky na masáž hlavy a tela, masážny ježko, rozličné podložky na kreslá. Na zahodenie nie sú ani príjemné chladivé či hrejivé bylinkové gély na uvoľnenie svalstva.
2. Sauna vytrénuje vaše cievy
O prospešnosti sauny na ľudské zdravie niet pochýb. Podieľa sa napríklad na zlepšení krvného obehu, detoxikácii organizmu, posilnení imunitného systému, prospieva cievam dýchacej sústavy (najmä vtedy, keď dodržiavame aj ochladzovanie v kadi so studenou vodou). V saune sa človek zbaví stresu i smútku, pretože aj pri „pobyte v teple“ dochádza k uvoľneniu endorfínov.
3. Prečo nevyužiť liečivú silu tepla?
Veľmi príjemný je horúci kúpeľ obohatený napríklad o obľúbený esenciálny olej. Nič to, že nemáte k dispozícii vírivú vaňu, postačí aj tá vaša v kúpeľni. Naplňte ju horúcou vodou, pridajte niekoľko kvapiek bylinkovej silice (vhodná je napríklad levanduľová), zapáľte sviečky, pustite si obľúbenú hudbu a relaxujte vo vlastnej kúpeľni.
Okrem toho na zahodenie nie je ani oddych s vyhrievacou podložkou na chrbte (prípadne na inom pretrénovanom mieste tela). Prečo je teplo pre ubolené svaly blahodarné? Pôsobením tepla za zvyšuje cirkulácia krvi, dochádza k zníženiu bolesti a svaly sa rýchlejšie zotavia. Doprajte si však maximálne 20 minút. Všetkého veľa škodí!
4. Relaxujte pri vhodnom jedle a nápojoch
Pre niekoho je aj varenie relax. Pripravte si chutné jedlo, ktoré poteší všetky zmysly (viac o tom, čo jesť po cvičení sa dozviete v článku Čo jesť večer po cvičení a nepribrať). Ak príprava jedál nie je práve vašou záľubou, doprajte si zdravý nápoj v kruhu najbližších, alebo s knihou v ruke. Vhodnou voľbou je kvalitná káva, samozrejme, bez cukru a ďalších kalorických prísad ako smotana, zmrzlina a pod. Viaceré vedecké štúdie naznačujú, že káva pomáha nielen pri spaľovaní tukov, ale aj regulácii bolesti svalov po cvičení.
Ktorá z možností vás láka najviac?