3 informácie o vláknine, ktoré vám pomôžu k schudnutiu
Dostatok vlákniny v strave zabraňuje prejedaniu, maškrteniu, tráviacim problémom, a dokonca i vzniku infarktu a mŕtvice.
Vláknina je dôležitou súčasťou nášho jedálnička, pretože pomáha udržiavať dobré zdravie. Čo by ste mali o nej vedieť?
Vaše telo potrebuje rozpustnú i nerozpustnú vlákninu
Rozpustná vláknina sa vyznačuje tým, že na seba viaže nadbytočnú vodu v črevách a zväčšuje objem stolice, teda tým napomáha pravidelnému vyprázdňovaniu – je prevenciou zápchy, hnačky, hemoroidov i ďalších chorôb tráviaceho traktu. Okrem toho má zásluhu na znižovaní cholesterolu v krvi, ovplyvňuje metabolizmus tukov, predlžuje pocit nasýtenia a redukuje chuť do jedla. Medzi najznámejšie zdroje rozpustnej vlákniny patrí indická vláknina, známa aj ako psyllium a tiež inulín (oligosacharid, ktorý sa v črevách správa ako rozpustná vláknina).
Čo sa týka nerozpustnej vlákniny, prechádza tráviacim traktom nestrávená. Síce na seba tiež viaže vodu, ale nenapučí. Jej úlohou je zlepšovať peristaltiku čriev a je prostriedkom mechanickej detoxikácie.
Vo všeobecnosti možno prínosy vlákniny (rozpustnej i nerozpustnej) zhrnúť nasledovne – pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a s tým spojené prejedanie a maškrtenie, znižuje riziko vzniku infarktu a mŕtvice, zlepšuje zdravie pokožky, znižuje riziko vzniku hemoroidov, syndrómu dráždivého čreva, žlčových a obličkových kameňov, cukrovky a ďalších. Z toho vyplýva, že pre zdravie a štíhlu líniu je rovnako dôležitá rozpustná i nerozpustná vláknina.
Denne by ste mali prijať 20 – 30 gramov vlákniny
Podľa odporúčaní treba denne prijať 20 až 30 gramov vlákniny. Bohužiaľ, podľa štatistík je to v skutočnosti ledva polovica. Ak sa snažíte schudnúť, mali by ste si dávať pozor na dodržanie tejto rady. Toho názoru sú aj odborníci z Department of Internal Medicine and Nutritional Sciences Program z Universitiy of Kentucky. Podľa nich dostatok vlákniny výrazne zvyšuje úspešnosť chudnutia. Ich odporúčanie pre deti a dospelých je skonzumovať 14 g vlákniny na 1000 prijatých kcal denne (u bežného človeka je denný príjem 2000 kcal a 28 g vlákniny)(1). V prípade, že jete vlákniny málo, zaradzujte ju do jedálnička postupne, inak môže spôsobiť nadúvanie či plynatosť. Nezabudnite na dostatočné množstvo vody.
Zoznámte sa so zdrojmi vlákniny
Zaradiť viac vlákniny do svojho jedálnička nie je žiadna veda. Stačí zvýšiť príjem zeleniny (brokolica, ružičkový kel, karfiol, koreňová zelenina, sladké zemiaky), ovocia (bobule), strukovín (fazuľa), semien (chia semienka – obsahujú viac ako 34 % vlákniny z obsahu makroživín, ľanové semiačka), orechov (mandle) a aj celých zŕn.
Zdroj foto: flickr.com
Referencie: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19335713
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
5 dôvodov, prečo vymeniť pšenicu za špaldu
Táto prastará obilnina, s jemne orechovou a sladkastou chuťou, je výbornou náhradou pšenice, pretože je ľahšie stráviteľná.
8 potravín nevyhnutných pre každého bežca
Pre bežca je dôležité, aby jedol zdravú a vyváženú stravu, ktorá mu poskytne dostatok energie a živín.
Funkčné potraviny sú čoraz populárnejšie. Poznáte ich?
Bežne sa stretávame s pojmom zdravé potraviny, zdravá strava, zdravé jedlo.