Šípky sú darom jesene. Obsahujú viac vitamínu C ako citrón
Neobíďte ani túto jeseň bez šípok, pri jesenných prechádzkach zaiste narazíte na ker obsypaný červenými šípkami, ktoré nás môžu počas jesene a dlhej zimy udržať fit.
Domáci šípkový čaj? Žiaden problém! Šípky nájdete na lúkach, pastvinách, popri ceste, či v lesoch. Tento ker sa veľmi rýchlo a jednoducho rozmnožuje. Ruža šípová je známa tak dlho, ako samotné ľudstvo.
Vedeli ste, že šípky obsahujú viac Vitamínu C ako citrón?
Chránia organizmus nielen pred vírusmi, ale pôsobia ako skvelá prevencia proti chorobám, pomáhajú budovať imunitu a chránia pred rakovinou! Počas depresívnej chladnej jesene šípky majú priaznivé účinky na dodávanie potrebnej energie, potláčajú únavu a pôsobia antidepresívne. A to nie je zďaleka všetko, čo tieto mále zázračné bobule dokážu! Spomaľujú starnutie, pozitívne účinky majú na močové cesty, pri cukrovke, podporujú činnosť pečene, chránia pred zápalmi, priaznivo pôsobia na kardiovaskulárny systém.
Ruža šípová
Jej dužina je bohatá na vitamín C, A, B, kyselinu nikotínovú, vitamín P, K, trieslovinu, silicu. Pozor! Čerstvá šípka má o 75% viac vitamínu C ako vysušená!
September- Október je sezóna karmínovočervených plodov
Najideálnejší čas na zber je práve teraz. Šípky zbierame ešte pred príchodom prvých mrazov. Najbežnejší spôsob ako ich udržať je ich vysušiť. Je to na vás ako sa rozhodnete, môžete ich nakrájať, alebo môžete ich sušiť celé.
Jednoduchý recept na prípravu šípkového čaju
Čaj z čerstvých šípok: ½ vody, 1 lyžica čerstvých šípok, varíme 8-9 minút, po odstavení počkáme pár minút a môžeme servírovať.
Zo šípok si vieme pripraviť aj džem, sirup, víno a dokonca aj med.