Goji – malé červené bobuľky plné živín
Tradičná medicína pozná kustovnicu čínsku tisíce rokov. V ázijských krajinách, odkiaľ pochádza, sa o nej traduje mnoho legiend. Ich hlavnými hrdinami sú ľudia, ktorí denne jedli červené bobuľky a dožili sa vysokého veku. Aké účinky môže mať goji na organizmus?
Goji sa ako potravina a výživový doplnok udomácňuje aj na slovenskom trhu. K dispozícii sú tiež živé rastliny, ktoré umožňujú zberať úrodu v našich podmienkach. Preto čoraz častejšie vidno v našich záhradách kry s výškou až do troch metrov, ktoré prinášajú úrodu v podobe horko-kyslých oranžových až červených plodov.
Z bobuliek, ktoré sa pestujú najmä v Číne a Tibete, sa pripravujú chutné šťavy, džemy i šaláty. Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny sa plodom kustovnice čínskej prisudzuje mnoho pozitívnych účinkov na organizmus. V modernej medicíne je goji predmetom výskumov, ktoré naznačujú, že by mohlo byť pre organizmus pozitívnym prínosom.
Vitamíny, minerály a stopové prvky
Už červená farba plodov kustovnice naznačuje, že sú bohaté na karotenoidy (luteín, lykopén, zeaxantín atď.). Hojne zastúpený je aj beta-karotén. Štvrť šálky sušených bobúľ pokryje jeho dennú potrebu na 170 percent. Je dôležité pripomenúť, že beta-karotén patrí medzi významné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi a následne pred vznikom civilizačných ochorení ako infarkt, mŕtvica, alebo rakovina. Medzi ďalšie vitamíny a minerály zastúpené v plodoch goji patria – vitamíny C, B1, B2, B3, B6, E, horčík, vápnik, fosfor, železo, selén, zinok a ďalšie. Zaujímavé je množstvo vitamínu C, ktorý je v obsahu na podobnej úrovni, akou disponujú citrusy.
Proteíny, zdravé tuky i komplexné sacharidy pre zdravie a vitalitu
Pre zdravie človeka sú dôležité aminokyseliny, nehovoriac o ich nevyhnutnosti pre športujúcich ľudí. Aminokyseliny sú súčasťou bielkovín, ktoré sú pre zdravie a regeneráciu svalovej hmoty nenahraditeľné. Goji obsahuje 18 aminokyselín, pričom 8 z nich je esenciálnych (tieto aminokyseliny si organizmus nevie vyrobiť sám, treba ich prijímať v potrave).
Ďalšou dôležitou súčasťou našej stravy sú tuky, lepšie povedané nenasýtené mastné kyseliny. Podporujú zdravie kardiovaskulárneho systému, činnosť nervovej sústavy, imunitného systému atď. V goji je zastúpených 5 druhov nenasýtených mastných kyselín, vrátane esenciálnych.
Viac ako 20 percent obsahu bobule goji tvoria polysacharidy, alebo lepšie povedané komplexné sacharidy, ktoré by sme mali v strave uprednostňovať pred jednoduchými cukrami. Ich súčasťou je, samozrejme, aj veľmi dôležitá vláknina, ktorá podporuje trávenie. Polysacharidy sú výnimočné aj v tom, že zasýtia na dlhší čas, resp. energia z nich je uvoľňovaná postupne (túto vlastnosť ocenia najmä tí, ktorí chcú schudnúť a žiť zdravo).
Goji ako antioxidant
O goji sa hovorí najmä ako o potravine s antioxidačnými účinkami. Okrem spomínaných antioxidačných vitamínov (vitamín C, beta-karotén) a minerálov či stopových prvkov (zinok, selén), je kustovnica čínska bohatá na flavonoidy (známe aj ako vitamín P) – látky, ktoré podporujú účinok vitamínu C. O vitamíne P je známe, že pomáha bojovať napríklad proti nádorovým ochoreniam a ateroskleróze (kôrnateniu tepien). Z flavonoidov je v kustovnici najviac zastúpený rutín, ktorý prospieva už spomínaným cievam (spevňuje ich steny a podporuje prekrvenie) a znižuje hladinu cholesterolu.
Uvedený obsah látok naznačuje, že šťavnaté bobule goji môžu mať pozitívny vplyv na imunitný a kardiovaskulárny systém, podporovať funkciu zraku a činnosť látkovej výmeny. Veľa sa hovorí o ich schopnosti chrániť pred civilizačnými ochoreniami ako infarkt, mŕtvica a cukrovka.
Ovocný šalát z goji
Na prípravu osviežujúceho ovocného šalátu potrebujete nakrájané jablká, marhule, čučoriedky, černice (alebo akékoľvek iné obľúbené ovocie), orechy (vlašské, lieskovce, mandle), slnečnicové semienka, cca 3 lyžice čerstvých, alebo sušených bobúľ goji (na chvíľu ich namočte do vody, aby boli mäkšie). Všetky ingrediencie naservírujte do misiek a podávajte.
Viac informácií nájdete na:
http://gojiberrybenefits.org
http://www.berriesgoji.org/
http://imagodiagnostika.webnode.sk/superfoods/goji/
http://www.foodscout.org/food/goji_berries_wolfberries.html