Cvičenie zmierňuje predmenštruačný syndróm i bolesť pri menštruácii
Bolesť brucha, podráždenosť, zlá nálada, zadržiavanie tekutín, znížené sebavedomie či neovládateľná chuť jesť nezdravé jedlá. To sú len niektoré z príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS), ktorý sa vyskytuje niekoľko dní pred menštruáciou. Jednou z možností ako si sním poradiť, je aj pravidelné cvičenie. Skvelé je, že športu sa netreba vzdávať pred a ani počas menštruácie. Aké zásady však treba dodržiavať, aby ste sa cítili príjemne?
Cvičenie má mnoho zdravotných benefitov. Prospieva kardiovaskulárnemu systému, zlepšuje flexibilitu a rovnováhu, podporuje činnosť imunitného systému, zlepšuje držanie tela a pomáha bojovať proti stresu. Okrem toho pomáha výrazne zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS) a bolesť pri menštruácii.
Šport zmierňuje PMS a menštruačné bolesti
Väčšina odborníkov zastáva názor, že jedným zo spôsobov ako zmierniť PMS, bolesť a kŕče pri menštruácii, je pravidelná pohybová aktivita. Potvrdila to aj štúdia vedcov z tureckej Physical Education and Sports High School Atatürk University. Vo svojom výskume sa zamerali na skúmanie účinkov menštruačného cyklu na výkon 241 atlétok. Zistili, že fyzický výkon týchto žien nebol ovplyvnený menštruáciou a dokonca došlo ku zníženiu menštruačnej bolesti (1). Okrem toho má šport pozitívne účinky na psychiku. Pomáha zlepšiť náladu, ktorá býva v tomto období na bode mrazu a je tiež dobrým prostriedkom, ako bojovať proti vyčerpanosti a únave.
Napriek tomu, že pohybová aktivita pomáha eliminovať príznaky PMS i bolesť pri menštruácii, mnohé ženy sa športu v tomto období vyhýbajú. Všetko je však o rozhodnutí. Okrem toho je dôležité, aby sa žena pri cvičení cítila komfortne. Ako to dosiahnuť?
- Zamerajte sa na vykonávanie pohybových aktivít v miernej intenzite na kratší čas.
- Ak nemáte chuť ísť v tomto období do posilňovne alebo na obľúbené skupinové cvičenie, zacvičte si doma, alebo sa choďte aspoň prejsť.
- Oblečte si tmavé oblečenie, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a zároveň aj dobre vyzerať.
- Nezabúdajte na pravidelné dopĺňanie tekutín. Vhodné sú aj čaje z alchemilky lekárskej či ľubovníka bodkovaného. Alchemilka pôsobí priaznivo na menštruačný cyklus a ľubovník bodkovaný upokojuje.
- Ak máte chuť maškrtiť, doprajte si kvalitnú čokoládu s vysokým obsahom kakaa. Dodá vám energiu a zlepší náladu, a tak sa vám bude športovať ľahšie.
- Namiesto menštruačných vložiek a tampónov siahnite napríklad po menštruačnom poháriku.
Menštruačný pohárik zvyšuje komfort pri cvičení
Menštruačný pohárik (menštruačný kalíšok) sa zavádza podobne ako tampón. Menštruačný pohárik je v podstate hygienická pomôcka, ktorá je určená na zbieranie menštruačnej tekutiny, zatiaľ čo tampón ju absorbuje dovnútra. Dokáže zozbierať niekoľkokrát viac tekutiny ako tampón. Menštruačný kalíšok je vyrobený zo špeciálnych materiálov, ktoré nespôsobujú negatívne zmeny vo vaginálnom prostredí vedúce napríklad ku vzniku kvasinkových infekcií.
„Nespôsobuje nerovnováhu pošvovej mikroflóry či ukladanie vláken do jej stien. Neabsorbujete do tela žiadne pesticídy či bielidlá. Je ideálny na cestovanie, plávanie, cvičenie i nočné použitie, prezrádza MUDr. Henrieta Dubovská z Femmecup.sk.
Ak sa rozhodnete pre používanie menštruačného pohárika, budete sa cítiť komfortnejšie i bezpečnejšie, pretože riziko pretečenia je oveľa nižšie ako pri klasickom tampóne. Zatiaľ čo tampón treba meniť každé 3-4 hodiny, menštruačný pohárik vydrží minimálne dvakrát toľko. A čo ďalšie výhody? Skúste si približne zrátať, koľko vás stoja tampóny či vložky počas jedného menštruačného cyklu. Používaním menštruačného pohárika ušetríte, pretože po použití ho stačí jednoducho opláchnuť vodou, prípadne vydezinfikovať a je pripravený na ďalšie použitie. Samozrejme, treba myslieť aj na prírodu. Kúpou a pravidelným používaním menštruačného kalíška môžete prispieť k ekologickejšiemu prostrediu.
Zdroj: (1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17145688
Diskusia k článku - Cvičenie zmierňuje predmenštruačný syndróm i bolesť pri menštruácii