Čo keď ste zhrešili pri stravovaní?
Túto situáciu určite všetci poznáte. Chcete schudnúť, zdravo sa stravujete, cvičíte, už týždeň ste sa na čokoládu ani nepozreli a fastfoody obchádzate veľkým oblúkom.
No raz to príde. Či už vás zlomí rodinná oslava, kde neodoláte voňavým rezňom s majonézovým šalátom, alebo zajete zlý deň vedrom zmrzliny. Nepanikárte! Máme tu pre vás pár tipov, vďaka ktorým minimalizujete negatívne efekty nezdravého jedla na vašu postavu.
Bez stresu radšej ako s ním
Hlavne žiadne výčitky! Sme ľudia, nie stroje a máme právo na občasné omyly a pošmyknutia. Občasné, zdôrazňujem občasné, prekročenie energetického príjmu vašu postavu neohrozí. Určite sa nesnažte napraviť to, že ste zhltli čokoládu na posedenie tým, že vynecháte ďalšie jedlo, dáte sa na protestnú hladovku alebo na “overený” detox, bohvie, akými bylinkami. Povedzte si jedno: „Čo je horšie? Spráskať celú čokoládu alebo spráskať celú čokoládu a ešte sa kvôli tomu aj stresovať?”
Jednoducho sa s tým zmierte a pokračujte v dodržiavaní svojho jedálnička, ako keby sa nič nestalo.
ODPORÚČAME: Chcete jedálniček presne pre vás? Skúste FitList.sk, kde si môžete vytvoriť jedálniček presne pre vás.
Zeleninka pomôže
Ak ste pozvaní napríklad na grilovačku a viete, že pečenému rebierku a krkovičke určite neodoláte, zjedzte predtým nejakú zeleninu. Nielenže vám trochu zaplní žalúdok a vy zjete menej, ale je aj bohatým zdrojom vlákniny. Dostatok vlákniny spomalí prechod tráveniny tráviacim traktom a spôsobí, že sacharidy sa z jedla uvoľňujú postupnejšie a predlžuje pocit sýtosti.
Milujete sladkosti? Aj my!
Spolu s koláčikom alebo inou sladkosťou si doprajte trochu ľahkej bielkoviny, napríklad tvaroh, biely jogurt alebo, ak sa to hodí, tak šunku. Podobne ako zelenina, bielkoviny v jedle spôsobia, že dezert nemá až taký vplyv na výkyv hladiny cukru v krvi. Okrem toho, bielkoviny dokážu zasýtiť na dlhú dobu, a keď vezmeme do úvahy termický efekt jedla, tak majú aj menej kalórií.
ODPORÚČAME: Aj sladké veci majú miesto v jedálničku. Stačí sa zadarmo prihlásiť a vytvoriť si ho.
Zdroj video: www.youtube.com
Ďalšou alternatívou pri neodolateľnej chuti na sladké je vybrať si „lepšie sladkosti“, pri ktorých je pocit, že ste zhrešili výrazne slabší. To sú také, ktoré aj napriek sladkej chuti majú napríklad nižší glykemický index alebo obsahujú aj nejakú tú pridanú hodnotu v podobe rôznych vitamínov či minerálov. Patria sem napríklad tie, ktoré namiesto bieleho cukru obsahujú stéviu, melasu, javorový sirup či agáve. Ďalej je vhodné použiť orechy, tvaroh, kokos / kokosový olej a podobne.
ODPORÚČAME: recenzia na kvalitný a zdravý kokosový olej na varenie.
Odmeňte sa
Nezdravé jedlo je tiež lepšie si dopriať ako odmenu po športovom výkone, ako len tak v priebehu dňa či, nebodaj, večer pri telke po celom dni presedenom v práci. Ak si nezdravé jedlo doprajete po náročnom tréningu, je oveľa menšia šanca, že z neho budete priberať.
Prirodzenou ľudskou vlastnosťou je to, že vždy chceme, čo nemôžeme mať. Preto je dôležité stravovať sa pestro, vyvážene a je úplne normálne, že si občas doprajete aj nejaký ten prehrešok. Ak sa stravujete správne a občas sa objaví prehrešok, tak je všetko v úplnom poriadku. Ak je však vaša strava z prehreškov vyskladaná a občas si dáte šalátik, tak zázraky od neho určite nečakajte.
Ako môže vyzerať jedálniček?
Zdroj: PR
Zdroj foto: flickr.com