Odkiaľ zobrať rastlinné proteíny?
Zdroje živočíšnych bielkovín sú všetkým známe. V jedálnych lístkoch sa často nachádzajú v dostatočnom množstve, ale veľakrát aj v nezdravej miere.
Pritom je veľmi jednoduché zameniť niektoré živočíšne bielkoviny za rastlinné. Rastlinné bielkoviny majú aj tú výhodu, že majú vysoký obsah mikroživín, ako minerálov, vitamínov, fytolátok a antioxidantov. Samozrejme, to neznamená, že by ste mali vynechať mäso zo svojho jedálnička. Chcem, aby ste si uvedomili, že aj rastlinná strava môže byť výborným zdrojom bielkovín.
Bielkoviny
Bielkoviny sú základné stavebné kamene organizmu. Okrem vody tvoria bielkoviny najviac z telesnej hmotnosti. Každá bunka tela sa skladá z látok, ktoré sa z nich vytvárajú. Bez dostatočného množstva kvalitných bielkovín nie je možné zabezpečiť rast a vývoj tela. Ich stála potreba sa zabezpečuje neustálym prísunom. Proteíny v ľudskom tele sa neustále rozkladajú a tvoria.
Ak chcete, aby vaše vnútorné prostredie bolo v rovnováhe, je dôležité zabezpečiť pravidelný a dostatočný príjem bielkovín denne.
Najlepšie zdroje rastlinných bielkovín
Fazuľa
Ide o veľmi dobrý zdroj rastlinných bielkovín, ktoré majú dobré aminokyselinové spektrum. Fazuľa obsahuje cca 22 g bielkovín na 100 g.
Sója
Sója má najvyšší podiel bielkovín – až 40 g v 100 g. Avšak má veľkú nevýhodu v tom, že neobsahuje plnohodnotné bielkoviny a obsahuje inhibítory proteáz, ktoré znižujú využiteľnosť bielkovín.
Šošovica
Obsahuje cca 25 g bielkovín na 100 g. Tiež obsahuje veľa železa, medi, zinku, draslíka, horčíka, chrómu a molybdénu. Okrem toho aj vysoké množstvo vitamínov skupiny B.
Arašidy
Majú ešte viac bielkovín ako fazuľa, a to až 32 g na 100 g. Obsahuje tiež antioxidanty, nenasýtené tuky, vitamíny skupiny B, horčík, zinok, vápnik a fosfor.
Hrach
Obsahuje 23 gramov bielkovín. Je veľmi dobré zaradiť ho do jedálnička, pretože je veľmi sýty a výdatný. V kombinácii so zeleninou a obilninami poskytuje bielkoviny vysokej kvality.
Slnečnica
Má vysoký obsah horčíka. Slnečnica napomáha regulovať nervovú činnosť. Aminokyselina tryptofán v slnečnicovom semienku podporuje produkciu serotonínu v tele, čím zlepšuje náladu. Obsahuje 20 g bielkovín.
Hore sú vymenované najznámejšie zdroje rastlinných bielkovín. Ich nevýhodou však je, že je potrebné sa naučiť ich vhodne kombinovať so živočíšnymi bielkovinami, aby sa vytvorila plnohodnotná bielkovina.
Ako kombinovať potraviny, aby sa dosiahla rovnováha?
Ak telo dostáva správne kombinácie aminokyselín, je mu jedno, či sú z mlieka, mäsa alebo zo zeleniny. Spojenie napríklad fazule s pšeničnými výrobkami dokáže zvýšiť využiteľnosť bielkovín o 32 percent. Niektoré kombinácie vedia byť ešte účinnejšie. Napríklad sója a pšenica majú samé o sebe využiteľnosť okolo 60 percent. Keď však prijmete jeden diel sóje k šiestim dielom pšenice, využiteľnosť stúpne až na 80 percent.
Kombinovanie nie je zložité. Hoci je až 8 esenciálnych aminokyselín, záleží iba na štyroch z nich a to na lyzíne, izoleucíne, tryptofáne a metioníne, pretože v rastlinách sa vyskytujú v najmenšom množstve. Preto by ste si mali vždy pamätať nasledovné :
- Strukovinám chýba tryptofán a metionín, ktorého však majú dostatok obilniny, orechy a semená.
- Pri obilninách, orechoch a semenách je málo lyzínu a izoleucínu, ktoré sú však bohato zastúpené v strukovinách.
- Medzi obilniny patrí: pšenica, kukurica, jačmeň, ovos, ryža, pohánka, raž.
- Orechy a semená predstavujú: lieskovce, mandle, kešu orechy, paraorechy a medzi semená patria: slnečnica, sezam, tekvicové jadrá, lucerna.
- Listovej zelenine a zelenine chýba iba metionín, ktorý môžete dopĺňať potravinami, ako sú orechy, para orechy, pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky a sezamové semená. Vhodné sú aj mliečne produkty.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Mlieko a mliečne výrobky spomaľujú chudnutie
Stále viac sa diskutuje o tom, či mliečne výrobky sú, alebo nie sú zdravé.
Potraviny, ktoré nedajú únave šancu
Nechce sa vám ráno vstávať? Pociťujete v práci nedostatok energie?
3 dôsledky nepravidelného stravovania
Nepravidelné stravovanie a vynechávanie jedál spôsobuje napríklad kolísanie krvného cukru.