Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Lea Grančič: Deepwork je čistý funkčný tréning celého tela

Jana Šimkovičová

"Deepwork je krásny v tom, že v ňom nájdete všetko. Vychádza z lokomočných pohybov i klasických pohybov z posilňovne. Sú to všetko vlastne známe veci, ktoré práve vzájomným prepojením a konceptom hodiny, a vôbec celým postavením deepworku, tvoria osobitosť tohto cvičenia," hovorí inštruktorka Lea Grančič.

Lea Grančič: deepwork: kombinuje
11. MAR 2014

Lea Grančič je dlhoročnou úspešnou inštruktorkou skupinových cvičení na Slovensku, vedie školu skupinových cvičení Move Academy a patrí aj medzi tváre Reebok Training Academy. Tí, ktorí navštevujete rôzne športové podujatia, určite ste si zacvičili na jej naozaj inšpiratívnych a energiou nabitých hodinách dance aerobicu. Okrem aerobicových a fitness cvičení sa aktuálne venuje cvičeniu bodyart a absolútnej novinke medzi cvičeniami - deepwork. A práve o ňom je nasledujúci rozhovor a video ukážka, ktorú sme s Leou natočili. 

Deepwork je novinkou na trhu cvičení, preto ho mnoho ľudí nepozná. Ako by si nám ho predstavila?

Strašnú „makačku“:-) Deepwork je cvičenie, ktoré ma veľmi oslovilo. Je silové, kondičné, nápadité, dynamické i energické. Dlho som hľadala pohybovú aktivitu, ktorá si zachová dynamiku aerobiku, ale zároveň nebude taká náročná pre klientov a hlavne tam nebude moment v podobe „strašiaka“, ktorým sú kroky a choreografie. Deepwork je úplne iný. Je to cvičenie, ktoré zvládne naozaj každý. Myslím, čo sa týka choreografickej náročnosti.

Druhá vec je práve kondička a dynamika, pretože musím povedať, že deepwork je náročné cvičenie. Dokonca by som povedala, že nie je úplne vhodné ani pre začiatočníka, resp. iba v tom prípade, keď je celá skupina zložená zo začiatočníkov. Neodporúčala by som začiatočníkovi dôjsť medzi pokročilých. Alebo iba vtedy, keď je ten človek uvedomelý, pozná aspoň minimálne svoje telo, vie reagovať na impulzy svojho tela, aby to naozaj „neprepálil“. Pretože potom sa môže stať, že získa negatívnu odozvu a negatívne pocity, ktoré v ňom vyvolajú, že sa už nikdy na hodinu nevráti. Čo by bola naozaj škoda. Buď teda treba začať cvičiť s rozumom a povedať si: „OK, som začiatočník a nemôžem sa vyrovnať ľuďom, ktorí to cvičia dlhšie a majú kondičku.“ Alebo, ak je to organizačne a priestorovo umožnené, navštíviť hodinu deepwork pre začiatočníkov a v danom momente je to úplne v poriadku.

Kde si spoznala deepwork?

Na kongrese. Chodím pravidelne pozerať novinky a to, čo sa deje vo svete, aby sme išli s dobou a nezaspali na vavrínoch. Bola som teda na kongrese, kde to zhodou okolností precvičoval práve zakladateľ tohto cvičenia Robert Steinbacher. Musím povedať, že počas cvičenia vyzeral neskutočne. To je jeden z pozitívnych momentov, ktorý, samozrejme, znásobuje názor na toto cvičenie. Odcvičila som si hodinu deepworku a skoro som na nej „zomrela“ (smeich). No povedala som si, že toto chcem precvičovať. Robert je naozaj osobnosť. Predstavte si naozaj veľkého chlapa na pódiu, ktorý je bývalý tanečník, čiže má úžasný rozsah pohybu. Tým, že je vysoký, má veľké rozpätie paží. To znamená, že všetky jeho pohyby vyzerajú absolútne krásne a v tom dynamickom prevedení to zanechá na človeku úžasný dojem. Neviem, či by sa všetci so mnou na tom zhodli, ale na mne to zanechalo veľký dojem. Toľko k prezentérovi.

Čo sa týka cvičenia samotného, bolo to niečo, čo malo brutálny náboj a energiu. Ľudia kričali, „hecovali“ sa navzájom, ani to nemusel robiť on, robili to ľudia medzi sebou. Jednoducho na seba reagovali. Proste sa ťahali a bolo vidno, že keď vám z nosa kvapká pot na zem, tak človek sa zaprie a ide ďalej. Atmosféra tam bola naozaj výborná.

Dynamické cvičenia sú celkovo obľúbené. V čom spočíva dynamika deepworku?

Spočíva práve v tom, že kombinuje „jumpové“ veci, čo málokedy vidíme na hodinách skupinových športov. Je tam letová fáza, čiže  skoky a poskoky. Zároveň kombinuje aj klasické posilňovacie cvičenia a zahŕňa v sebe aj statické polohy. Keď to mám teda zhrnúť, deepwork vychádza z bodyartu a z iron systému.

Iron systém je systém, ktorý v sebe zahŕňa viac dielčích vecí, akými sú iron systém stretch, power atď. Deepwork si zobral z iron systému práve dynamiku a silu. Z bodyartu je tam zasa dýchanie a statická sila, čiže dokopy to teda naozaj dáva, ako hovorí poučka, čistý funkčný tréning celého tela. Deepwork je krásny v tom, že v ňom nájdete všetko. Vychádza z lokomočných pohybov i klasických pohybov z posilňovne. Sú to všetko vlastne známe veci, ktoré práve vzájomným prepojením a konceptom hodiny, a vôbec celým postavením deepworku, tvoria osobitosť tohto cvičenia.

Z toho, ako si to opísala, deepwork nie je určený len ženám

Keď som deepwork cvičila na kongrese spolu s ostatnými, tak tam boli dve tretiny mužov a tretina žien.

Na skupinových cvičeniach to býva skôr opačne

To, že sú prezentéri muži, to je bežné aj v iných cvičeniach, ale naozaj takú bohatú účasť mužov som na žiadnom inom skupinovom cvičení nevidela. Samozrejme, odhliadnuc od posilňovne, kde sú počas crossfitu či TRX zastúpení hlavne muži. Ale nazvem to, na cvičení spojenom s hudbou, tam som takéto zastúpenie mužov nevidela. Podstatná vec je hudba. Hudba je brutálny moment, a teda veľmi dôležitá súčasť celého cvičenia. Je tam úžasná energia a hudba ju podčiarkuje. Staré hity z deväťdesiatych rokov fičia úplne. Takže naozaj, pre mňa je to skutočne krásne cvičenie. Krásne, ale namáhavé.

Zdroj video: www.youtube.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Lea Grančič: Deepwork je čistý funkčný tréning celého tela

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.