Ketodiéta: čo to znamená?
Ide o typ diéty, ktorá je určená na pomerne rýchle chudnutie. V tele sa vďaka nej začnú primárne spaľovať tuky, pričom svalová hmota zostáva zachovaná.
Teda je výhodou, že počas tejto diéty zo svojich svalov nestrácate, ale nevýhodou môže byť, že svalovú hmotu ani nenaberáte.
Ako to funguje?
Všetko je založené na tom, že vaše telo sa dostane do stavu ketózy. Ide o prirodzený stav, pri ktorom telo na tvorbu energie využíva výhradne vlastný tuk. Tým sa bráni nedostatku sacharidov. Telo si pri nízkej hladine sacharidov v krvi začne z mastných kyselín v pečeni vyrábať ketóny, ktorými nahradzuje chýbajúce cukry. Funguje to teda nasledovne:
- telu sa dodávajú kvalitné bielkoviny
- príjem sacharidov sa zníži na minimum
- zvýši sa príjem vybraných druhov zeleniny
Hlavné výhody ketodiéty
- rýchly a trvalý úbytok váhy
- nemusíte počítať žiadne kalórie
- minimálne riziko jojo efektu
- dlhodobo stabilizovaná váha (avšak musíte dodržať jednotlivé kroky ketodiéty)
Ako dlho ketodiéta trvá?
Ketodiétu tvoria tri fázy:
- zhadzovacia
- udržovacia
- návrat k bežnému stravovaniu
Prvá fáza trvá približne 4 týždne a je založená na nahradení všetkých jedál za deň proteínovými jedlami s minimálnym obsahom sacharidov a tukov.
Druhá fáza predstavuje kombináciu bežnej stravy s proteínovými jedlami a trvá približne 1,5-násobne dlhšie ako prvá fáza.
Tretia fáza predstavuje návrat k bežnému stravovaniu, avšak stále so zvýšeným príjmom bielkovín a znížením podielom sacharidov. Táto fáza má zabrániť jojo efektu. Ak by sa náhodou dostavil, treba sa vrátiť k druhej fáze. Táto fáza trvá približne mesiac.
Existujú dva typy ketodiéty: cyklická a cielená
Cyklická ketodiéta
Pri tomto type budete počas pracovného týždňa konzumovať minimum sacharidov a potom cez víkend zaradíte vyššiu dávku sacharidov. To vám umožní doplniť zásoby svalového glykogénu, takže budete schopní absolvovať ďalšie tréningy na budúci týždeň.
Cielená ketodiéta
Počas nej sa konzumujú sacharidy pred a po tréningu. Je teda veľmi vhodnou voľbou pre tých, ktorí vykonávajú veľmi intenzívne aktivity a ich telo si každý deň vyžaduje aspoň malé množstvo sacharidov ako okamžite využiteľné palivo.
Aké sú možné negatíva ketodiéty?
V počiatočnej fáze, keď sa telo adaptuje na čerpanie energie z ketónov a tukov, a nie z glukózy, môže spôsobovať zvýšenie únavy, slabosť, silnú chuť na sladké, ľahkú podráždenosť. Niektorí ľudia však môžu mať poruchy spánku, zápchu a svalové kŕče. Typická je aj vysoká dehydratácia, preto je veľmi dôležité piť dostatočné množstvo tekutín.
Ketodiéta je však pre zdravého a poučeného človeka bezpečný a veľmi účinný spôsob redukcie hmotnosti.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
10 dôvodov, prečo sme často hladní. Ako sa tomu vyhnúť?
Pri nepravidelnej strave, redukčných diétach, tehotenstve, nadmernom športovom výkone vždy vieme, prečo sme hladní.
3 najväčšie mýty v oblasti diét
Ani ja si však jeden neodpustím a rozoberiem tri mýty, ktoré v oblasti chudnutia stále pretrvávajú.
Nie vždy je možné vlčiemu hladu zabrániť. Existuje menšie zlo, ako zjesť všetko, čo vám príde pod ruku?