Kedy siahnuť pri cvičení po proteínoch
Každý určite vie, že pri cvičení sa namáhajú naše svaly. Ide však o telu prospešnú aktivitu, na ktorú si však dokážete nájsť iba málo času. Ak sa vám to už podarí, len v málo prípadoch vám zostane dostatok času na prípravu zdravého a výživného jedálnička, ktorý je nevyhnutný pre dosiahnutie želaných výsledkov.
Preto je na mieste, zamyslieť sa nad výhodami, ktoré ponúkajú doplnky výživy určené práve pre športovcov. Mnohí z nich však majú strach a myslia si, že ide o prípravky zaťažujúce organizmus. Avšak nie je tomu tak!
Proteíny (bielkoviny)
Pri výraze proteíny ľudia často nerozumejú ich významu v oblasti cvičenia. Avšak práve ony zabezpečujú regeneráciu svalovej hmoty a tiež podporujú obranyschopnosť organizmu. Medzi najlepšie zdroje bielkovín patrí kuracie a hovädzie mäso, vajcia, mlieko, ryby, strukoviny. Ako som už uvádzal v úvode, vo väčšine prípadov máte málo času na prípravu kvalitného jedálnička a práve vtedy prichádzajú na scénu proteínové doplnky.
Proteínové doplnky
Proteínové doplnky sa vyrábajú z jedného alebo z viacerých bielkovinových zdrojov – vajec, srvátky, sóje a ryže. V predajniach môžete nájsť množstvo variácií rozdelených podľa obsahu bielkovín na 100 g suplementu a podľa toho, akého sú pôvodu.
Rozdelenie podľa obsahu bielkovín na 100 g suplementu
Proteíny nad 85% bielkovín
Sem patria tie najkvalitnejšie proteíny. Prevažnú časť tvoria hydrolyzáty. Tento typ proteínov neobsahuje takmer žiadne sacharidy, takže je najvhodnejší do predsúťažných diét. Ideálne užívanie je ako prvé jedlo dňa a po tréningu.
Odporúčame: Proteínový prášok Das gesunde plus, Sportness, Eiweiss 90, 350 gramov, kúpite v sieti dm drogerie markt
Proteíny od 76 – 85%
Tieto proteíny sú vyrábané z najkvalitnejších zdrojov srvátky. Patria sem najmä srvátkové izoláty. Vhodné sú najmä v období redukcie telesného tuku. Sú veľmi vhodné aj ako súčasť jedla, čím sa zvýši obsah bielkovín v jedle.
Proteíny od 66 – 75%
V tomto rozmedzí sa nachádza prevažná časť proteínov na trhu. Väčšinou sú vyrábané zo srvátky. Sú cenovo dostupné a zložením dostačujúce. Najvhodnejšie sú v tvarovacom období. Užíva sa hlavne po tréningu alebo ako náhrada malého jedla (desiata alebo olovrant).
Proteíny do 66%
Čo sa týka zloženia, ide o kombináciu viacerých druhov proteínových zdrojov, pričom sú doplnené aj jednoduchými cukrami. Sú cenovo dostupné. Tento typ proteínu by som neodporúčal ľuďom, ktorý ľahko naberajú tuk, v ich prípade by som volil proteín s vyšším obsahom proteínov. Užíva sa hlavne po tréningu alebo ako náhrada malého jedla (desiata alebo olovrant).
Rozdelenie podľa pôvodu bielkovín
Kazeínový
Je vyrobený z čerstvého mlieka s obsahom pomalých bielkovín (ich trávenie trvá približne 4-5 hodín) a glutamínu. Jeho veľkou výhodou je, že dlhodobo zásobuje svaly bielkovinami a preto ho je najvhodnejšie užiť pred spaním.
Srvátkový
Patrí k najpoužívanejším proteínom. Je vyrobený z mliečnej srvátky a obsahuje rýchlo stráviteľné bielkoviny. Odporúčam ho užívať hneď po zobudení a po tréningu.
Vaječný
Vyrába sa z vaječných bielkovín. Je výborným zdrojom aminokyselín, no má zlú rozpustnosť. Jeho užívanie je rovnaké ako pri srvátkovom proteíne.
Sójový
Vyrába sa zo sójovej múky, obsahuje veľa BCAA, glutamínu a arginínu. Pomáha zrýchľovať metabolizmus avšak muži by sa mu podľa mňa mali vyhýbať, pretože viaceré štúdie poukazujú na možné estrogénne účinky sóje.
Hovädzí
Ide o najnovšiu formu proteínu, ktorý sa vyrába z hovädzieho mäsa, pričom obsahuje aj množstvo kreatínu a aminokyselín. Vhodný je najmä pre ľudí, ktorý majú problémy s laktózou.
Proteínové doplnky je vhodné užívať pri každom type cvičenia, či už ide o aeróbne cvičenie, anaeróbne cvičenie, intervalový tréning, jogu... Vaše telo totižto na správne fungovanie potrebuje vždy dostatok proteínov(či cvičíte ťažko, ľahko alebo aj necvičíte), ktoré sú aj zdrojom esenciálnych aminokyselín (tie si telo nevie syntetizovať a musí ich prijať vo forme stravy). Preto ak máte problémy so stravovaním a neviete si zabezpečiť dostatok bielkovín 1,6 – 1,9 g/kg hmotnosti, tak použite ako doplnok stravy proteín.
Obrázok: www.freedigitalphotos.net (imagerymajestic)