Kedy môže byť únava pri športovaní nebezpečná
Všetci určite viete, že športovanie nepredstavuje iba príjemné pocity a zábavu, ale často je aj o únave a o bolesti. Ako si poradiť, keď taký stav nastane?
Čo spôsobuje svalovú bolesť
Svalová bolesť je spôsobená prevažne nahromadením splodín látkovej výmeny a poškodením svalových buniek. V prípade krátkych a intenzívnych športových výkonov je vinníkom kyselina mliečna a pri dlhodobých výkonoch spôsobujú bolesť ketolátky a amoniak.
Čo spôsobuje únavu
Únava, ktorá vzniká v dôsledku fyzického zaťaženia, nepostihuje iba pohybový aparát (svaly, šlachy, kĺby, svalové úpony), ale aj nervovú sústavu. V ľudskom organizme prebieha veľmi málo činností izolovane. Svalová činnosť musí byť riadená a to má práve na starosti nervová sústava.
Ak je fyzické zaťaženie veľmi vysoké, postupne vzniká preťaženie a nastáva celková únava (prejde k poruchám nervových stimulov). Pri dlhodobom cvičení s maximálnym zaťažením, sa môže stať aj to, že mozog nebude dostatočne zásobený kyslíkom, čo bude mať nepriaznivé účinky.
Odporúčame prečítať: Cítite sa v práci bez energie? Zacvičte si pár predklonov a záklonov
Svalové kŕče
Svalové kŕče vznikajú v dôsledku iónovej nerovnováhy. Tiež môžu byť spôsobené akútnym nedostatkom ATP (adenozintrifosfát - hlavný zdroj energie). Dá sa im predísť dostatočným pitným režimom a prísunom minerálov a stopových prvkov (vápnik a horčík).
Ako riešiť svalovú bolesť a únavu
Ľadový obklad
Jedným z najvhodnejších riešení je ľadový obklad alebo sprcha studenou vodou. V dôsledku ochladenia svalov dôjde k zúženiu ciev a pri opätovnom ohriatí svalov sa cievy rozšíria, čím dôjde k lepšiemu prekrveniu svalov. Tým sa, samozrejme, zlepší zásobenie svalových buniek živinami a taktiež sa zvýši vyplavenie odpadových látok.
Aktívny odpočinok
Aktívny odpočinok predstavuje športový výkon s minimálnou intenzitou, po ktorom by mal nasledovať kvalitný strečing. Môže to byť napríklad ľahký posilňovací alebo aeróbny tréning. Ľahký posilňovací tréning predstavuje cvičenie s malými váhami pri miernej intenzite a ľahký aeróbny tréning je napríklad beh pri tepovej frekvencii maximálne do 60-tich percent maximálnej tepovej frekvencie (MTF). MTF mužov vypočítame ako: 220 mínus vek a MTF žien ako: 210 mínus vek.
Odporúčame prečítať: Pulzová frekvencia. Prečo sú tieto čísla pri cvičení dôležité?
Magnézium (horčík)
Magnézium je nepostrádateľné takmer pre všetky procesy prebiehajúce v ľudskom tele. Tým najdôležitejším je tvorba energie, ktorá je, samozrejme, potrebná na každý pohyb a výkon. Keďže sa pri športe spotreba energie niekoľkonásobne zvyšuje, je potrebné počas cvičenia dopĺňať aj horčík.
Horčík pôsobí tiež relaxačne na svaly a pomáha predchádzať kŕčom vo svaloch. Najlepšia forma príjmu je v podobe šumivých tabliet, rozpustených v primeranom množstve vody popri tréningu.
Odporúčame: Magnézium (60 tabliet), nájdete v sieti dm drogierie markt.
Hore uvedenými spôsobmi sa dajú, samozrejme, riešiť iba bežné bolesti a počiatočná únava. Ak máte vážnejšie a dlhodobé problémy odporúčam navštíviť lekára.