Pitný režim pri behu
Pitný režim je veľmi diskutovanou témou, avšak čím viac o nej viete, tým viac sa vám zdá, že sa v nej menej vyznáte. Vždy však platilo, platí a aj bude platiť, že piť sa musí!
Človek a voda
Ľudský organizmus tvoria až dve tretiny vody. Voda sa nachádza aj v krvi a tvorí z nej štyri pätiny. Slúži ako rozpúšťadlo, prostredie pre chemické reakcie organizmu a transport živín či hormónov. Zúčastňuje sa na regulácii telesnej teploty, aby nedošlo napríklad k prehrievaniu organizmu. Tiež zvlhčuje a chráni sliznicu, a udržiava pružnosť a odolnosť kože, aby bola chránená proti infekciám.
Pri normálnej teplote stratí človek dýchaním, kožou a potom asi osemsto mililitrov vody. Predstavte si, ako keby ste naliali vodu na rozžeravenú platňu. Voda sa vyparí a približne takéto niečo sa deje s potom. Pri normálnej teplote vylúči ľudské telo činnosťou obličiek približne liter a pol vody. Pri športe alebo namáhavej práci pri vysokej teplote je však výdaj vyšší. Dýchaním, kožou a potom vtedy vylúči asi šesť litrov vody. Obrovské straty sa potom musia nahrádzať. Obličky na to reagujú tak, že sa snažia zadržiavať vodu. V priemere vylúči človek asi liter a pol moču denne, pri nedostatku vody trikrát menej.
Ako piť pred tréningom
Najlepšie je piť 1,5-2 dcl vody každých 20 minút, pretože potom budete mať stále čas sa nadmernej vody prirodzenou cestou zbaviť.
Pitný režim popri tréningu
Tesne pred tým, ako začnete cvičiť, je potrebné sa napiť. Veľmi dôležité je piť hlavne v teplom počasí. Treba dávať pozor aj na výrazný teplotný posun, pričom je jedno, o aké ročné obdobie sa jedná. V momente, keď teplota vzduchu náhle stúpne o viac ako 5 °C, je treba si uvedomiť, že vaše tepelné receptory túto zmenu vnímajú inak, ako keď sa iba prechádzate. Preto je treba príjem tekutín zvýšiť, čím sa ubránite prudkému poklesu výkonnosti, prehriatiu organizmu a zároveň si tým aj chránite obličky.
Na pitie si vždy urobte čas. Nikdy nepite napríklad počas behu. Zbytočne sa iba oblejete, riskujete utopenie (voda sa vám môže ľahko dostať do dýchacích ciest) a pritom do seba dostanete iba niekoľko hltov.
Pitie po tréningu
Piť je veľmi dôležité aj po tréningu. Pite však v malých dávkach 2-3 dcl vody za 1-2 hodiny. To, že vaše telo je dostatočne hydratované, spoznáte jednoducho tak, že váš moč nie je tmavý, ale jasný.
Čo najlepšie piť
Čistá voda
Ideálnou tekutinou na pitie je voda z vodovodu. Je zdravotne vhodná, častejšie kontrolovaná a lacnejšia ako balená voda v obchodoch. Ponuka v obchodoch je veľmi pestrá, ale treba si skontrolovať obsah soli a dátum spotreby. Otvorenú fľašu netreba dlho skladovať a treba ju vypiť do troch dní. Obsah soli by nemal byť viac ako tisíc miligramov na liter a sodíka nie viac ako dvadsať miligramov na liter.
Minerálna voda
Minerálne vody sú spestrením pitného režimu, ale určite nie sú vhodné na celodenné užívanie. Trvalá konzumácia môže totižto predstavovať zvýšené riziko vzniku vysokého krvného tlaku, obličkových a žlčových kameňov, niektorých kĺbových ochorení. Príjem minerálnych vôd by v priemere nemal presahovať 0,5 litra za deň.
Iné zdroje tekutín
Vhodné na pitie sú aj bylinkové a ovocné čaje, ale majú sa piť slabé, nesladené a je treba ich striedať. Džúsy sú vhodné, len ak sú pripravené doma z čerstvého ovocia, ale nie tie, ktoré sa predávajú v obchodoch, pretože sú sladené. Pitie sladených nápojov prináša telu iba negatíva, preto sa takýmto nápojom vyhýbajte.
Odporúčame prečítať: Behať ráno s prázdnym žalúdkom, alebo nie?
Zdroj foto: adidas