Aj beh v daždi má svoje čaro. Stačí dodržať niekoľko zásad

Mirka

Ak chce človek dosiahnuť svoj cieľ, nesmie sa nechať odradiť. Platí to aj pri behu. Dážď nie je dôvod na to, aby ste s behom skončili. 

Aj beh v daždi má svoje čaro. Stačí dodržať niekoľko zásad
29. SEP 2014

Milujete beh a nemienite sa ho vzdať ani počas daždivej jesene? V tom prípade sa snažte dodržať niekoľko zásad. Ochránite sa tak pred prípadným prechladnutím a navyše si beh dokonale užijete.

Odporúčame prečítať: 5 tipov, ako to s behom nevzdať

Venujte pozornosť voľbe vhodného oblečenia a obuvi

Počas chladných a daždivých jesenných dní voľte kvalitné oblečenie a materiály. Nohavice, bunda s kapucňou (poprípade vesta) i topánky by mali byť z nepremokavého, ale vzdušného materiálu. Ako znie odporúčanie skúseného kondičného trénera? „Ideálna vrchná vrstva je goretexová. Goretex je mimoriadne ľahký a tenký, napríklad s teflónovou membránou, pričom je nepremokavý a zároveň priedušný, odolný voči mrazu a flexibilný s dlhšou životnosťou. Určite je dôležité sledovať vodný stĺpec. Platí, že čím je číslo vyššie, tým odolnejší voči tlaku vody. Podobne je to aj s obuvou. Používame impregnačné spreje, alebo obuv priamo s goretexom. Zásadne nebeháme v oblečení, ktoré nám bráni v pohybe (široké tepláky), ideálne je priliehavé bežecké oblečenie,“ hovorí Marek Vojník.

Okrem vrchných vrstiev oblečenia je dôležité i to, čo máte pod nimi. Voľte funkčné športové oblečenie, ktoré má schopnosť odvádzať pot od tela. Vyhnite sa bavlneným materiálom a odev jednoznačne vrstvite. Pozor však na to, aby ste to s vrstvením neprehnali. Myslite na to, že prvá vrstva má slúžiť hlavne na odvod vlhkosti od pokožky. Sem patrí funkčná bielizeň. Úlohou druhej vrstvy je odolávať nepriazni počasia (vlhkosť, chlad) a tiež musí byť vzdušná. Tretia vrstva má jednoznačne ochrannú funkciu. Jej úlohou je hlavne chrániť telo zvonku pred daždivým a chladným počasím, ale tiež odvádzať vlhkosť zvnútra.

Aké sú skúsenosti kondičného trénera v tejto oblasti? „V súčasnej dobe sa textilné firmy predbiehajú, kto príde s inovatívnejším športovým oblečením, čo sa týka odvodu vlhkosti pri tréningu, ochrany voči poveternostným podmienkam, ako aj v špeciálnych funkčných verziách, vďaka ktorým sa v teplých dňoch neprehrievame a naopak, v chladných dňoch nám nie je zima. To isté sa týka aj športovej obuvi. Odborníci určite potvrdia, že oblečenie musí byť vzdušné a vo viacerých vrstvách. Prvá spodná vrstva by nemala byť z bavlny, ktorá v sebe drží vlhkosť a neodvádza ju von, ale zo syntetického materiálu,“ hovorí Marek Vojník z itrener.sk

Odporúčame prečítať: Príjemný tréning v teplom aj v chladnom počasí

Výborným športovým doplnkom do dažďa je čiapka so šiltom, ktorá vám ochráni hlavu. K bežeckým topánkam neodmysliteľne patria kvalitné ponožky, ktoré odvádzajú vlhkosť od pokožky. Je to veľmi dôležité nielen preto, že noha sa potí, ale hlavne kvôli tomu, že môžete šliapnuť do kaluže. Bavlnené ponožky vám v tomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobia nepekné pľuzgiere.

Rozcvičku absolvujte vo vnútri

Ak vonku prší, nevystavujte sa zbytočne dažďu ešte aj počas rozcvičky. Úvodné 10-15 minútové rozohriatie a strečing môžete pokojne absolvovať v interiéri. Potom vám už nič nebráni v tom, aby ste si vychutnali beh v daždi.

Vybavte sa reflexnými prvkami

V jeseni sú dni kratšie a ak navyše prší a je hmla, stávate sa ako bežec menej viditeľným. Preto je nevyhnutné vybaviť sa reflexnými prvkami v prípade, ak ich nemáte priamo na odeve. Majte so sebou nabitý mobilný telefón, ktorý sa vám môže v prípade núdze naozaj hodiť.

Dávajte si pozor, kam šliapete

Dážď spôsobuje, že terén je zradnejší. Hrozí nielen to, že skočíte do kaluže, ale môžete sa aj pošmyknúť a spôsobiť si zranenie. Z týchto dôvodov sa snažte behať po teréne, ktorý je dobre osvetlený a viac sa sústreďte na to, kam došľapujete. 

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (Feelart)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Aj beh v daždi má svoje čaro. Stačí dodržať niekoľko zásad

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2532
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.