Trénujte rovnováhu a posilníte aj brušné svaly
Vhodný balančný tréning je prevenciou zranenia, zlepší držanie tela a v neposlednom rade posilní jadro.
Rovnováha je potrebná nielen pri mnohých športoch na profesionálnej či amatérskej úrovni, ale aj v bežnom živote. Pravidelným balančným tréningom môžeme zlepšiť statickú i dynamickú rovnováhu, predísť svalovej dysbalancii a bolestiam, ktoré s ňou súvisia, ochrániť sa pred nepríjemnými zraneniami, zlepšiť si koncentráciu a v neposlednom rade popracovať na svaloch hlbokého stabilizačného systému, teda neraz ochabnutom svalstve panvy, chrbta, šije i brucha. Navyše takýto tréning je výborným spestrením cvičenia, nakoľko sa pri ňom veľmi často využívajú cvičebné pomôcky, ako napríklad fitlopta či bosu.
Zistite, ako ste na tom s rovnováhou
Ak vás zaujíma, ako ste na tom s balansom, môžete si pre zaujímavosť urobiť jednoduchý test statickej rovnováhy. Ide o vykonanie bocianieho stoja. Je to jednoduché – ruky si dáte vbok, chodidlo jednej nohy opriete o vnútornú stranu kolena druhej nohy a dáte sa na špičky. Zmerajte si, ako dlho vydržíte v tejto pozícii. Za priemerný výsledok možno u mužov považovať dobu 31 – 40 sekúnd a u žien 22 – 16 sekúnd. Ak vydržíte kratšie, váš výsledok možno označiť za podpriemerný a je najvyšší čas začať trénovať rovnováhu.
Trénovanie balansu v bežnom živote
Na to, aby ste si zlepšili balans, nemusíte kupovať pomôcky na cvičenie, aj keď napríklad fitlopta či bosu sú skvelou investíciou. Trénovať rovnováhu môžete aj pomocou jednoduchých cvičení, ktoré sú vhodné na zaradenie do bežného tréningu. Už 5 alebo 10 minút balančných cvičení trikrát do týždňa prinesie výsledky.
Skúsiť to môžete takto:
Zdroj video: www.youtube.com
Balans môžete trénovať aj kedykoľvek počas dňa. Ako na to? Napríklad pri vykonávaní bežných činností (umývanie riadu, čistenie zubov) robte stoj na jednej nohe, na prechádzke sa nedívajte pod nohy, ale do diaľky alebo v rámci behu skúste nejakú časť trate absolvovať skokom na jednej nohe. Samozrejme, na rovnováhe môžete pravidelne zapracovať aj v rámci bežného tréningu.
Dajte šancu balančným pomôckam a brušné svaly sa „zapotia"
Vo fitcentre alebo doma môžete na zlepšenie balansu a posilnenie hlbokého stabilizačného systému využiť pri cvičení klasických cvikov (doska, drepy, kľuky a pod.) balančné cvičebné pomôcky (bosu, fitlopta, rôzne podložky a dosky). Sami zistíte, že je značný rozdiel urobiť kľuk či drep s pomocou fitlopty ako bez nej. Tu je niekoľko cvikov na inšpiráciu.
Doska
Pri robení dosky zapojíte do cvičenia takmer celé telo, svaly bruška nevynímajúc. Začiatočníci môžu začať základným variantom, skúsenejší určite neodolajú náročnejším prevedeniam.
Doska pre začiatočníkov
Zdroj video: www.youtube.com
Doska pre pokročilejších
Zdroj video: www.youtube.com
Doska s fitloptou
Zdroj video: www.youtube.com
„Sklápačky“ pomocou fitlopty
Zdroj video: www.youtube.com
Kľuky s bosu
Zdroj video: www.youtube.com
Bosu drepy
Zdroj video: www.youtube.com
Nezabúdajte, že cviky s balančnými pomôckami sú výborné na zlepšenie rovnováhy i posilnenie problematických partií, ale zároveň sú aj náročnejšie, a preto je potrebné ovládať správnu techniku. Iba vtedy vám prinesú výsledky, aké očakávate.
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Dámy, hitom je pevné a vyformované telo. Posilňujte!
Stále mnoho žien verí mýtu, že silový tréning z nich urobí mužatku.
Chcete sexi a zdravé telo? Trénujte s balančnými pomôckami
Pri balančnom cvičení dochádza k aktivácii tzv. hlbokého stabilizačného systému, ktorý sa podieľa na stabilizácii tela.
BOSU, obľúbený nástroj pre skupinové cvičenia i jednotlivcov, núti k lepšiemu výkonu, celkovej stabilite, rovnováhe a koordinácii.