Top 5 potravín, ktoré podporujú spaľovanie tuku

Spaľovanie tukových zásob môžete podporiť aj niektorými potravinami či nápojmi. Ktoré stoja za vyskúšanie? 

Top 5 potravín, ktoré podporujú spaľovanie tuku
26. OKT 2015

Čili papričky

Za schopnosť čili papričiek pomáhať pri spaľovaní tuku vďačíme štipľavej látke s názvom kapsaicín. Po skonzumovaní čili dochádza k zvýšenej termogenéze, teda tvorbe tepla. Následne sa zrýchľuje metabolizmus, teda aj spaľovanie tukov. Potvrdila to napríklad štúdia odborníkov z Daegu University. Zistili, že príjem čili má za následok znížený celkový príjem kalórií, spaľovanie tukov a tiež zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

Zelený čaj

Zelený čaj je nielen príjemným spestrením pitného režimu, ale aj podporným prostriedkom pri spaľovaní tukov. Deje sa tak hlavne vďaka katechínom, ktoré eliminujú vstrebávanie tukov a zmierňujú apetít. Aj podľa odborníkov z University of Maryland Medical Center extrakty zo zeleného čaju podporujú metabolizmus a pomáhajú spaľovať tuky.

Grep

Grep je nabitý živinami, ktoré podporujú zdravie (vitamíny A, C, skupiny B, draslík, fosfor, horčík...) Viaceré odborné štúdie potvrdili, že pomáha aj pri chudnutí. Jednou z nich je aj štúdia Division of Endocrinology, Department of Nutrition and Metabolic Research, Scripps Clinic z Kalifornie. Podľa nej konzumácia polovice grepu pred jedlom znižuje hmotnosť. Zistili to na základe sledovanie viac ako 90 obéznych ľudí. Tí schudli v priemere 1,6 kg počas troch mesiacov.

Kokosový olej

Kokosový olej patrí aktuálne k populárnym potravinám a jeho výhodou je aj to, že má všestranné použitie. Má antibakteriálne, protizápalové a protivírusové účinky, zasýti a pomáha bojovať proti chutiam na sladké. Má schopnosť prepnúť náš metabolizmus na „tukový“, a tak urýchliť spaľovanie nežiaducich tukových zásob. Zodpovedné sú za to hlavne tuky so stredne dlhým reťazcom, ktoré sú v kokosovom oleji bohato zastúpené.

Tučné ryby a rybí olej

V tučných rybách sa nachádza veľké množstvo nenasýtených omega-3 mastných kyselín, ktoré majú protizápalové účinky. Pravidelnou konzumáciou lososa či rybieho tuku možno predchádzať chronickým ochoreniam, ale aj nadváhe a obezite.

Referencie: 
http://www.livescience.com/10656-chili-peppers-fight-fat.html
http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/green-tea
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16579728
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20500789
Zdroj foto: flickr.com

zdravedesiate

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

10 tipov, ako odtrániť cukor z jedálnička10 tipov, ako odstrániť cukor z jedálnička

Vynechali ste sušienky, sladkú kolu či sladkosti? To však neznamená, že cukor už nie je vo vašej strave prítomný.

 

3 dôsledky nepravidelného stravovania3 dôsledky nepravidelného stravovania

Nepravidelné stravovanie a vynechávanie jedál spôsobuje napríklad kolísanie krvného cukru, únavu, spomalenie metabolizmu, ale aj cukrovku a ďalšie ochorenia.

 

5 mýtov o cvičení a životospráve5 mýtov o cvičení a životospráve

Aj napriek tomu sa stále držíme rád a princípov, ktoré sú dávno prekonané a často nezmyselné. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Top 5 potravín, ktoré podporujú spaľovanie tuku

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2797
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.