Správne dýchanie je základom behu

adidas

Veľké percento ľudí, ktorí sa snažia športovať, nedýcha správne. Správne dýchanie je však základom úspechu. Pomôže nám behať s menším úsilím. Vstrebávanie kyslíka sa tak zvýši a vzduch sa dostane do spodných partií pľúc. Tým vzniká viac kyslíka pre svaly a lepšia výdrž počas behu.

Správne dýchanie je základom behu
10. SEP 2013

Viac kyslíka pre svaly = lepšia výdrž

„Základom je zaistiť súlad medzi metabolickými potrebami organizmu a ventiláciou pľúc. Pri záťaži sa totiž spotreba kyslíka a produkcia oxidu uhličitého zvyšuje oproti kľudovým podmienkam, až o dvadsaťkrát,“ vysvetľuje MUDr. Zuzana Hromjaková.

Významná je pri dýchaní aj poloha tela a aktuálne pohyby chrbtice. „Vzpriamená poloha je najvhodnejšia, dýchacia kapacita sa značne obmedzuje pri predklone, preto je veľmi podstatné aj správne držanie tela,“ dodáva MUDr. Hromjaková.

Obzvlášť pri športoch ako je napr. beh, je potrebné zvládnuť dychovú techniku brušného dýchania, naučiť sa ju však ideálne v kľude a až pri správnom návyku začať postupne zaraďovať do praxe - počas behu.

Skontrolovať sa vieme aj sami

Teória znie trošku komplikovane, ale v praxi si vieme pomôcť aj sami. Ľahnite si na chrbát, ruku si položte na brucho a sústreďte sa na vaše dýchanie. „Ak sa vám pri nádychu hýbe hrudník a nie brucho, dýchate nesprávne. Hýbať sa má totiž brucho. Pri nádychu myslíte na to, aby vzduch prúdil do brucha a nafukovalo sa nám brucho ako balón, ktorý výdychom opäť spľasne. Mali by ste sa sústrediť na úplné hlboké vydýchnutie,“ opisuje postup MUDr. Hromjaková.  

Nesprávne dýchanie je plytké dýchanie do hrudníka, ktoré nás pri behu čoskoro prinúti spomaliť, zastaviť, alebo nám môže spôsobiť pichanie v boku. Kyslík, ktorý plytkým dýchaním dostaneme len do horných partií  pľúc, nestačí.

Beh nie je pre vás tým správnym športom:

 • ak trpíte ortopedickými ochoreniami ako napr. artrózou bedrového kĺbu, kolena, či členkov
 • ak mávate problémy s Achillovou šľachou
 • ak máte silnú alergiu, astmu
 • ak máte problémy so srdcom, alebo ste práve po operácii...

 

adidas beh

Ak ste si beh obľúbili, svoje výkony vám pomôže zvýšiť nielen správne dýchanie, ale aj hydratácia a odpustenie si cigaretky. Dýchanie vám pomôže zlepšiť aj doplnkový šport, napr. pilates, joga alebo plávanie.

Zdroj foto: adidas

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Správne dýchanie je základom behu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.