Raw strava a cvičenie. Je pre športovca vhodná či nie?
Raw stravovanie je čoraz populárnejšie a holduje mu aj mnoho fyzicky aktívnych ľudí. Dokáže však takáto strava pokryť nároky športujúceho organizmu?
Raw stravovanie vychádza z princípu, že prijímané jedlo je rastlinného pôvodu a nie je upravované pri teplote vyššej ako 42 stupňov Celzia. Vysvetlenie je také, že pri vyššej teplote dochádza k zničeniu dôležitých enzýmov a ďalších živín. Gro jedálnička teda tvorí surové ovocie a zelenina, orechy, semená, klíčky atď. Mnohí zástancovia raw stravy tvrdia, že im tento štýl stravovania pomohol zlepšiť zdravotný stav a dodať energiu. Dokáže však raw poskytnúť dostatok makro a mikroživín športujúcemu človeku? Zdá sa, že pri dodržiavaní určitých pravidiel áno, pozor si však treba dať na jednu vec. „V raw stravovaní môže byť rizikové jedine to, že si športovec nesprávne vyskladá jedálny lístok, teda väčšinou zníži energetický príjem alebo príjem základných látok. Strava športovca má byť dostatočná pre optimalizáciu energetických potrieb. Teda treba dávať pozor na to, koľko vydám energie a koľko jej prijmem, a to i pri raw stravovaní,“ upozorňuje skúsený odborník na výživu Ing. Libor Javro.
Problém môže byť nielen v deficite bielkovín
Keďže konzumenti surovej stravy sa vyhýbajú mäsu a živočíšnym produktom, môže u nich nastať deficit proteínov. Táto makroživina je pre športujúcich ľudí jednou z kľúčových. Bielkoviny plnia v ľudskom tele dôležité stavebné funkcie, sú súčasťou hemoglobínu, svalov (zabezpečujú ich obnovu a rast), ovplyvňujú činnosť enzýmov a hormónov a pod. Teda ich deficit môže spôsobiť v tele mnoho problémov od únavy cez opuchy, vypadávanie vlasov, suchú pokožku až po zvýšené riziko zranenia pri športe. Podľa všeobecných odporúčaní treba na 1 kilogram hmotnosti prijať 0,8 až 1 g bielkovín, pričom u športujúcich ľudí je to, samozrejme, viac. Zástancovia raw stravy môžu proteíny čerpať, napríklad z orechov, strukovín, rastlinných klíčkov, semien alebo proteínových doplnkov, ktoré pochádzajú z rastlinných zložiek (konope, sója, hrach). Rastlinné zdroje bielkovín však treba vhodne nakombinovať, aby mal športovec aj dostatok esenciálnych aminokyselín, teda takých, ktoré si telo nevie vyrobiť samo a musíme mu ich dodať formou potravín.
Okrem deficitu bielkovín môžu zástancovia raw stravy trpieť aj nedostatkom vápnika, vitamínu B12, zdravých tukov (hlavne omega-3), ale aj vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K) a pod. Teda opäť je to o voľbe a kombinácii správnych potravín.
Je raw stravovanie vhodné pre športujúcich ľudí?
Bez ohľadu na to, aký štýl stravovania si človek zvolí, mal by dbať na pestrosť a kvalitu potravín. A čo je hlavné – raw alebo akýkoľvek iný spôsob stravovania musí človeku vyhovovať, pretože základ je počúvať svoje telo a nejsť proti nemu.
Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Milujete smoothie? Naučte sa, ako kombinovať jednotlivé potraviny
Smoothie je dnes v zdravom stravovaní veľmi obľúbené.
3 detox smoothies, ktoré vás odľahčia
Celé ovocné a zeleninové plody, ktoré sa rozmixujú, ponúkajú telu množstvo živín a tiež sú ľahšie stráviteľné.
Posilnite imunitu jesenným smoothie
Jabĺčka a hrušky už dozreli, orechy, mrkva, tekvica a cvikla tiež.