Prečo je dôležité budovať svalstvo (aj pre ženy)?

Čím viac svalov máme, tým efektívnejšie funguje náš metabolizmus a ľahšie sa zbavujeme tuku. 

Prečo je dôležité budovať svalstvo (aj pre ženy)?
5. FEB 2016

U žien tvorí svalová hmota priemerne 32 percent, u mužov 36 percent z hmotnosti tela. Samozrejme, ide iba o orientačný údaj, pretože podiel svalstva závisí od trénovanosti a ďalších faktorov. Bez ohľadu na uvedené čísla však platí, že čím viac svalov máme, tým viac energie spálime. Teda svalová hmota má významný vplyv na látkovú výmenu. Nehovoriac o tom, že je rozdiel vo výzore športujúcej ženy a tej, ktorá necvičí vôbec. Obe môžu mať síce rovnakú hmotnosť, ale ich telá vyzerajú úplne odlišne. Vyšportovaná žena má viac svalovej hmoty, pôsobí štíhlejšie a jej telo je pevné a vyformované.

Aké sú ďalšie plusy budovania svalovej hmoty? „Svaly možno považovať za zdroj zdravia a šťastia. Bez výrazného teoretizovania postačuje príklad: svaly znamenajú silu, choroba znamená slabosť. Písať sa dá mnoho, avšak tento príklad vystihuje všetko podstatné,“ myslí si profesionálny osobný tréner PhDr. Ľuboš Gsch. Je tu aj niekoľko ďalších dôvodov, prečo pracovať na získaní svalovej hmoty.  Tí, ktorí športujú a nedovolia svojim svalom zlenivieť, zvládajú lepšie fyzickú i psychickú záťaž aj  v bežnom živote, menej trpia svalovou dysbalanciou, ich telo sa dokáže rýchlejšie zregenerovať i po úraze a pod.

Dámy pozor, po dvadsaťpäťke svalov ubúdajú

Pohyb je dôležitý už od útleho veku. No ešte dôležitejším sa stáva s pribúdajúcimi rokmi. Viete, čo sa stane, ak žena nepracuje na budovaní svalovej hmoty, teda žije sedavým spôsobom života? Podľa odborníkov môže stratiť až štvrť kila svalov ročne. To znamená, že už pri oslave tridsiatych narodenín bude mať o viac ako kilo svalov menej! To sa zákonite prejaví nielen na výzore, ale aj na celkovom zdraví a vitalite.

Ako budovať svalovú hmotu?

Možností je viac, teda každý si môže vybrať to, čo mu sedí. Výborný je HIIT, resp. vysoko intenzívny intervalový tréning či tabata, ale i posilňovanie s vlastnou hmotnosťou alebo závažiami alebo skupinové cvičenia ako crossfit, bodyart či deepwork. Dôležitá je pravidelnosť a vykonávanie cvikov správnou technikou.

Aj tu platí, že 80 percent úspechu je strava

Budovať svalovú hmotu bez cvičenia je utópiou. Lenže aj účinky najkvalitnejšieho tréningu, zameraného na budovanie svalov, možno zmariť nevhodne zvolenou stravou. Kľúčové pre rast i obnovu svalovej hmoty sú bielkoviny, no dôležité sú aj zdravé tuky, vhodné sacharidy, dostatok vitamínov, minerálov a ďalších látok. Tie sa dajú zabezpečiť iba pestrou a vyváženou stravou.

Spracované v spolupráci s profesionálnym osobným trénerom PhDr. Ľubošom Gschom z www.pohyb.sk

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 zásady, ktoré nedodržiavajú športujúce ženy v stravovaní3 zásady, ktoré športujúce ženy nedodržiavajú v stravovaní

Výživový poradca upozorňuje na tri hlavné aspekty zdravého jedálnička športujúcej ženy. 

 

4 chyby, ktoré robíme pri cvičení kľukov4 chyby, ktoré robíme pri cvičení kľukov

Skoro každý ich pozná, no málokto ich má rád. A ešte menej ľudí vie, ako ich správne cvičiť.

 

5 cvikov pre dokonalé prsia5 cvikov (nielen) pre dokonalé prsia

Možno to znie ako klišé, ale aj tu platí, že nezáleží na kvantite, ale na kvalite. Čo vám nenadelila príroda, môžete napraviť pravidelným posilňovaním prsných svalov. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo je dôležité budovať svalstvo (aj pre ženy)?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2561
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.