Pochúťky, ktoré potešia nielen vaše srdce
V štatistikách, ktoré sa týkajú výskytu srdcovo-cievnych ochorení, sa Slováci radia na popredné priečky.
Zodpovedný je za to hlavne nezdravý životný štýl, teda fajčenie, nedostatok pohybu, nadváha, obezita, stres a ďalšie faktory. Jedným z najúčinnejších spôsobov prevencie je ozdravenie jedálneho lístka a konzumácia potravín, ktoré priaznivo ovplyvňujú zdravie kardiovaskulárneho systému. Za ktoré sa vám vaše srdce poďakuje?
Čučoriedky
Čučoriedky sú pre zdravie srdcovocievneho systému vhodné z viacerých dôvodov. Azda tým najhlavnejším je ten, že obsahujú antokyány. Antokyány predstavujú osobitnú skupinu flavonoidov rozpustných vo vode. V čučoriedkach sú zastúpené, napríklad kyanidín, delfinidín či malvidín. Hoci antokyány majú viacero pozitívnych účinkov na ľudské telo, ich hlavný význam spočíva v tom, že majú silné antioxidačné vlastnosti. To je veľmi dôležité, pretože poškodenie srdca a ciev je hlavnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení. Okrem antokyánov majú priaznivý vplyv na zdravie srdca aj ďalšie živiny v čučoriedkach, ako napríklad vitamín C a K a tiež vláknina.
Ľanové semiačka
Ľanové semiačka sú prospešné pre srdce hlavne preto, že obsahujú bohatstvo v podobe omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Tie znižujú riziko kôrnatenia tepien a tiež hladinu cholesterolu v krvi. Takisto majú protizápalové účinky. Jedna polievková lyžica ľanových semien, čo je asi 10 gramov, obsahuje 2338 mg omega-3 a 606 mg omega-6 tukov. Dôležitý je nielen obsah týchto zdravých tukov, ale aj prevaha omega-3 nad omega-6 tukmi, pretože v našej strave výrazne dominujú práve omega-6 tuky, čo vedie k zdravotným problémom. Tesne pred konzumáciou je vhodné semená rozomlieť, aby ich telo čo najlepšie spracovalo.
Rajčiny
Paradajky sú prospešné pre srdce hlavne kvôli obsahu lykopénu, ktorý je významným antioxidantom, a tiež ďalším karotenoidom. Okrem toho 100 g paradajok poskytne asi 30 % ODD vitamínu C a 6 % draslíka, ktorý znižuje krvný tlak. Čo sa týka lykopénu, pre telo je lepšie využiteľný z tepelne upravených paradajok vo forme pretlaku, kečupu či paradajkovej šťavy.
Brokolica
Kardiovaskulárnym chorobám pomáha brokolica predchádzať aj vďaka obsahu sulforafánu, ktorý znižuje oxidačný stres a podporuje imunitný systém. Avšak problémom pri sulforafáne je to, že sa tepelnou úpravou ničí, preto treba brokolicu konzumovať čerstvú, napríklad v podobe smoothie. Ak dáte prednosť varenej, tak 100 g tejto pochúťky telu poskytne 3 g vlákniny, veľké množstvo vitamínu K, vitamín C, vitamíny skupiny B, viacero minerálov a stopových prvkov.
Horká čokoláda
Podľa odborníkov je striedma konzumácia kvalitnej horkej čokolády prospešná aj preto, že znižuje krvný tlak i hladinu cholesterolu v krvi, ktoré sú hlavnou príčinou vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Za tieto účinky sú zodpovedné hlavne flavonoidy s antioxidačným účinkom. V horkej čokoláde sa nachádza aj draslík a meď, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia srdca a ciev. Koľko čokolády si denne dopriať? Za zdraviu prospešné sa považuje množstvo okolo 20 – 30 g denne, ktoré treba zohľadniť v celkovom energetickom príjme.
Zdroj foto: unsplash.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Strukovinové nátierky plné bielkovín nielen pre športovcov
Pripravte si zo strukovín nátierky, ktoré bude milovať vaše zdravie i štíhla línia!
Fit raňajky skvelo doplnia oriešky
Milujete sladké raňajky v podobe rozličných obilninových kaší?
5 zdravých receptov s ovsenými vločkami
Zbiehajú sa vám slinky na banánové ovsené koláčiky alebo by ste radšej vyskúšali ovsené vločky v kombinácii s bryndzou?