Orechy k Vianociam patria. Aké a koľko si ich dopriať?
Problémom pri konzumácii orechov môže byť nepomer medzi polynenasýtenými mastnými kyselinami v tele, čo vedie k vzniku hormonálnych problémov a civilizačných ochorení.
Orechy nesmú v zdravom jedálničku chýbať. Jedna až dve hrste rozličných orechov za deň majú množstvo zdravotných benefitov. Avšak treba si dať pozor na jednu vec: orechy sú bohaté na prospešné nenasýtené mastné kyseliny, a to najmä omega-6 tuky. Vo vyváženom jedálničku by mal byť pomer omega-3 a omega-6 tukov v pomere 1:3 (uvádza sa aj 1:1 alebo 1:6), avšak v skutočnosti je to niekde na 1:20 a viac. Tento nepomer vedie k vzniku zdravotných problémov, vrátane nadváhy a obezity. Preto je napríklad vhodné spolu s orechmi zaradiť do stravy aj viac zdrojov omega-3 nenasýtených mastných kyselín v podobe tučných rýb alebo rybieho oleja.
Vďaka orechom budeme žiť dlhšie
Orechy sú nabité živinami, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho organizmu. Vedci z Harvardu urobili dlhoročnú štúdiu, v ktorej skúmali tisíce ľudí. Zistili, že hrsť orechov, čo je približne 28 gramov, konzumovaná každý deň, zabezpečí o 20 percent nižšie riziko úmrtia z akéhokoľvek dôvodu (1).
Ktoré orechy sú najlepšie?
Zvyčajne odborníci odporúčajú jesť čo najpestrejšiu zmes rozličných orechov, pretože ich zloženie sa líši. Napríklad makadamové orechy sú bohaté na tuky, ale až 60 percent patrí mononenasýteným tukom v podobe kyseliny olejovej. Ďalej obsahujú mangán, vitamín B1 a horčík. Pekanové orechy majú v sebe viac ako 19 vitamínov a minerálov, kyselinu olejovú, mangán, horčík a fenoly. Vlašské orechy sú bohaté na protizápalové omega-3 mastné kyseliny, biotín, meď, mangán a tiež aminokyselinu arginín prospešnú pre srdce. Vlašské orechy navyše obsahujú aj veľa antioxidantov. Podľa vedcov dokonca dve hrste vlašských orechov denne pomáhajú predchádzať vzniku rakoviny prostaty a prsníka o obmedziť rast nádorov a tiež prospievajú mozgu (2). Mandle sú zasa prospešné pre zdravie pokožky a srdca. Para orechy obsahujú bohatstvo v podobe selénu, ktorý je výborným antioxidantom posilňujúcim imunitu.
Tipy na konzumáciu orechov
- 1-2 hrste orechov denne sú na nezaplatenie, dajte si však pozor na pomer omega-3 a omega-6 tukov vo svojej strave
- vyberajte si kvalitné čerstvé orechy bez akejkoľvek úpravy a pridávajte ich do šalátov, ovsených vločiek alebo ich jedzte samotné
- dajte si pozor na skladovanie orechov: patria do uzatvorenej nádoby na tmavé a chladné miesto
Referencie:
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1307352
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21923981
Zdroj titulnej fotky: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Vianoce a škorica k sebe patria. Aké sú jej zdravotné výhody?
Pripravte si počas vianočných sviatkov škoricový čaj. Pomôže vám znížiť hladinu glukózy v krvi po skonzumovaní sladkých dobrôt.
Ako si užiť Vianoce a zostať fit? Máme pre vás 10 tipov
Aj vy sa desíte predstavy, že po vianočnom hodovaní budete o tri kilá ťažší, unavení a bez energie? Máme pre vás tipy, ako sa tomu vyhnúť.
3 tipy na zdravé vianočné pečenie
Základom je použiť múku s vysokým obsahom živín, kvalitný tuk a koláčiky vhodne osladiť.