Orechy k Vianociam patria. Aké a koľko si ich dopriať?

Problémom pri konzumácii orechov môže byť nepomer medzi polynenasýtenými mastnými kyselinami v tele, čo vedie k vzniku hormonálnych problémov a civilizačných ochorení. 

Orechy k Vianociam patria. Aké a koľko si ich dopriať?
17. DEC 2015

Orechy nesmú v zdravom jedálničku chýbať. Jedna až dve hrste rozličných orechov za deň majú množstvo zdravotných benefitov. Avšak treba si dať pozor na jednu vec: orechy sú bohaté na prospešné nenasýtené mastné kyseliny, a to najmä omega-6 tuky. Vo vyváženom jedálničku by mal byť pomer omega-3 a omega-6 tukov v pomere 1:3 (uvádza sa aj 1:1 alebo 1:6), avšak v skutočnosti je to niekde na 1:20 a viac. Tento nepomer vedie k vzniku zdravotných problémov, vrátane nadváhy a obezity. Preto je napríklad vhodné spolu s orechmi zaradiť do stravy aj viac zdrojov omega-3 nenasýtených mastných kyselín v podobe tučných rýb alebo rybieho oleja.

Vďaka orechom budeme žiť dlhšie

Orechy sú nabité živinami, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho organizmu. Vedci z Harvardu urobili dlhoročnú štúdiu, v ktorej skúmali tisíce ľudí. Zistili, že hrsť orechov, čo je približne 28 gramov, konzumovaná každý deň, zabezpečí o 20 percent nižšie riziko úmrtia z akéhokoľvek dôvodu (1). 

Ktoré orechy sú najlepšie?

Zvyčajne odborníci odporúčajú jesť čo najpestrejšiu zmes rozličných orechov, pretože ich zloženie sa líši. Napríklad makadamové orechy sú bohaté na tuky, ale až 60 percent patrí mononenasýteným tukom v podobe kyseliny olejovej. Ďalej obsahujú mangán, vitamín B1 a horčík. Pekanové orechy majú v sebe viac ako 19 vitamínov a minerálov, kyselinu olejovú, mangán, horčík a fenoly. Vlašské orechy sú bohaté na protizápalové omega-3 mastné kyseliny, biotín, meď, mangán a tiež aminokyselinu arginín prospešnú pre srdce. Vlašské orechy navyše obsahujú aj veľa antioxidantov. Podľa vedcov dokonca dve hrste vlašských orechov denne pomáhajú predchádzať vzniku rakoviny prostaty a prsníka o obmedziť rast nádorov a tiež prospievajú mozgu (2). Mandle sú zasa prospešné pre zdravie pokožky a srdca. Para orechy obsahujú bohatstvo v podobe selénu, ktorý je výborným antioxidantom posilňujúcim imunitu.

Tipy na konzumáciu orechov

 • 1-2 hrste orechov denne sú na nezaplatenie, dajte si však pozor na pomer omega-3 a omega-6 tukov vo svojej strave
 • vyberajte si kvalitné čerstvé orechy bez akejkoľvek úpravy a pridávajte ich do šalátov, ovsených vločiek alebo ich jedzte samotné
 • dajte si pozor na skladovanie orechov: patria do uzatvorenej nádoby na tmavé a chladné miesto
Referencie:
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1307352
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21923981

zdravedesiate

Zdroj titulnej fotky: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Vianoce a škorica k sebe patria. aké sú jej zdravotné výhody?Vianoce a škorica k sebe patria. Aké sú jej zdravotné výhody?

Pripravte si počas vianočných sviatkov škoricový čaj. Pomôže vám znížiť hladinu glukózy v krvi po skonzumovaní sladkých dobrôt. 

 

Ako si užiť vianoce a zostať fit? máme pre vás 10 tipovAko si užiť Vianoce a zostať fit? Máme pre vás 10 tipov

Aj vy sa desíte predstavy, že po vianočnom hodovaní budete o tri kilá ťažší, unavení a bez energie? Máme pre vás tipy, ako sa tomu vyhnúť. 

 

3 tipy na zdravé vianočné pečenie3 tipy na zdravé vianočné pečenie

Základom je použiť múku s vysokým obsahom živín, kvalitný tuk a koláčiky vhodne osladiť.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Orechy k Vianociam patria. Aké a koľko si ich dopriať?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1971
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.