Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Natiahnite svoje svaly pred tréningom. Skúste dynamický strečing!

Mirka

Vetu, že strečing je neoddeliteľnou súčasťou tréningu, počúvame neustále. No nič to nemení na tom, že je pre mnohých z nás iba nudnou povinnosťou. 

Natiahnite svoje svaly pred tréningom. Skúste dynamický strečing!
20. AUG 2014

Rozohriatie pred tréningom, v podobe miernej aeróbnej aktivity, by malo trvať minimálne 5-10 minút. Keď k tomu prirátame čas, ktorý je potrebné venovať strečingu, tréning sa značne predĺži. Naťahovacím cvičeniam sa treba venovať po úvodnom rozohriatí a po záverečnom ochladení. Ak však strečing vynechávame, pretože chceme ušetriť čas, môže to mať viacero negatívnych dopadov: vyššie riziko zranenia kĺbov, šliach a svalov, nižší výkon, zhoršená koordinácia, vyššie svalové napätie a bolesť, pomalšia regenerácia svalstva a pod.

Odporúčame prečítať: Ako často cvičiť. Kedy je málo a kedy zasa príliš?

 

Na čo si dať pozor pri strečingu?

V prvom rade si zvyknite na to, že strečing je neodmysliteľnou súčasťou tréningu a neoplatí sa flákať ho. Konkrétne svalové partie treba naťahovať pomaly, rovnomerne a primeraný čas. Väčšina odborníkov odporúča časové rozmedzie 10-30 sekúnd. Pozor si treba dávať na správne dýchanie. Obrovskou chybou je zadržiavanie dychu! Strečingové cvičenia by sa mali cvičiť len do tej miery, aby nespôsobovali nepríjemnú bolesť (pozor, mierne svalové napätie však k strečingu patrí). Samozrejme, vopred si treba vybrať vhodné naťahovacie cvičenia a hlavne naučiť sa zvládať správnu techniku. V opačnom prípade bude strečing skôr na škodu, ako na úžitok.

Odporúčame prečítať: Ako sa správne zahriať a rozhýbať svaly pred športom

Statický verzus dynamický

Nie je strečing ako strečing. Najviac používané sú dva pojmy: statický a dynamický strečing. Platí pravidlo, že dynamické formy strečingu sú ideálne pred samotným tréningom. Dynamický strečing, ako už napovedá samotný názov, obsahuje „aktívne“ cviky, prostredníctvom ktorých sa postupne a hlavne kontrolovane zvyšuje rozsah pohybu alebo rýchlosť (pomalé krúženie hornými končatinami alebo panvou na hranici rozsahu pohybu a pod.). Je zameraný na precvičenie rozličných svalových skupín naraz. Podľa odborníkov je pred tréningom naozaj prínosný, pretože zvyšuje rozsah pohybu, rozprúdi krvný obeh a zlepšuje športový výkon. Hlavne si treba dať pozor na to, aby všetky pohyby v rámci dynamického strečingu boli pomalé a kontrolované.

Naopak, statický strečing sa odporúča vykonávať po cvičení, pretože pomáha svalom rýchlejšie sa zregenerovať a eliminuje prípadnú bolesť svalstva. Patria sem cviky, ktoré naťahujú konkrétne svaly do určitého bodu a človek v tejto polohe vydrží určitý čas (pritiahnutie kolena vysoko k hrudníku, pričom človek si pomáha rukou a vytrvá v tejto pozícii 10-30 sekúnd).

Zdroj video: youtube.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Natiahnite svoje svaly pred tréningom. Skúste dynamický strečing!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Timi77
Timi77
 5.2.2023 19:06

https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !