Na čo si dať pozor pri behu v zime?

„Bolesť, ktorú cítiš dnes, bude sila, ktorú pocítiš zajtra.“ Čo sa vám okrem motivácie zíde pri zimnom behu?

Na čo si dať pozor pri behu v zime?
2. DEC 2015

Teploty sa začínajú pohybovať okolo nuly, na mnohých miestach napadol prvý sneh. Mnohí sa tešia, iní príliš radi nie sú. Aj keď možno nepatríte k nadšencom zimy, ale milujete beh, neznamená to, že sa ho musíte vzdať. Akými pravidlami sa oplatí riadiť, aby ste to zvládli?

Nestrácajte motiváciu

Motivácia je dôležitá pri všetkom, čo robíte. Udrží vás nad vodou, keď sa vám nedarí, či nechce. Nájdite si preto správnu inšpiráciu aj pre zimný beh. Čo vás nakopne a pomôže vám prekonať lenivosť? Ak pre vás nie sú dostatočným motivačným prostriedkom fyzické a psychické benefity behu, tak si za odmenu darujte niečo, čo vás poteší. A možno bude pre vás tým pravým večerný beh, keď sa budete môcť ponoriť do ticha.

Vyzbrojte sa poriadnym oblečením a obuvou

Poriadne oblečenie neznamená, že máte vyzerať ako snehuliak. Stavte na kvalitné športové oblečenie, ktoré je ľahké a vrstvite. Takéto oblečenie zahreje, spoľahlivo odvedie pot z povrchu tela a tiež sa vám bude vďaka nemu ľahko pohybovať. Nezabudnite na čiapku, šál a rukavice. Čo sa týka topánok, ak je mokro, siahnite po tých nepremokavých s protišmykovou podrážkou. Nezabudnite na športové ponožky, klasické bavlnené k behu nepatria.  

Dbajte o to, aby vás bolo vidieť

V zime sa skoro stmieva a je pravdepodobné, že keď budete behať v neskorších popoludňajších hodinách, bude šero. Preto nepodceňte reflexné prvky na oblečení a behajte po miestach, ktoré sú osvetlené. Budete sa cítiť bezpečnejšie a predídete aj prípadnému zraneniu, pretože si budete vidieť pod nohy.

Pred behom sa poriadne rozohrejte

V zime je rozcvička obzvlášť dôležitá. Rozohriať sa môžete tak, že budete behať hore dolu po schodoch, zaskáčete si na švihadle alebo urobíte zopár jogových pozícií na rozohriatie.

Nebojte sa upraviť tréningový plán

Ak je vonku napríklad poľadovica alebo teploty hlboko pod nulou, hrozí zvýšené riziko pošmyknutia i prechladnutia. Ak máte naozaj pádny dôvod, pokojne zameňte beh vonku za tréning napríklad na bežeckom páse. 

Poctivo hydratujte svoje telo

Dôležitosť pitného režimu sa pripomína hlavne v lete v súvislosti s vysokými teplotami. Avšak tekutiny sú dôležité aj v zime: napite sa pred bežeckým tréningom i po ňom. Pri dlhých vzdialenostiach je opodstatnené aj pitie počas behu. 

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Môžu s behom začať začiatočníci aj v zime?Môžu s behom v zime začať aj začiatočníci?

Čakáte na jar a kostrbaté slnečné lúče, aby ste si po prvýkrát obuli bežecké tenisky a šli behať? Nemusíte, povieme vám prečo.

 

Ako sa pripraviť na beh po snehu a v zimeAko sa pripraviť na beh po snehu a v zime

Na beh po snehu by sme mali byť pripravení a vhodne vybavení. 

 

 

Odrádza vás zima od behu? 6 tipov, ktoré vás namotivujúOdrádza vás zima od behu? 6 tipov, ktoré vás namotivujú

V zime sa nám veľakrát nechce vychádzať z útulného domova do chladného počasia a mrazivého vetra.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Na čo si dať pozor pri behu v zime?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.