Na čo si dať pozor pri behu v zime?
„Bolesť, ktorú cítiš dnes, bude sila, ktorú pocítiš zajtra.“ Čo sa vám okrem motivácie zíde pri zimnom behu?
Teploty sa začínajú pohybovať okolo nuly, na mnohých miestach napadol prvý sneh. Mnohí sa tešia, iní príliš radi nie sú. Aj keď možno nepatríte k nadšencom zimy, ale milujete beh, neznamená to, že sa ho musíte vzdať. Akými pravidlami sa oplatí riadiť, aby ste to zvládli?
Nestrácajte motiváciu
Motivácia je dôležitá pri všetkom, čo robíte. Udrží vás nad vodou, keď sa vám nedarí, či nechce. Nájdite si preto správnu inšpiráciu aj pre zimný beh. Čo vás nakopne a pomôže vám prekonať lenivosť? Ak pre vás nie sú dostatočným motivačným prostriedkom fyzické a psychické benefity behu, tak si za odmenu darujte niečo, čo vás poteší. A možno bude pre vás tým pravým večerný beh, keď sa budete môcť ponoriť do ticha.
Vyzbrojte sa poriadnym oblečením a obuvou
Poriadne oblečenie neznamená, že máte vyzerať ako snehuliak. Stavte na kvalitné športové oblečenie, ktoré je ľahké a vrstvite. Takéto oblečenie zahreje, spoľahlivo odvedie pot z povrchu tela a tiež sa vám bude vďaka nemu ľahko pohybovať. Nezabudnite na čiapku, šál a rukavice. Čo sa týka topánok, ak je mokro, siahnite po tých nepremokavých s protišmykovou podrážkou. Nezabudnite na športové ponožky, klasické bavlnené k behu nepatria.
Dbajte o to, aby vás bolo vidieť
V zime sa skoro stmieva a je pravdepodobné, že keď budete behať v neskorších popoludňajších hodinách, bude šero. Preto nepodceňte reflexné prvky na oblečení a behajte po miestach, ktoré sú osvetlené. Budete sa cítiť bezpečnejšie a predídete aj prípadnému zraneniu, pretože si budete vidieť pod nohy.
Pred behom sa poriadne rozohrejte
V zime je rozcvička obzvlášť dôležitá. Rozohriať sa môžete tak, že budete behať hore dolu po schodoch, zaskáčete si na švihadle alebo urobíte zopár jogových pozícií na rozohriatie.
Nebojte sa upraviť tréningový plán
Ak je vonku napríklad poľadovica alebo teploty hlboko pod nulou, hrozí zvýšené riziko pošmyknutia i prechladnutia. Ak máte naozaj pádny dôvod, pokojne zameňte beh vonku za tréning napríklad na bežeckom páse.
Poctivo hydratujte svoje telo
Dôležitosť pitného režimu sa pripomína hlavne v lete v súvislosti s vysokými teplotami. Avšak tekutiny sú dôležité aj v zime: napite sa pred bežeckým tréningom i po ňom. Pri dlhých vzdialenostiach je opodstatnené aj pitie počas behu.
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Môžu s behom v zime začať aj začiatočníci?
Čakáte na jar a kostrbaté slnečné lúče, aby ste si po prvýkrát obuli bežecké tenisky a šli behať? Nemusíte, povieme vám prečo.
Ako sa pripraviť na beh po snehu a v zime
Na beh po snehu by sme mali byť pripravení a vhodne vybavení.
Odrádza vás zima od behu? 6 tipov, ktoré vás namotivujú
V zime sa nám veľakrát nechce vychádzať z útulného domova do chladného počasia a mrazivého vetra.