Máte pocit, že na tréningu už viac nedáte? Nakopnite sa!

Začali ste pravidelne cvičiť, ale aj tak máte niekedy pocit, že to je nad vaše sily? Ako sa prekonať, odcvičiť tréning k spokojnosti a posunúť sa bližšie k cieľu? 

Máte pocit, že na tréningu už viac nedáte? Nakopnite sa!
18. MAR 2016

Ak je šport neodmysliteľnou súčasťou vášho života, alebo chcete, aby sa ňou stal, je nevyhnutné mať stanovený reálny, konkrétny a časovo ohraničený cieľ a spôsob, ako ho dosiahnuť. To je základ všetkého. Ak máte jasný cieľ, vidina jeho splnenia vás bude hnať dopredu aj vtedy, keď sa vám nebude práve chcieť dodržať tréningový plán do bodky. Zrejme si sami uvedomíte, že čím vlažnejšie budete k cvičeniu pristupovať, tým vzdialenejší budete od svojej túžby – nezostane vám nič iné, ako sa prekonať. Teda pre väčšinu z nás je najlepšou motiváciou pripomenutie si stanoveného cieľa. Avšak k lepším výkonom môžu pomôcť aj nasledovné tipy.

Nevnímajte tréning ako niečo, čo musíte

Samozrejme, tréning je cestou k cieľu – k vysnívanému telu, lepšiemu zdraviu, spokojnosti či sebavedomiu. Lenže ak ho budete vnímať ako nutnosť, teda nedáte do cvičenia srdce, iba veľmi ťažko vytrváte a posunutie sa ďalej. Zabudnite na vety, ako: „Mne sa dnes nechce.“ Povedzte si, že sa tešíte a dáte zo seba maximum. Všetko je v hlave.

Tu je potrebné pripomenúť, aby ste si vybrali šport, ktorý je nielen efektívny z hľadiska splnenia stanoveného cieľa, ale hlavne vás musí baviť, robiť vám radosť, aj keď pri ňom niekedy „potíte krv“. 

Osloboďte sa od minulých neúspechov

Pre niektorých sú neúspechy z minulosti v oblasti chudnutia či fitnes výzvou. Pre iných, naopak, cestou k ďalšiemu krachu. Ak považujú tréningový plán za príliš náročný (hoci v skutočnosti nie je, iba musia zmeniť dovtedy zabehnutú životnú rutinu), povedia si, že nemá zmysel pokračovať, že to aj tak nezvládnu ako niekoľkokrát predtým. Tu je potrebné pripraviť sa vopred psychicky na to, že nie vždy ide všetko podľa plánu, že prídu krízy. Avšak najdôležitejšie je nikdy sa nevzdať! Vynechali ste dva tréningy alebo ich odcvičili len tak, ledabolo? To nie je dôvod na to, aby ste svoj cieľ zavrhli. Nakopnite sa a pokračujte ďalej.

Spomeňte si na eufóriu, ktorá príde po dobrom výkone

Nechce sa vám? Myslíte si, že už zo seba viac nedostanete? Omyl. Dokážete oveľa viac, ako tušíte. Skúste si spomenúť na dobrý pocit a spokojnosť so sebou samým, ktorá príde po dobre odcvičenom tréningu.

Stanovte si odmenu

Dávať si odmenu za každý skvelo odcvičený tréning, by vás zrejme priviedlo na mizinu. Môžete sa však odmeniť raz mesačne za predpokladu, že ste odcvičili všetky tréningy poctivo. Odmena by mala byť taká, aby vás v čase krízy skutočne nakopla.  

Využite silu motivačných citátov

Motivačné citáty sú skvelými pomocníkmi aj pri cvičení. Ak máte svoj obľúbený, stačí si ho v mysli pri tréningu pripomenúť. V prípade, že cvičíte doma, napíšte si ho na papier a zaveste na stenu, aby ste ho mali stále pred očami. Tu je niekoľko tipov:

 • „Môžeš mať všetko, za čo si ochotný bojovať.“ (Jackie Chan)
 • „Nenávidel som každú minútu tréningu, ale povedal som si: ,Neprestávaj, tráp sa teraz a po celý zvyšok života budeš žiť ako šampión᾿.“ (Muhammad Ali)
 • „Sila nepochádza z fyzických schopností, ale z nezlomnej vôle.“ (Mahátma Gándhí)
 • „Je to jednoduché. Pokiaľ sa to trasie, je to tuk.“ (Arnold Schwarzenegger)
Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk

Pravidelná pohybová aktivita má mnoho fyzických i psychických benefitov.

 

Ako nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek, radí julka, ktorú trápila obria váhaAko nájsť v sebe správnu motiváciu pre čokoľvek?

Radí Julka, ktorú trápila obria váha. 

 

Aktivita tvorí motiváciu, hovorí trénerAktivita tvorí motiváciu, hovorí tréner

Hľadáte motiváciu na pravidelný beh? Tak jednoducho začnite. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Máte pocit, že na tréningu už viac nedáte? Nakopnite sa!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.