Každý šport si vyžaduje správnu obuv

Mirka

Vhodné športové topánky sú zárukou komfortu pri cvičení, podieľajú sa na podpore výkonu a tiež pomáhajú predchádzať zraneniu. 

Každý šport si vyžaduje správnu obuv
21. OKT 2014

Stále je mnoho tých, ktorí pravidelne športujú, no podceňujú dôležitosť športovej obuvi. Neuvedomujú si, že nohy si zaslúžia starostlivosť a pohodlie. Len tak nám môžu naozaj spoľahlivo slúžiť do vysokého veku. Viete, ako si vybrať športovú obuv?

Odporúčame prečítať: 7 rád, ako si vybrať bežecké topánky

Členenie obuvi podľa druhu športovej aktivity

V špecializovaných predajniach nájdete obuv prehľadne rozdelenú do kategórií. V prvom rade ide o obuv pánsku alebo dámsku. Následne sa topánky rozdeľujú podľa typu športovej aktivity, na ktorú sú určené.

Bežecká obuv

Aktuálne je veľmi populárnou pohybovou aktivitou beh,preto na trhu možno nájsť množstvo bežeckých topánok. Na svoje si prídu nielen rekreační, ale aj profesionálni bežci. Keďže beh predstavuje záťaž pre kĺby i chrbticu, bežecká obuv je zhotovená tak, aby tlmila dopad.

Pri výbere bežeckých topánok treba zohľadňovať veľkosť chodidla, terén (spevnená plocha, asfalt), frekvenciu behu, hmotnosť a tiež typ chodidla, ktorý sa zisťuje podľa spôsobu našliapavania. Môže ísť o pronáciu alebo supináciu. Pri nadmernej pronácii človek našliapava vnútornou stranou, čiže na starých topánkach je ošúchaná vnútorná časť podrážky. Naopak, pri supinácii ide o došľap vonkajšou stranou, čo sa prejaví aj na ošúchanej vonkajšej časti podrážky starých topánok. Na základe toho si možno vybrať bežecké topánky so spevnenou vnútornou alebo vonkajšou časťou podrážky.

adidas obuv 1

Trekingové topánky

Tento typ obuvi oceníte pri vonkajších pohybových aktivitách, ako napríklad prechádzky v prírode, rekreačné aktivity (rybačka) či turistika. Výber trekingovej obuvi závisí hlavne od náročnosti terénu (pri vysokohorskej turistike sú vhodné topánky, ktoré poskytujú dostatočnú oporu členku) a tiež ročného obdobia.

Halová obuv

Tento typ obuvi je určený pre interiérové športy, ako napríklad volejbal, basketbal, bedminton, hádzaná, tenis, ale aj halový futbal atď. Halová obuv je špeciálne prispôsobená konkrétnemu indoorovému športu. Patria sem napríklad aj kopačky na halový futbal a pod.

Fitnes obuv

Z tejto kategórie topánok by si mali vyberať všetci tí, ktorí sa venujú cvičeniu vo fitnescentre a skupinovým cvičeniam v interiéri (aerobik, jumping, zumba, tanec). Hlavnými vlastnosťami týchto topánok je vzdušnosť, poskytovanie stability, tlmenie nárazu a, samozrejme, štýlový dizajn. Tieto topánky majú ešte jednu špeciálnu vlastnosť: nezanechávajú šmuhy na podlahe.

Minimalistická obuv

Čoraz väčším trendom je beh naboso a ten si vyžaduje kvalitnú minimalistickú obuv, ktorá chráni chodidlo pred nástrahami terénu. Mnohí minimalistické topánky využívajú aj pri ľahkej turistike, vodných športoch a pod.

Odporúčame prečítať: Obuv pri behu

Pri ktorých športoch obuv nepotrebujete?

Nie pri všetkých športoch je obuv potrebná. Nebudete ju potrebovať napríklad pri piloxingu, ktorý sa cvičí naboso alebo v špeciálnych bezprstových ponožkách alebo podkolienkach. Topánky sú vám zbytočné aj pri joge, pilatese či flyfite.

Zdroj foto: www.adidas.sk

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Každý šport si vyžaduje správnu obuv

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1922
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.