Jar prináša tréningy vonku. Ako sa pripraviť?

Neviete sa dočkať chvíle, keď sivé steny telocvične vymeníte za čerstvý vzduch a nesmelé slnečné lúče? S našimi tipmi bude jarné športovanie radosťou. 

Jar prináša tréningy vonku. Ako sa pripraviť?
16. MAR 2016

Pohyb na čerstvom vzduchu dodáva energiu, ktorej je neraz po dlhej zime málo. Cvičenie vonku zároveň podporí oslabený imunitný systém, pomôže sa lepšie vyrovnať so stresom a celkovo dodá optimizmus. Je to nielen vďaka pohybu samotnému a zvýšenej produkcii hormónov šťastia, ale aj kvôli vplyvu okolitého prostredia (hlavne, ak športujete v prírode) a tiež vitamínu D  – má pozitívny účinok nielen na imunitu, silné a zdravé kosti, ale aj na náladu.

Na to, aby ste mohli čerpať čo najviac benefitov z cvičenia vonku a, naopak, eliminovať prípadné riziká, nepodceňte niekoľko skutočností, ktorým ste pri cvičení v interiéri nemuseli venovať až takú pozornosť.

Myslite na vhodné oblečenie

Aj keď spoza obloka to môže vyzerať na príjemné teploty, realita môže byť úplne iná. Prvé jarné lúče sú zvyčajne klamlivé. Preto skôr, ako vybehnete von, zvoľte si vhodné oblečenie a obuv – do úvahy berte nielen vonkajšiu teplotu, ale aj prípadný vietor či mrholenie. Stavte na tradičné vrstvenie a kvalitné materiály športového oblečenia. V prípade potreby siahnite po šatke na krk alebo šiltovke. Vyhnete sa nepríjemnému prechladnutiu.

Ak idete von na dlhší čas, vyzbrojte sa vodou

Pitný režim je pri cvičení rovnako dôležitý v zime či v lete. Ak sa zjari chystáte na tréning vonku, trvajúci dlhšie ako 60 minút, vezmite si so sebou fľašu s vodou. V prípade, že cvičenie bude trvať viac ako 90 minút, zvážte aj športový nápoj, ktorý dodá telu energiu i vypotené elektrolyty.

Pred tréningom si dajte poriadnu rozcvičku

Tréningom vonku bez rozcvičky riskujete nepríjemné zranenie. Preto skôr, ako sa vydáte von, poprípade priamo na mieste, si doprajte dynamický strečing, ktorý pripraví svaly na záťaž.

Nepreceňujte svoje sily

Ak ste počas zimy poctivo trénovali vo fitcentre, neznamená to, že vaše telo je pripravené urobiť na prvom tréningu vonku bežecký rekord do kopca. Začínajte pomaly a postupne. Vhodne si upravte tréningový plán a nastavte reálne ciele. Vyhnete sa nepríjemnej svalovej horúčke i prípadnej frustrácii.

Berte do úvahy aj riziká

S príchodom prvých slnečných lúčov sa dni pomaly predlžujú. To však neznamená, že by ste mali podceniť bezpečnosť. Riskantný môže byť napríklad beh v podvečerných hodinách po miestnej komunikácii, ak sa nevybavíte reflexnými prvkami. Alebo beh v hore môže byť zradný kvôli terénu – blato, zvyšky snehu a podobne. 

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Čo robiť s ovädnutým tricepsom?Čo robiť s ovädnutým tricepsom?

Veľa žien má problém s ochabnutou zadnou časťou paže. Tvorí ju hlavne tuková zásoba na dlhej hlave tricepsu. 

 

Útok na prsia – pevné a sexi prsia vďaka cvičeniuÚtok na prsia – pevné a sexy prsia vďaka cvičeniu

Hoci je veľkosť pŕs daná geneticky, ich pevnosť a vzhľad sa dá vylepšiť. Stačí vykonávať niekoľko jednoduchých cvikov.

 

Prečo by ženy mali cvičiť aj chrbátPrečo by ženy mali cvičiť aj chrbát?

Chrbát (chrbtové svaly) určuje vzhľad celej postavy. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Jar prináša tréningy vonku. Ako sa pripraviť?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.