Herečku Evu Sakalovú pohltila joga natoľko, až ju začala vyučovať

adidas

Slovenskú herečku Evu Sakalovú (28) poznáte z televíznych seriáloch Ordinácia v ružovej záhrade, Doktor Dokonalý, Panelák, ale aj v poľskom seriáli Záchranári a v úspešnom českom Dokonalom svete. Okrem toho sa venuje divadlu, cestovaniu, maľovaniu a najnovšie aj výučbe jogy. Rozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa dostala k joge, ako si určuje priority a popritom sa dokáže udržiavať v dobrej kondícii.

Herečku Evu Sakalovú joga pohltila natoľko, až ju začala vyučovať
14. NOV 2013

Joga pomáha ľuďom dostať sa do rovnováhy. Ako ste sa k nej dostali Vy a prečo ste pri nej zostali?

Raz som išla na kurz power jogy – len tak, zo zvedavosti. Zistila som, že je to dosť ťažké a tá výzva ma inšpirovala. Povedala som si, že sa nenechám takto odpísať. A tak som išla ešte raz, ešte raz a ešte raz a potom som zistila, že ma to baví a že sa po nej cítim lepšie ako pred ňou. Prvotné bolo to cvičenie a druhotné to celé za tým - duchovná časť jogy. Zostala som pri nej, lebo sa po nej cítim fyzicky i psychicky lepšie, vyrovnanejšie a pokojnejšie. 

Vy ste však nezostali len pri praktizovaní jogy, ale v Indii ste absolvovali kurz jogy a máte certifikát na jej vyučovanie

Vyučovať jogu nebol môj zámer, s ktorým som odchádzala do Indie. Zámer bol naučiť sa o joge ešte viac, byť so sebou dlhší čas, zistiť čo mi to robí, zistiť o sebe a o mojom vnútri, duchovne a psychike viac. Ten certifikát a vyučovanie prišlo zároveň s tým a zistila som, že ma to baví. Dávam ďalej, čo som sa naučila.

adidas - eva sakalova

Kde jogu učíte?

„V bratislavskej tanečnej škole Dance Cool, každý pondelok. Na moju hodinu môže prísť každý, od začiatočníka, až po stredne pokročilých. Snažím sa viesť hodiny tak, aby si každý prišiel na svoje. Moje hodiny nie sú určené len dievčatám, takže ani páni sa nemusia ostýchať a môžu si prísť rozhýbať svoje telo.“

Niekedy sa ľudia tohto cvičenia boja. Skúsia prvé hodiny a „vyplaší“ ich to ticho a pocit, že sú zrazu nejaký čas samí so sebou. Prešli ste si podobným obdobím?

Ja som zistila, že ten čas - byť sama so sebou - potrebujem a že mi to robí dobre. Vôbec z toho nie som vyplašená. Páči sa mi to. Niekedy sa až bojím, aby sa zo mňa nestala samotárka. (smiech)

S jogou sa spájajú aj niektoré „obmedzovania“, napr. mnohí sú vegáni. Ako sa stravujete?

Stravujem sa zdravo, snažím sa vyhýbať laktóze, lepku, mäso veľmi nejedávam, i keď nie som striktná vegetariánka. Súvisí to s mojím pocitom, čo práve potrebujem. V poslednom čase mäso nejedávam a nechýba mi. A joga má na to určite vplyv.

Máte špeciálny recept na diétu, alebo očistu, ktorý by ste mohli prezradiť?

Kuskus na všetky rôzne spôsoby, čo využívam, keď mám málo času, pretože príprava je veľmi rýchla. A keď doma skoro nič nie je, tak aj kuskus s opečeným jablkom a tuniakom.

adidas - eva sakalova ii

Medzi vaše záľuby patrí nielen joga ale aj cestovanie a kone. Dá sa toto všetko zľadiť s povolaním herca?

Nie vždy, napríklad na koni som naposledy sedela pred rokom. Ku koníčkom by som pridala ešte lyžovanie, plávanie, potápanie... Je toho trochu viac. Vždy si treba vybrať, ale čo sa mi ako jediné zatiaľ darí dodržiavať je joga a tie ostatné koníčky prídu raz za nejakú dlhšiu dobu.

Často v rozhovoroch spomínate, že sa už o prácu nestrachujete tak, ako v minulosti a všetko nechávate na prírodu. Dá sa k tomuto pocitu – nebáť sa, dospieť, ak by ste vedeli, že nebudete mať na účty, alebo na prežitie?

Verím, že čo si človek praje, to aj dostane. Hojnosti je všade a ide iba o vnútorný pocit a veľa ľudí dospelo k duchovnému poznaniu práve, keď boli na úplnom dne (hlavne finančnom) a zistili, že napriek tomu sa dá byť šťastný a užívať si život. A možno je ľahšie sa k tomuto pocitu dopracovať, ako keď má človek financie. Financie s tým nesúvisia, pretože ak má človek v sebe pocit nedostatku, je jedno či má dostatok peňazí alebo nie.

Foto: Zuzana Gavulová, Tatiana Sahanková

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Herečku Evu Sakalovú pohltila joga natoľko, až ju začala vyučovať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.