Čo sa skrýva za bolesťami pri behu?

Mirka

Beh lieči dušu. Človek aspoň na chvíľu zabudne na všetky starosti. Tieto čarovné okamihy však môže narušiť bolesť kolien, kĺbov či chrbta. 

Čo sa skrýva za bolesťami pri pri behu?
15. DEC 2014

Bolesť pri behu sa zväčša objavuje pri dlhších vzdialenostiach. Najčastejšie ide o bolesť v oblasti kolien, kĺbov, ale aj chrbtice. Samozrejme, nie je to pravidlo. Ak ju pociťujete pravidelne, môže sa za ňou skrývať niekoľko príčin.

Svalová nerovnováha

Najčastejšou príčinou svalovej nerovnováhy je nerovnomerné zaťažovanie svalových skupín. Vzniká ako dôsledok vykonávania jednostrannej pohybovej aktivity, sedavého spôsobu života či nesprávneho držania tela. To znamená, že niektoré svaly sú preťažené a iné, naopak, oslabené, čo sa prejavuje nepríjemnou bolesťou.

Ako s nepríjemnou bolesťou bojovať? Vhodne zvoleným a pravidelne vykonávaným cvičením. Môže ísť o posilňovacie cviky, ktoré sa zameriavajú na posilnenie niekoľkých svalových skupín súčasne (napríklad doska, hyperextenzie). Výborné je plávanie a  cvičenia z kategórie body and mind, ako napríklad joga a pilates. Sú zamerané na posilnenie hlbokých svalov, ktoré zároveň zlepšujú i celkové držanie tela.

Odporúčame prečítať: 4 cvičenia, ktorými predídete svalovej nerovnováhe

Nevhodná obuv

Ak beháte v „obyčajných“ teniskách, skôr či neskôr sa vám to vypomstí pociťovaním bolesti v oblasti kolien, kĺbov a tiež chrbta. Bežecké topánky sú zhotovené tak, aby chránili pohybový aparát pri behu, a tak zabránili vzniku bolesti a prípadného zranenia.

Odporúčame prečítať: Ako si vybrať správne tenisky na beh

Nesprávna bežecká technika

Hlavne začiatočníci sa dopúšťajú pri behu viacerých chýb. V prvom rade ide o nesprávne držanie tela. Behajú zhrbení, predkláňajú alebo zakláňajú sa, pozerajú sa na chodidlá, tlačia lopatky k sebe, majú ramená vytlačené smerom nahor a pod. Následne dochádza k bolesti v oblasti krčnej chrbtice, ramien a tiež vzniku zvýšenej únavy.

Zoznámte sa so správnou bežeckou technikou

Nedostatočné alebo nesprávne rozohriatie a strečing

Svaly treba pred behom dôkladne rozohriať a ponaťahovať. Ak to neurobíte, riskujete nielen nepríjemnú bolesť, ale aj zranenie napríklad v podobe natrhnutia svalu. Samotná rozcvička by mala trvať približne 15-20 minút. Na začiatku tréningu je potrebné rozohriatie napríklad vo forme rozklusu. Potom nasleduje dynamický strečing, ktorý má viacero prínosov: rozprúdi krvný obeh, zvýši rozsah pohybu a tiež sa podieľa na zlepšení výkonu. Po tréningu je nevyhnutné ochladenie v podobe výklusu a statického strečingu.

Tipy na rozohriatie a strečing pred behom

Zdroj video: www.youtube.com

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čo sa skrýva za bolesťami pri behu?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 1920
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.