Čím viac svalov, tým menej tuku: Ako na to?

Mirka

Svalová hmota je dôležitá pre mužov i ženy, a preto je najlepšie v tréningu staviť na všestrannosť.

Čím viac svalov, tým menej tuku: Ako na to?
25. FEB 2015

Hlavne ženám sa pri chudnutí stáva, že podceňujú dôležitosť svalovej hmoty. V praxi to znamená, že vo svojom tréningovom pláne preferujú kardio aktivity. Silový tréning, ktorý je pre budovanie svalovej hmoty kľúčový, je niekde v úzadí a potom nie sú s výsledkami spokojné. Ku krásnemu telu sa možno dopracovať jedine vhodnou kombináciou silového a kardio tréningu. Prečo sú svaly dôležité pre mužov i ženy? „Svalová sústava tvorí u mužov 36 percent a u žien 32 percent z celkovej hmotnosti tela. Z toho vyplýva, že svalstvo ako také, je v tele najväčší a z hľadiska metabolizmu aj veľmi dôležitý orgán. Pri akejkoľvek fyzickej aktivite je zvýšený energetický výdaj v svalovej bunke, čo vyžaduje zvýšený prívod kyslíka do organizmu. To spôsobí, že sa svalové tkanivá lepšie prekrvia. Tento svalový metabolizmus úzko súvisí s celkovým metabolizmom. Z toho vyplýva, že čím viac svalov máme, tým väčší je energetický výdaj v svalovej bunke a tým spálime viac kalórií. Úplne opačne to je s tukom, ktorý je len mŕtvou hmotou,“ vysvetľuje fitnes tréner Radoslav Cabúk.

Ako získať svalovú hmotu?

Čo je podstatné pre získanie svalovej hmoty a následné spaľovanie tukov? Dôležitá je správna strava, dostatočný odpočinok a, samozrejme, tréningový plán. „Najlepšia, a to nielen pre spaľovanie tukov, je všestrannosť. Dôležité je, aby ste do tréningu zahrnuli cvičenia na trénovanie vytrvalosti, rozvoj funkčnej sily, ale aj silovo-vytrvalostné cvičenia. Samozrejme, vždy treba dbať na správnu techniku pri cvičení jednotlivých cvikov a systémov cvikov,“ radí osobný tréner.

Na rozvoj vytrvalosti je vhodný napríklad HIIT tréning, resp. tréning vo vysokej intenzite. Ide vlastne o pravidelné striedanie vysokej a nízkej intenzity. Po fáze, keď ide človek na maximum (napr. šprint po dobu 30 sekúnd) nasleduje fáza odpočinku, teda intervalu v nízkej intenzite (napr. poklus po dobu 60 sekúnd). Zvyčajne sa vykonáva 8-10 intervalov. Celý tréning zaberie zhruba 30 minút, teda je aj časovo úsporný.

Na rozvoj funkčnej sily sú vhodné cviky s vlastnou hmotnosťou, ako napríklad funkčný tréning. Vychádza z pohybov, ktoré človek vykonáva v bežnom živote. V rámci funkčného tréningu sa cvičí s vlastnou hmotnosťou alebo sa využívajú rozličné cvičebné pomôcky, ako napríklad bosu, fitlopty, závesný systém TRX, kettlebells a ďalšie. Do tejto kategórie cvičení patrí napríklad aj DeepWork, Lebert Trainning System alebo BodyArt. 

Medzi silovo-vytrvalostné cvičenia patrí napríklad crossfit. Toto skupinové cvičenie, ktoré tiež vychádza z funkčného tréningu, využíva vybavenie telocviční i vonkajšieho prostredia.

Odporúčame prečítať: Tréning na spaľovanie tukov

Spracované v spolupráci s fitnes trénerom Radoslavom Cabúkom z www.realfit.sk


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Čím viac svalov, tým menej tuku: Ako na to?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1968
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.