Chcete výsledky? Musíte mať plán

S chudnutím je to ako s vedením firmy. Ak chcete byť úspešní, musíte mať víziu, cieľ a stratégiu, ako ich dosiahnuť. 

Chcete výsledky? Musíte mať plán
23. OKT 2015

Prečo sa ľudia nechajú oklamať rýchlymi diétami, ktoré prinášajú výsledky bez úsilia takmer na počkanie? Alebo veria zázračným pilulkám na chudnutie? Prečo nemajú nič z toho, čo by chceli? Zvyčajne preto, lebo sú leniví vyvinúť akékoľvek úsilie, vymaniť sa zo zóny komfortu a vidina dosiahnutia cieľa bez akejkoľvek snahy či odriekania je pre nich lákavá. Tak však potom vyzerá aj výsledok. Prípadné stratené kilogramy sa rýchlo vrátia späť aj s frustráciou z vlastného zlyhania. Ak teda chcete schudnúť, či získať vysnívané telo natrvalo, chce to hlavne plán.

Na začiatku je vízia a ciele

Skôr ako sa pustíte do chudnutia, musíte mať víziu. Teda jasnú predstavu o tom, ako chcete vyzerať, ako sa chcete cítiť... Od vízie sa odvíjajú ďalšie kroky v plánovaní a vízia vás bude držať nad vodou vtedy, keď to budete chcieť vzdať. Teda vízia je to, čo vám všetka tá drina a odriekanie prinesú. Výstižne to vyjadril Steve Jobs, ktorého víziou bolo, aby mal každý človek svoj počítač: „Vízia je ako polárna hviezda pre karavanu v púšti. Ukazuje smer v piesočnej búrke, poskytuje orientáciu k oáze, ale zároveň drží karavanu pri zemi, aby sa neprepadla v piesočnej dune.“ Vízia by mala byť jasná, veľmi konkrétna, realistická, motivujúca i inšpirujúca. Vašou víziou môže byť napríklad to, že chcete mať zdravé, štíhle a pevné telo do staroby.

Ak máte určenú víziu, prichádzajú na rad ciele. Aj pri stanovovaní cieľov v oblasti chudnutia treba mať na mysli niekoľko dôležitých vecí. Teda vhodné je zvoliť si hlavný cieľ a potom menšie ciele, ktoré vedú k dosiahnutiu toho hlavného. Ciele musia byť reálne, teda dosiahnuteľné, časovo ohraničené a merateľné. To znamená, že vaším cieľom bude napríklad schudnúť za 12 mesiacov 20 kilogramov. Z toho vyplýva, že mesačne musíte zhodiť zhruba 1,7 kg. Ak si definujete cieľ takýmto spôsobom, automaticky vám z neho vyplynie, ako si máte stanoviť stratégiu jeho dosiahnutia.  

Ako si vhodne zvoliť stratégiu?

Ak chcete mesačne zhodiť zhruba dva kilogramy, musíte nájsť správny spôsob, ako na to. To znamená, že výdaj energie musí byť väčší ako príjem. Dosiahnete to tak, že znížite počet prijatých kalórií počas dňa alebo vydáte viac energie vďaka pohybu, v ideálnom prípade tieto stratégie skombinujete. Keďže vašou víziou je získať zdravé, štíhle a pevné telo, logicky z toho vyplýva, že iba úprava stravy je nedostatočná z toho dôvodu, že na získanie pevného tela potrebujete aj pravidelný tréning.

Víziu, ciele i stratégie si napíšte na papier a môžete sa pustiť do boja. Myslite pozitívne, dajte do splnenia plánu maximum a pripravte sa na to, že vždy to nebude ľahké. Prídu aj drobné neúspechy, problémy či sklamania. No ak sa nenecháte odradiť, dosiahnete všetko, po čom túžite.

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

5 tipov, ako to s behom nevzdať5 tipov, ako to s behom nevzdať

Neviete, ako docieliť, aby sa beh stal pevnou súčasťou vášho životného štýlu? 

 

 

6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk6 tipov, ako urobiť z cvičenia zvyk

Pravidelná pohybová aktivita má mnoho fyzických i psychických benefitov, ktoré všetci poznáme, ale aj tak niekedy nestačia na to, aby sme cvičili pravidelne. 

 

Ako začať s tréningom na funkčnom ihrisku?Ako začať s tréningom na funkčnom ihrisku?

Základom kalisteniky je zhyb na hrazde.

 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chcete výsledky? Musíte mať plán

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1971
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.