Bežecká obuv: Kedy je potrebné vymeniť ju?

Beh v opotrebovaných topánkach má nepriaznivý vplyv na pohybový aparát a zvyšuje riziko zranenia. 

Bežecká obuv: Kedy je potrebné vymeniť ju?
2. JUN 2015

S pribúdajúcim časom a odbehnutými kilometrami strácajú bežecké topánky svoje vlastnosti  a je potrebné ich vymeniť. Na rýchlosť opotrebenia majú okrem odbehnutých kilometrov vplyv aj ďalšie faktory, ako napríklad hmotnosť bežca, štýl behu či terén. Podľa čoho teda zistiť, že je potrebné navštíviť športový obchod a zadovážiť si nové tenisky?

Sledujte počet odbehnutých kilometrov

Tento údaj je pre väčšinu bežcov orientačný, pretože na opotrebenie bežeckých topánok majú vplyv aj ďalšie faktory. Vo všeobecnosti však platí, že ťažší bežci by sa mali riadiť skôr dolnou hranicou životnosti obuvi podľa odbehntých kilometrov. Okrem toho treba mať na zreteli, že ľahká bežecká obuv s tenkou podrážkou sa často vymieňa už po 500 odbehnutých kilometroch. Bežecká obuv s hrubšou podrážkou vydrží dlhšie. Vplyv na opotrebenie má aj terén. Tenisky, v ktorých sa behá po asfalte, zvládnu menej kilometrov ako tie, ktoré slúžia na beh po mäkšom teréne. Ak pravidelne beháte, počet odbehnutých kilometrov berte pri hodnotení životnosti bežeckej obuvi ako orientačnú informáciu.  

Všímajte si znaky opotrebenia

Pri nákupe bežeckých topánok sa určuje aj typ chodidla. Môže ísť o pronáciu alebo supináciu. Jedná sa vlastne o spôsob došľapu. Úlohou bežeckých topánok je tieto odchýlky chodidiel korigovať. Ak je nadmerne ošúchaná vnútorná, alebo vonkajšia časť topánky, je vhodné poobzerať sa po novej bežeckej obuvi, pretože topánky už nedokážu spoľahlivo a dostatočne tieto odchýlky korigovať.

Venujte pozornosť pocitom pri behu

Začali ste pociťovať bolesť kĺbov, svalov či kostí? Trápi vás častejšie svalová únava? Aj to môžu byť dôsledky behu v opotrebovaných bežeckých topánkach. Snažte sa preto venovať pozornosť komfortu, ktorý pri behu máte. Ak cítite bolesť v kolenách, je možné, že sú za ňu zodpovedné práve opotrebované bežecké topánky.

Porovnávajte!

Ak máte možnosť, porovnajte staré bežecké topánky s novším modelom. Všimnite si vizuálne odlišnosti a aj rozdiely pri vykonávaní pohybu. Značný rozdiel môžete pozorovať napríklad v odpružení.

Urobte jednoduchý test

Niektorí bežci používajú na zistenie opotrebenia jednoduchý trik. Ako na to? Starú topánku chyťte na oboch koncoch a otočte pätu. Ak to ide ľahko a rýchlo, je to neklamný znak toho, že bežecká obuv doslúžila a potrebujete novú. 

Vyskúšajte revolučnú novinku Ultra Boost 

Pred niekoľkými mesiacmi prišla na trh revolučná novinka od adidasu: bežecké tenisky Ultra Boost.

adidas ultra boost

Ľudia, ktorí čítali tento článok, sa tiež zaujímajú o:

adidas predstavil ultra boost, doposiaľ najlepšiu bežeckú obuvadidas predstavil Ultra BOOST, doposiaľ najlepšiu bežeckú obuv

 

 

Zdroj foto: adidas

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Miková - redaktorka Cvičte.sk

Písaniu sa venujem niekoľko rokov, je mojou prácou i koníčkom. Takisto som vyznávačkou zdravého životného štýlu – pravidelne športujem a nie je mi jedno, čo si dám na tanier. Oblasť výživy ma zaujíma natoľko, že sa v tomto smere aktívne vzdelávam. Nedávno som absolvovala 6-mesačný kurz výživového poradenstva v ČR a plánujem sa zúčastniť ďalších, pretože si myslím, že vedomosti sú základ. Mojím mottom sú slová Usaina Bolta: „Nemožné je len silné slovo používané slabými ľuďmi, ktorí zistili, že je ľahšie žiť vo svete, ktorý im bol daný, ako nájsť v sebe silu niečo zmeniť. Nemožné nie je fakt, ale voľba.“ Viac o mne aj na:

http://bit.ly/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Bežecká obuv: Kedy je potrebné vymeniť ju?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 

TOP články

  Desiatujete každý deň?
  Áno, desiata je dôležitá.
  Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
  Nie, nikdy na to nemám čas.

  Celkom hlasovalo: 1972
  Archív ankiet

  Odber newsletterov
  Tip pre redakciu
  Poslať článok

  Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.