Beh, či chôdza?
Beh má pozitívne účinky na náš organizmus. Ale ak ste mu neprišli na chuť, alebo sa mu nemôžete venovať zo zdravotných dôvodov, skúste chôdzu. Tá je nielen najprirodzenejším pohybom ľudského tela, ale zároveň vedie k zlepšeniu funkčnej zdatnosti srdcovo-cievneho systému.
Beh
Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu pomáha udržiavať a rozvíjať zdravie človeka. Beh, či už rekreačný, alebo kondičný, významne prospieva pohybovému a tráviacemu ústrojenstvu. K dobrému pocitu vám postačí behať trikrát do týždňa, po 30 minút. Dobrá správa je, že pre behanie neexistuje žiadne vekové obmedzenie, intentzitu by ste mali prispôsobiť veku a zdravotnému stavu. Spevňuje vaše telo, pomáha k redukcii hmotnosti, pomáha odstraňovať nespavosť a dopomáha k fyzickej a hlavne k psychickej pohode. Vyhýbať behu by ste sa mali, ak trpíte problémami chrbtice a trápi vás bolesť kĺbov. Beh by ste mali začať rozcvičkou a ukončiť krátkym strečingovým cvičením. To sú asi jediné pravidlá behu – ale vyplatí sa ich dodržiavať.
Rýchla chôdza
Vykonávate ju každý deň a možno práve pre jej prirodzenosť a jednoduchosť ste si na ňu zvykli. Nekladie na vás veľké nároky, pretože nepotrebujete špeciálne oblečenie a vykonávať ju môžete počas celého dňa. Ak ste patrili k vášnivým bežcom a trápia vás bolesti kĺbov, alebo trpíte bolesťami chrbta, skúste vymeniť beh za rýchlu chôdzu. Vaš organizmus na ňu bude reagovať rovnako pozitívne, ako na beh. Možno treba začať už počas bežného dňa a ak vám to dovolí čas, skúste prejsť čo najviac pešo. Neskôr si upravte svoj deň tak, aby ste si chôdzu naplánovali. Určte si, napr. 4 km, ktoré chcete denne účelovo prejsť. Zvoľte si tepmo, ktoré vám bude vyhovovať a neskôr si zvdialenosť predlžujte. Postupne zvyšujte aj tepmo. Veľkou výhodou chôdze sú jej nízke nároky na pohybové ústrojenstvo. Preto je vhodná pre každého, aj pre ľudí s obezitou, pokročilou artrózou, či pre ženy, ktoré majú bolesti chrbta kvôli väčšiemu poprsiu a to im bráni vychutnať si pôžitok z behu. Rýchla chôdza vedie k zlepšeniu funkčnej zdatnosti srdcovo-cievneho systému, tonizuje svaly, hlavne stehná, lýtka a bedrá.
Svetový deň behu
Dnes si pripomíname svetový deň behu, ktorý vznikol 5. novembra 1999. Ide o charitatívnu akciu na podporu boja proti chudobe vo svete. Založil ho Bill McDermot na Long Islande. Cieľom je nielen získať finančné prostriedky, ale aj zvýšiť povedomie verejnosti o príčinách a riešeniach extrémnej chudoby vo svete.