Ako sa chrániť pri športovaní pred chladom?

adidas

Ak patríte k športovcom, ktorí v zimnom období dajú prednosť tréningu na čerstvom vzduchu, určite by vo vašej športovej výbave nemala chýbať čiapka, rukavice, šál a teplé ponožky. Najviac telesného tepla vám totiž uniká cez hlavu, ruky a nohy.

Ako sa chrániť pri športovaní pred chladom?
19. DEC 2013

Udržujte sa v teple

Ak sa v zime rozhodnete behať, bicyklovať, alebo absolvovať váš iný obľúbený tréning  vonku - v chladnom počasí, je dôležité, aby ste dbali na správny odev, ktorý vás zahreje, ale zároveň dovolí pokožke dýchať. Ideálne je, ak vám je na začiatku tréningu trošku zima, vtedy ste správne oblečení. Pri pohybe sa zahrejete a prvotný chlad rýchlo odíde.

Najviac telesného tepla vám uniká cez hlavu. Vlasy vás ochránia pred chladom, ale nie sú dostatočnou izoláciou v mínusových teplotách. Ak teplota neklesla veľmi nízko, postačí vám čelenka na vlasy, ale ak sa teplota blíži k nule, alebo sú jej hodnoty mínusové, bez čiapky radšej nešportujte. Na ochranu krku potrebujete kvalitný šál, ktorý vám pri tréningu nebude vadiť, ale zároveň vás zahreje. Pri športovaní v zimnom období dbajte aj na kvalitné ponožky a rukavice. Rukavice by mali mať termoregulačné vlastnosti, pretože počas tréningu je dôležité, aby boli vaše ruky v teple, ale zase by sa nemali zbytočne potiť. A to platí aj pre nohy a výber ponožiek.

Vyberajte si farebné oblečenie

Športové oblečenie, v ktorom cvičíte v lete, odložte a na zimu si zaobstarajte oblečenie, ktoré je vhodné aj do počasia v mínusových teplotách. Rovnako to platí aj prí výbere tenisiek – tie, v ktorých trénujete v lete nepatria do chladného zimného počasia.

Pri športovej aktivite v zime nepotrebuje vaše telo toľko tekutín, ako v lete. Napriek tomu pitný režim nepodceňujte a pite skôr, ako budete naozaj smädní. Aby ste pri tréningu v sychravom a veternom počasí boli dobre viditeľní, je ideálne, ak zvolíte farebnejšie oblečenie, ktoré treba ešte označiť reflexnými prvkami, v podobe nášiviek, nálepiek, alebo si oblečte reflexnú vestu.

zima

Zdroj foto: adidas

 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako sa chrániť pri športovaní pred chladom?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Desiatujete každý deň?
Áno, desiata je dôležitá.
Ako kedy, teda podľa toho, či mám čas.
Nie, nikdy na to nemám čas.

Celkom hlasovalo: 2532
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.