6 potravín, ktoré by ste mali jesť, keď beháte
Strava ovplyvňuje zdravotný stav, náladu a aj výkon podaný pri behu. Ktoré potraviny nesmú chýbať v jedálničku bežca?
Myslíte to s behom naozaj vážne? V tom prípade si treba uvedomiť, že na to, aby ste mohli podávať skvelé výkony a zároveň sa vaše telo stíhalo dostatočne regenerovať po behu, je potrebné, aby vo vašom jedálnom lístku boli zastúpené výživné potraviny. Týchto šesť by rozhodne vo vašom jedálničku chýbať nemalo.
Losos
Každý človek by mal týždenne zjesť aspoň 2-3 porcie rýb. Obzvlášť dôležité je to pre bežcov. Skvelou voľbou je kvalitný losos, ktorý je zdrojom zdravých tukov, konkrétne omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Tie sa podieľajú na udržaní zdravia kardiovaskulárneho aparátu i kognitívnych funkcií mozgu. Tiež pomáhajú zmierňovať bolesť svalov a kĺbov, ktorá sa môže u športujúcich ľudí z času na čas objaviť. Losos je tiež zdrojom proteínov, ktoré sa podieľajú na obnove svalovej hmoty.
Banány
Banány predstavujú pre bežca hlavne rýchly zdroj energie. Čím zrelšie banány si vyberiete, tým viac sacharidov do organizmu doplníte. Toto ovocie je navyše ľahko stráviteľné. Okrem toho banán obsahuje aj draslík, ktorý ľudský organizmus stráca pri behu potením.
Celé zrná
Celé zrná a produkty z nich vyrobené (celozrnné pečivo, cestoviny, kaše, vločky) sú zdrojom komplexných sacharidov, ktoré uvoľňujú energiu postupne a zasýtia na dlhší čas. Preto sa tieto potraviny odporúča konzumovať pred behom. Z celých zŕn si môžete zvoliť napríklad quinou, ktorá okrem sacharidov obsahuje aj proteíny, resp. všetkých osem aminokyselín. Na raňajky sú ako stvorené ovsené vločky, ktoré môžete zmiešať napríklad s pohánkovými.
Odporúčame prečítať: Prečo v strave uprednostniť celozrnné potraviny
Vajíčka
Vajíčka sú veľmi dôležitou súčasťou jedálnička bežca, pretože obsahujú dôležité proteíny, ktoré sa podieľajú na regenerácii svalovej hmoty po behu. Okrem toho obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín K, cholín, luteín atď., ktoré podporujú celkové zdravie organizmu.
Orechy
Orechy sú hlavne zdrojom zdravých tukov, bielkovín a vlákniny. Najlepšou voľbou je, ak budete konzumovať rozličné druhy (vlašské, kešu, para, mandle, lieskovce). Extra vhodné sú mandle, pretože je v nich bohato zastúpený vitamín E, ktorý je dôležitým antioxidantom, ktorý chráni ľudské bunky pred škodlivými voľnými radikálmi a tiež pomáha odstrániť bolesť.
Odporúčame prečítať: Hrsť orechov denne vám zaručí dlhovekosť
Strukoviny
Strukoviny sú zásobárňou bielkovín, vlákniny a ďalších látok. Pre bežcov je skvelá fazuľa, ktorá obsahuje aj veľa železa. To je prevenciou anémie, prejavujúcej sa únavou, malátnosťou a pod.